VDU su MPPD prie KA sieks kelti pilietinės visuomenės sąmoningumą

467

Gruodžio 7 d. vykusio VDU Rektorato posėdžio metu universiteto rektorius prof. Juozas Augutis pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentu prie Krašto apsaugos ministerijos (MPPD prie KAM), atstovaujamu direktoriaus Virginijaus Vitalijaus Vilkelio.

Šia sutartimi bus siekiama šviesti ir informuoti visuomenę Lietuvos saugumo ir gynybos politikos klausimais, apie Lietuvos kariuomenę ir jos vaidmenį užtikrinant šalies saugumą, ugdyti pilietinę visuomenę, kelti jos sąmoningumą, rūpintis Lietuvos kariniu-gynybiniu paveldu ir apsauga, iškilių asmenybių ir istorinių įvykių įamžinimu bei pagerbimu, rūpintis jaunimo socializacija, ugdyti nacionalines vertybes, patriotiškumą ir pilietiškumą.

Pasak Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos vadovo, departamente veiklą vykdo 3 skyriai: mobilizacijos, priimančiosios šalies paramos skyrius ir pilietinio pasipriešinimo skyrius. „Turbūt jei gatvėje sutiktų praeivių paklaustumėte, kas yra mobilizacija, sulauktumėte atsakymo, jog tai yra šaukimas į kariuomenę. Tačiau, jeigu kalbame apie valstybės mobilizaciją, tai reiškia valstybės institucijų veiklos pertvarkymą, kurio metu yra telkiami ištekliai, perskirstomi resursai, užtikrinant gyvybiškai svarbiausių funkcijų palaikymą. Šiuo atveju, mes esame to teisinio režimo administratoriai, metodikos rengėjai, prižiūrėtojai. Taip pat esame parengę pristatymus ir kursus apie pilietinio pasipriešinimo sampratą, metodus, būdus”, – departamento veiklą apibūdino direktorius.

Be mobilizacijos skyriaus, MPPD prie KAM taip pat veikia priimančiosios šalies paramos skyrius, kuris dirba kariuomenės poreikių ir atvykstančių pajėgumų paslaugų poreikių tenkinime, o pilietinio pasipriešinimo skyrius užsiima pilietiškumo ugdymo veiklomis. „Būtent ugdymas gimdo piliečių atsparumą. Bendraudami su visuomene sėjame žinios sėklą, kuri užaugusi, neutralizuoja nežinią. Visada sakau, jog apie nežinią reikia pasikalbėti, nes tik apie tai išsikalbėję, tampame ramesni. Tą puikiai atspindi Ukrainos prezidento kanceliarijos patarėjo O. Arestovyčiaus rolė Ukrainoje. Jis neperteikia kažkokių taktinių, karinių žinių, o paprasčiausiai dirba kaip psichologas, ramindamas visuomenę ir to pakanka. Įkaitusioje geopolitikoje labai svarbu destresuoti įkaitusią visuomenę”, – pabrėžė V. V. Vilkelis.

VDU rektorius J. Augutis taip pat akcentavo šios bendradarbiavimo sutarties prasmę ir naudą. „Universitete ugdome jaunus žmones, rengiame būsimus mokytojus, kurių suformuoti įgūdžiai persiduos tūkstančiams moksleivių. Paskutinieji įvykiai, ne tik karas Ukrainoje, bet ir pandemija, parodė, kad daugelis mūsų sistemų nėra pakankamai pritaikytos ar pasiruošusios. Todėl turime apsidrausti ir pasiruošti iš anksto”, – kalbėjo rektorius.