Politikos sociologija ir antropologija
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Kursas supažindina su pagrindinėmis klasikinėmis ir šiuolaikinėmis politikos sociologijos ir antropologijos teorijomis. Kurso metu studijuojamos nacionalinės valstybės vaidmens kaitos, elito ir pliuralistinės demokratijos teorijos, galios samprata diskurso teorijose, globalizacijos kaip kapitalizmo pasekmės modernizacijos ir postmodernizacijos teorijas, diasporos, socialinių sąjūdžių ir demokratizacijos teorijas. Baigę kursą studentai gebės kritiškai analizuoti ir vertinti politinius procesus globaliu ir lokaliu lygmeniu.
Dalyko anotacija užsienio kalba
This course serves as a comprehensive introduction to sociological and anthropological approaches to the study of politics. After the completion of the course students will be aware about the central historical and theoretical developments within political sociology, the main types and forms of government, theories of the role of the sovereign nation state, elite theories, pliuralism and postmodern turn in political sociology. Students will be competent to provide theoretical and practical reasoning on issues of polity, politics and policy in the context of changes in contemporary societies as well as to assess contemporary and future developments in politics.
Būtinas pasirengimas dalyko studijoms
Studentai turėtų būti išklausę sociologijos, antropologijos, socialinės teorijos, klasikinių sociologijos teorijų ir socialinių tyrimų metodų dalykus.
Dalyko studijų rezultatai
1. Pritaikyti pagrindines politikos sociologijos ir antropologijos sąvokas ir teorines perspektyvas politikos procesams analizuoti.
2. Apibūdinti istorinę ir teorinę politikos sociologijos ir antropologijos raidą, pritaikyti klasikines ir šiuolaikines politikos sociologijos teorijas.
3. Vertinti lokalių ir globalių procesų plėtros tendencijas šiuolaikinėse visuomenėse.
4. Analizuoti ryšius tarp socialinio konteksto ir politinės elgsenos, aiškinti politinį elgesį ir politinius procesus, politinių procesų priežastis ir pasekmes.
5. Analizuoti politinius procesus globaliu ir vietiniu lygmeniu, argumentuotai ieškoti ir pagrįsti iškilusių problemų sprendimo būdus.
6. Analizuoti ir vertinti politinius reiškinius bei perteikti informaciją, specialistų ir ne specialistų auditorijoms.
Dalyko turinys
Politikos sociologijos ir antropologijosa dalykas ir metodai. Kintančios politikos ir galios sąvokos. Klasikinė politinės sociologijos tradicija. Politinių sistemų tipai. Politinių sistemų teorijos. Politinės organizacijos. Elito teorijos. Pliuralizmas. Politinis dalyvavimas. Postmodernus posūkis politikos sociologijoje. Diskurso teorijos. Globalizacija ir nacionalinės valstybės kaita. Socialiniai judėjimai. Pilietybė: kova dėl teisių ir universalizmas. Demokratija ir demokratizacija.
Kintančios politikos ir galios sąvokos. Klasikinė politinės sociologijos ir antropologijos tradicija. Politinių sistemų tipai. Politinių sistemų teorijos. Politinės organizacijos. Elito teorijos. Pliuralizmas. Politinis dalyvavimas. Postmodernus posūkis politikos sociologijoje. Diskurso teorijos. Globalizacija ir nacionalinės valstybės kaita. Socialiniai judėjimai. Pilietybė: kova dėl teisių ir universalizmas. Demokratija ir demokratizacija.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos (P) 30 val.
Seminarai (S) 15 val.
Darbas grupėse 15 val.
Savarankiškas darbas 100 val.
Iš viso 160 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Kolokviumas – 25 %, namų darbas Nr1 – 15 %, namų darbas Nr.2 – 10 %, egzaminas – 50 %
Literatūra
1. 2014 1.Nash K. Contemporary Political Sociology. Globalization, Politics and Power. Malden, Massachusetts: Blackwell Publishers
2. 2000[1992]. 2.Beck U. Risk Society: Towards a New Modernity. Sage: London.
3. 1989 3.Almond G. A., Verba S. The Civic Culture. Political Attitudes and Democracy in Five Nations. Sage Publications.
4. 2016. 4.Giddens A. The Consequences of Modernity. Oxford University Press
Papildoma literatūra
5. 2003 5.Dobratz, B. A., Waldner, L.K. & T.Buzzell (eds). Political Sociology for the 21 st Century. Research in political sociology: a research annual 12. Polity Press: Cambridge