VDU absolventas, „Podbase“ direktorius S. Meilutis: visada galima pakeisti savo karjeros kryptį

„Šiandieniniams dvyliktokams patariu nesijaudinti dėl savo studijų pasirinkimo – tas sprendimas nėra kertinis. Žinoma, jis pakeis gyvenimo tėkmę, bet toliau viskas priklauso nuo tavęs: visada gali priimti kitą sprendimą. Aš pasirinkau verslo administravimą, bet vienu metu studijuodamas galėjau padirbti visai kitoje – techniko – srityje. Tačiau galiausiai šiandien vis tiek dirbu pagal išsilavinimą“, – pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) absolventas Saulius Meilutis, šiuo metu vadovaujantis įmonei „Podbase“, kuri yra Lietuvos startuolių asociacijos asocijuota narė.
Pokalbyje S. Meilutis pasidalino mintimis apie sparčiai augančią Lietuvos startuolių ekosistemą, VDU įgyto artes liberales išsilavinimo naudą, sėkmingą savo karjeros kelią ir siekį, kad „Podbase“ taptų dar vienu mūsų šalies vienaragiu – tai yra, startuoliu, kurio vertė siekia 1 mlrd. JAV dolerių.
Prisimindamas mokyklos baigimą, Saulius pasakoja, jog pradžioje svarstė apie finansų analitikos studijas, bet galiausiai susidomėjo VDU Ekonomikos ir vadybos fakultete siūlomomis verslo administravimo studijomis – plačia bakalauro studijų programa, kuri leidžia įgyti tvirtą žinių pagrindą ne vienoje srityje.
„Man patiko, kad ji apjungė visus elementus: tiek finansus, tiek žmogiškuosius išteklius, operacijų valdymą, marketingą ir kitas dedamąsias. Šios įvairovės dėka, studentas studijuodamas gali lengviau atsirinkti, kuri kryptis jam patraukliausia. Be to, studijose teko prisiliesti ir prie praktikos, stengiausi ir papildomose veiklose dalyvauti, pavyzdžiui, VDU verslo praktikų centro „Minded“ programoje „Idėjos efektas“, – pažymi S. Meilutis.
Saulius Meilutis. Asm. archyvo nuotr.
Susižavėjo neuromokslais
Aptardamas savo lūkesčius studijoms, pašnekovas pastebi, kad tikėjosi ne tik įgyti žinių, bet ir formuoti savo asmenybę, atrasti identitetą, plėsti pažinčių tinklą – prie viso to universitetas išties prisidėjo. Lanksčios artes liberales (laisvųjų menų) studijų sistemos dėka, jis turėjo galimybę šalia specialybinių dalykų rinktis ir visai kitų sričių disciplinas, pavyzdžiui, neuromokslus, kurie jį itin sužavėjo.
„Nesitikėjau, kad taip nutiks, nes man biologija, chemija ir panašūs mokslai buvo kažkur nuošaliau. Tačiau studijuojant VDU sudomino neuromokslų kursas, kurį dėstė profesorius Saulius Šatkauskas. Nuo tada kurį laiką net gaudavau dovanas, orientuotas į neuromokslus, nes aplinkiniai žinojo, kad man jie patinka. Smagu, kad nors turi pagrindines studijas, gali jas papildyti kitų sričių žiniomis“, – sako „Podbase“ direktorius.
Saulių įkvėpė ne vienas dėstytojas ir paskaita, išklausyta Vytauto Didžiojo universitete. „Itin įsiminė profesorės dr. Irenos Bakanauskienės žodžiai studentams: „Jūs pradėsite vis labiau nebesuprasti, nutolti nuo jaunesnės kartos, bet nepamirškite, kad tai jaunajai kartai kažkada turėsite vadovauti“. Stengiuosi nuo to nepabėgti, ypač kai diskutuojame apie augančios kartos elgsenos pokyčius, kultūrinius skirtumus. Kai kas nors bando pašiepti, visada naudoju šią citatą“, – atskleidžia jis.
Sėkmingai suderino darbą ir studijas
S. Meilutis pasakoja, kad šeimoje yra jauniausias iš keturių vaikų, todėl, sekdamas vyresniųjų pavyzdžiu, siekė kuo anksčiau duoti tėvams ramybę, tapti finansiškai nepriklausomu – dar pirmame kurse išsikraustė gyventi atskirai. Netrukus jam pavyko įsidarbinti įmonėje „Hautica“, kuri siūlė lanksčius sprendimus studentams – galimybę suderinti darbą pilnu etatu ir studijas.
„Tai buvo iš tiesų sudėtinga, bet tikrai galiu rekomenduoti tą padaryti ir kitiems: vienu metu ir plėsti savo akademinį pasaulį, ir tuo pačiu kaupti patirtį darbo rinkoje. Jei tik studentas geba ir jo psichinė sveikata tai leidžia, nes tai kainuoja tiek emocinių, tiek fizinių išteklių. Mano atveju, tiek organizacija, tiek universitetas, jo principai ir lankstumas suteikė tam galimybes“, – darbo ir studijų derinimo svarbą akcentuoja pašnekovas.
S. Meilutis prisimena, jog į darbo rinką atėjo įsidarbindamas „Hautica“ spaustuvės operatoriumi, ilgainiui tapo techniku – dirbo visiškai kitoje srityje, nei jo studijuojamas verslo administravimas. „Dirbau prižiūrint ir remontuojant įrangą. Vėliau visą gamybinę patirtį, kurią sukaupiau, panaudojau ir pakeitęs pareigas, tapęs projektų vadybininku įmonėje „Podbase“. Kažkuriuo metu įmonei reikėjo naujo samdomo vadovo, tad gavau pasiūlymą juo tapti, persikraustyti į Vilnių su besikuriančia komanda ir perimti „Podbase“, – kelią iki vadovo pareigų prisimena VDU absolventas.
Saulius Meilutis ir Rasa Radzevičiūtė-Meilutienė. Asm. archyvo nuotr.
Monetizuoja kūrybiškumą
S. Meilučio vadovaujama „Podbase“ specializuojasi spausdinamų produktų, tokių kaip telefonai, kompiuteriai, ausinių dėklai ir kiti priedai, kūrime ir platinime. Įmonė siūlo spausdinimo pagal poreikį paslaugas, kurios leidžia verslams ar asmenims lengvai kurti savo dizaino produktus.
„Mūsų įmonė padeda monetizuoti kūrybiškumą, nesvarbu, ar tu esi menininkas, turinio kūrėjas, ar e-komercijos projekto savininkas. Šiuo metu daugiausia telkiamės į „verslas verslui“ segmentą, taip pat suteikiame galimybę automatizuoti verslo sprendimus. Šis junginys yra labai smagus, nes galima, pavyzdžiui, menininko darbus perkelti ant telefono dėkliukų, personalizuoti, menininkui padėti susikurti e-komercijos puslapį, integruoti produktus, o jis pats gali skirti visą dėmesį kūrybinei pusei“, – paaiškina jis.
„Podbase“ yra didžiausios Lietuvoje startuolių asociacijos „Unicorns Lithuania“ narė. Ši asociacija vienija daugiau nei 120 technologijų įmonių, o jos strateginis tikslas – pasiekti, kad iki 2030-ųjų aukštos pridėtinės vertės technologijų sektorius taptų pagrindiniu Lietuvos ekonomikos augimo varikliu. S. Meilutis pažymi, jog asociacijos pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – Lietuva siekia tapti geriausia vieta pasaulyje vienaragiams augti, tokiems kaip „Vinted“ ir „Nord Security“, kurie yra vieni iš „Unicorns Lithuania“ steigėjų.
„Narystė asociacijoje suteikia galimybę „Podbase“ dalyvauti informacijos mainuose tarp organizacijų, dalintis gerosiomis ir blogosiomis praktikomis, tačiau tuo pačiu plėsti tinklaveiką per įvairius renginius ir, žinoma, motyvuoja tapti kitu vienaragiu. Be to, turime galimybę būti ekosistemos dalimi ir prisidėti Lietuvos ateities kūrimo, grindžiamo aukštos pridėtinės vertės ekonomika“, – pasakoja „Podbase“ direktorius.
Svarbu – eksperimentuoti ir mokytis iš klaidų
Inovacijų agentūros duomenimis, per pastaruosius penkerius metus Lietuvos startuolių ekosistemos vertė paaugo sparčiausiai visame Vidurio ir Rytų Europos regione – net 6,8 karto. Per 2024-uosius ji padidėjo 14 procentų ir pasiekė 16 milijardų eurų, o per pastarąjį dešimtmetį šalies startuolių vertė išaugo įspūdingus 39 kartus. Tai rodo, kad Lietuva turi potencialo tapti viena palankiausių valstybių startuoliams, siekiantiems vienaragio statuso.
„Norint, kad šis augimas nesustotų, visų pirma reikia drąsių žmonių – tų, kurie nebijo veikti plačiai, kurti ir eksperimentuoti. Ne mažiau svarbu ir tinkama terpė, kuri skatintų verslumą ir leistų idėjoms skleistis. Kuo daugiau moksleivių mokykloje išbandys mokomąsias verslo bendroves, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje turėsime dar daugiau sėkmingų startuolių“, – verslumo ugdymo svarbą akcentuoja S. Meilutis.
Prie Lietuvos startuolių ekosistemos stiprinimo, anot jo, prisidėti gali kiekvienas – palaikydami draugus, kaimynus ir kursiokus, kurie steigia verslus, įsigydami jų prekes ar produktus ir suteikdami jiems naudingą grįžtamąjį ryšį, kaip juos patobulinti. Pašnekovas taip pat pabrėžia, jog reikėtų keisti požiūrį į nesėkmę – jei nepavyksta sėkmingai realizuoti ilgai brandintos idėjos, dėl to nereikėtų jausti gėdos ar spaudimo iš artimos aplinkos.
„Nesėkmė yra natūrali augimo proceso dalis, svarbiausia – mokytis iš jos ir bandyti dar kartą. Esame darbšti tauta, tai tikrai per darbą ir nuolatinį bandymą pasieksime didelių rezultatų. Tik per bendras pastangas, palaikymą ir ryžtą Lietuva gali tapti viena palankiausių šalių startuoliams augti. Ir mes turime visas galimybes tai pasiekti“, – įsitikinęs VDU absolventas.