Migracijos sociologija ir antropologija
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Kurso metu pristatomos ir analizuojamos klasikinės ir šiuolaikinės migracijos teorijos, suteikiančios galimybę analizuoti lokalios ir transnacionalinės tarptautinės migracijos priežastis ir pasekmes, globalių ir lokalių visuomenės raidos procesų (ekonominių, technologinių, socialinių, kultūrinių ir kt.) bei nacionalinių valstybių migracijos bei tapatybės politikų įtaką migrantų saistymosi su kilmės ir atvykimo visuomene būdams - transnacionalizmui, kosmopolitizmui, etniniam uždarumui, asimiliacijai, įsitraukimui ir kt., migrantų profesinės, etninės, nacionalinės bei religinės tapatybių konstravimui, socialinės sanglaudos užtikrinimui bei socialinių konfliktų kilmei.
Dalyko anotacija užsienio kalba
Classical and contemporary theories of migration are analyzed during the course. These theories will give a possibility to analyze the causes and consequences of local and transnational migration; the impact of global and local development of the society (economic, technological, social, cultural and other) and the national state politics of identity and migration to the forms of migrants binding to the countries of origin and destination – transnationalism, cosmopolitism, ethnic closure, assimilation, integration (involvement), will allow to evaluate their impact to the construction of migrants’ professional, ethnic, national, religious identity, securing of social cohesion and the origin of social conflicts.
Dalyko studijų rezultatai
Baigusieji dalyką gebės apibūdinti pagrindines migracijos reiškinį apibūdinančias sąvokas;
taikyti migracijos teorijas analizuojant bei aiškinant šiuolaikinės migracijos procesus;
analizuoti ir lyginti įvairių šalių migracijos bei imigrantų integracijos (įtraukimo) politikas bei jų įtaką žmonių mobilumo procesams;
įvardinti bei analizuoti imigrantų įsitraukimo (integracijos) į naują visuomenę problemas;
įvardinti su migracija susijusias socialines problemas;
parengti tyrimo, skirto migracijos problemoms spręsti projektą, jį įgyvendinti, apibendrinti gautus rezultatus bei juos pristatyti tikslinei auditorijai;
savarankiškai, atsižvelgiant į sociologinio tyrimo etiką, rinkti ir analizuoti duomenis bei tinkamai pristatyti tyrimo rezultatus.
Dalyko turinys
Migracijos istorija. Globalizacija kaip mobilumo priežastis ir pasekmė. Migracijos pasekmės išvykimo ir priimančiai visuomenėms.
Klasikinės ir šiuolaikinės migracijos teorijos: nuo „stūmos-traukos“ iki postnacionalizmo. Nacionalinės valstybės ir mobilumas. Migracijos politikos ir imigrantų integracijos teorijos. Migrantų „atranka“ ir sienų kontrolė; asimiliacija, integracija, akultūracija, įtraukimas, „tautų katilas“, multikultūralizmas; pilietybės diskusijos; nacionalinis saugumas, socialinė sanglauda ir žmogaus teisės.
Migrantai, pabėgėliai, prieglobsčio prašytojai, repatriantai. Migrantų įsivietinimo strategijos. Ekonomika ir socialiniai tinklai. Socioekonominis statusas ir saistymosi su atvykimo visuomene būdai. Namų ir „savos erdvės“ sampratos. Migrantų etninės, nacionalinės, kultūrinės profesinės ir religinės tapatybių konstravimas. Transnacionalizmas, kosmopolitizmas, nacionalizmas. Darbo migracijos ir imigracijos tendencijos. „Protų nutekėjimo“ problema Lietuvoje. Migracijos feminizacija. Migracija ir šeima.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 30 val.
Seminarai 15 val.
Konsultacijos 15 val.
Iš viso kontaktinio darbo val. 60 val.
Savarankiškas darbas 100 val.
Iš viso 160 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Kolokviumas – 25%; projekto parengimas - 25%; egzaminas – 50% galutinio vertinimo.
Literatūra
1. 2000 Brettell, B. C.; Hollifield, F. J. (eds.), Migration Theory: talking across disciplines
2. 2011 C.Varga-Siva(ed.). Handbook of research methods in migration
3. 2012 Barcevičius, E.; Žvalionytė, D. (red.), Užburtas ratas? Lietuvos gyventojų grįžtamoji ir pakartotinė migracija
4. 2014 Čiubrinskas V,; Daukšas D.; Kuznecovienė J. ir kt. Transnacionalizmas ir nacionalinio identiteto fragmentacija
5. 2009 Castles St., Miller, M.J. The Age of Migration: International Population Movements in the Modern World
Papildoma literatūra
1. 2011 Čiubrinskas, Vytis (sud.), Lietuviškasis identitetas šiuolaikinės emigracijos kontekstuose
2. 2013 Aleksandravičius E. Karklo diegas. Lietuvių pasaulio istorija.
3. 2009 Vertovec S. Transnationalism
4. 2015 Gudelis D.; Gečienė I. ir kt. Diasporos profesionalai ir kaip juos telkti kuriant Lietuvos gerovę.