Religijos sociologija ir antropologija
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Kurso metu pasitelkus sociologijos ir antropologijos mokslų perspektyvas analizuojama religijų vieta ir vaidmuo šiuolaikinėse kultūrose ir visuomenėse. Diskutuojama, ką reiškia būti religingu šiuolaikinėje visuomenėje, kaip reiškiasi ir praktikuojamas religingumas, aptariami religijų empirinių tyrimų metodai. Užsiėmimų metu nagrinėjami religinių organizacijų tipai ir jų prisitaikymo prie šiuolaikinės visuomenės būdai, daug dėmesio skiriama naujosioms religijoms. Pasitelkiant empirinių tyrimų duomenis, sociologines bei antropologines teorijas bei lyginant kai kurias Šiaurės ir Pietų Amerikos, Afrikos ir Europos visuomenių pavyzdžius aptariamas realus religijos vaidmuo individo kasdieniame ir viešame gyvenime.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The course provides introduction to the sociological and anthropological study of religion, its place and role within contemporary cultures and societies. The questions about manifestation of religiosity in contemporary society are approached. Empirical methods applied for the study of religion are analyzed. During the course the types of religious organizations and their adaptation to contemporary society are discussed with a strong focus on new religions. The role of religion in the individual everyday and public life are discussed with the help of empirical data from North and South American, African and European societies.
Dalyko studijų rezultatai
Palyginti skirtingus sociologinius antropologinius religijos apibrėžimus.
Aptarti ir palyginti skirtingų religijų pagrindinius elementus.
Įvardinti skirtingus buvimo ir tapimo religingu/dvasingu būdus ir paaiškinti religinių pasirinkimų priklausomybę nuo sociokultūrinio konteksto.
Apibūdinti religinių organizacijų tipus ir jų raidą lemiančius veiksnius.
Apibūdinti religijos įtaką socialinių tapatybių konstravime, galios santykiuose, individo kasdieniniame ir visuomenės gyvenime.
Analizuoti religijos kaitos tendencijas.
Parengti ir atlikti religijos tyrimų projektą.
Dalyko turinys
Religinis pasaulio žemėlapis. Religijos sociologijos ir antropologijos objektas. Religijos samprata sociologijoje ir antropologijoje. Religijos tyrimų teorinės perspektyvos.
Religinis mąstymas ir religiniai tikėjimai. Religinė kalba ir simboliai. Mitai ir jų turinys. Religiniai ritualai ir jų tipai. Religinių tikėjimų ir praktikų įvairovė: Šiaurės ir Pietų Amerika, Afrika ir Europa (atvejų lyginamoji analizė).
Tapimas religingu. Religinė socializacija ir religingumo perdavimo modelių kultūrinė determinacija. Deprivacijos ir konversijos teorijos. Racionalaus pasirinkimo teorija:Europos ir Amerikos kontekstai. Tradicinis ir individualus religingumas: bruožai ir raiška. Dvasingumo paieškos modernioje visuomenėje: joga, feng-shui, meditacija, astrologija.
Religinės organizacijos, jų tipai ir raida.
Religija ir socialinės problemos. Religija ir lyčių vaidmenys: antropologinių ir sociologinių tyrimų apžvalga. Religija ir galios santykiai. Religija, etninė tapatybė ir socialinis statusas. Religija, etniškumas ir migracija.
Religijos vaidmens ir vietos modernioje visuomenėje kaitos priežasčių ir krypčių aiškinimo įvairovė (M.Weberis, R. Bellah, Ch.Tylor, J. Frazer) Sekuliarizacijos sampratos. R. Bellah pilietinės religijos idėja.
Religija ir socialinės problemos. Religija ir lyčių vaidmenys: antropologinių ir sociologinių tyrimų apžvalga. Religija ir galios santykiai. Religija, etninė tapatybė ir socialinis statusas. Religija, etniškumas ir migracija.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos (P) 30 val.
Seminarai (S) 15 val.
Darbas grupėse 15 val.
Praktinės užduotys 15 val.
Namų darbas 15 val.
Savarankiškas darbas 70 val.
Iš viso 160 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Tarpinis atsiskaitymas - 20% ; komandinis darbas ir projekto parengimas – 30 % egzaminas – 50% galutinio kaupiamojo balo.
Literatūra
1. 1999 Durkheim E. Elementariosios religinio gyvenimo formos ALK/Pradai
2. 2007 Eller J.D. Introducing Anthropology of Religion. Culture to the Ultimate. Routledge
3. 2011 Clarke, P. B. (ed.) The Oxford Handbook of the Sociology of Religion Oxford UP
4. 2002 Lambek, M. (ed.) A Reader in the Anthropology of Religion. Blackwell Publishing
5. 2006 Furseth I., Repstad P. An Introduction to the Sociology of Religion. Ashgate
Papildoma literatūra
6. 2012 Kuznecovienė,J., Ališauskienė, M., Glodenis, D., Schroder, I.W. Religija Lietuvoje: tarp sekuliarizacijos ir/ar kaitos VDU
7. 2013 Ališauskienė, M., Kuznecovienė, J. (sud.) Religija ir visuomenė. Teorinės įžvalgos ir kasdienybės praktikos. VDU
8. 2000 Weberis M. Religijos sociologija ALK/Pradai
9. 2007 Ammerman, N.T (ed.) . Everyday Religion. Observing Modern Religious Lives. Oxford UP
10. 2009 Pals, D. L. Introducing Religion. Readings from the Classic Theorists. Oxford UP