Migracijos politika

  • Dalyko kodas: SSP 4003
  • Dalyko grupė: C
  • Apimtis ECTS kreditais: 6
  • Pavadinimas anglų kalba: MIGRATION POLICY
  • Dalyko aprašo rengėjas(-ai):

    Prof. Vytis Čiubrinskas, Doc. Jolanta Kuznecovienė

Dalyko anotacija lietuvių kalba

Kurso metu pateikiamos pagrindinės migraciją aiškinančios teorijos, šiuolaikinės migracijos priežastys ir socialinės pasekmės. Tačiau pagrindinis dėmesys kreipiamas į palyginamąją valstybių vykdomą migracijos ir į migrantus orientuotą socialinę politiką. Užsiėmimų metu taip pat bus analizuojamos pabėgėlių socialinės problemos, išryškinamos migrantų akultūracijos ir inkorporavimo į atvykimo visuomenę problemos siejant jas su migrantų socialine klase, migrantų užimama pozicija darbo rinkoje, etniškumu, rase, bei valstybių taikoma socialine politika. Kurso metu bus aptariamos Europos Sąjungos ir jos valstybių, tame tarpe Lietuvos, JAV, Kanados, kai kurių Azijos valstybių migracijos ir socialinės politikos.

Dalyko anotacija užsienio kalba

The course introduces the interdisciplinary theories of migration and analyses causes and social implications of growing flows of migration in the contemporary world. The main focus of the course is on politics of migration and on the states’ social policies in comparative perspective. It involves the analyses of the diversity of migration as well as social strategies, ways of social assistance provided for the migrants by a number of states. The course also covers social problems of migrant acculturation and incorporation into the society of destination in regard to migrant’s social class, position in the labour market, ethnicity, race, gender etc. The institutionalized social policies are explored in wide range of cases, including European Union, USA, Canada, India and the other Asian countries. USA, Canada, India and the other Asian countries, also the main tendencies in Lithuania by monitoring changes of situation in regard to migration and its dependence on the politics of the state.

Dalyko studijų rezultatai

Paaiškinti šiuolaikinės migracijos pobūdį ir jos tendencijas taikant įvairias teorines perspektyvas.
Gebės analizuoti pagrindinius veiksnius, lemiančius valstybės migracijos politiką ir jos įgyvendinimo efektyvumą.
Analizuoti ir palygina skirtingų valstybių migracijos politikas bei į imigrantus orientuotus socialinių politikų aspektus.
Gebės analizuoti valstybės socialinės politikos poveikį migracijos iš/į šalį srautams.
Gebės analizuoti migrantų akultūracijos ir inkorporavimo į atvykimo visuomenę efektyvumą ir problemas, siejant jas su valstybių taikoma migracijos ir socialine politika.
Identifikuoti ir paaiškinti pagrindines migracijos procesų keliamas socialines problemas migrantus siunčiančiose ir priimančiose šalyse.

Dalyko turinys

Migracijos samprata iš sociokultūrinės antropologijos ir tarpdisciplininės perspektyvos: pagrindinės sąvokos ir teorinės prieigos. Globalizacija, diaspora ir transnacionalizmas migracijos studijose. Migracijos tipai ir priežastys: Europos sąjungos šalių, JAV, Kanados, Pietryčių Azijos šalių atvejai.
Emigracija iš Lietuvos ir darbo bei prieglobsčio imigracija į Lietuvą transnacionalizmo bei valstybių politikų žvilgsniu.
Migracijos politiką lemiantys veiksniai. Ekonominių, politinių, teisinių ir kultūrinių veiksnių įtaka migracijos politikos formavimui ir įgyvendinimui. Teoriniai ir politiniai debatai dėl imigrantų socialinių teisių. Pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų socialinės problemos. Nelegalios migracijos reguliavimo politikos. Etinės imigraciją ribojančios politikos problemos.
Palyginamoji migracijos politikos ir imigrantams teikiamos socialinės paramos formų analizė: Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Skandinavijos, JAV, Kanados, Indijos ir Lietuvos atvejai.
Imigrantų ekonominės, socialinės, politinės ir kultūrinės inkorporacijos teoriniai modeliai, valstybių imigrantų inkorporavimo politikos ir imigrantų individualios strategijos. Imigrantų dalyvavimo politikos: dvigubos ir tarptautinės pilietybės problemos. Imigrantų inkorporacijos į atvykimo visuomenę individualių strategijų ir jas lemiančių veiksnių įvairovė. Pirmos ir vėlesnių kartų imigrantų inkorporacijos skirtumai. Imigrantų iš Lietuvos ekonominės, socialinės ir kultūrinės inkorporacijos ES ir kitose šalyse problemos. Socialinės politikos įtaka emigracijos ir imigracijos rodikliams.
Migracija ir tarpkultūrinis supratimas. Migracija ir atskirties formos. Socialinė politika ir imigrantų atskirties mažinimo būdai. Migracija ir įsidarbinimas, švietimas. Migracija ir šeimos problemos. Migracija ir kintanti nacionalinė tapatybė bei jos politika.

Dalyko studijos valandomis

Paskaitos (P) 30 val.
Seminarai (S) 15 val.
Darbas grupėse 15 val.
Namų darbas 20 val.
Savarankiškas darbas 80 val.
Iš viso 160 val.

Studijų rezultatų vertinimas

Tarpinis atsiskaitymas - 30 %; egzaminas – 50 %; namų darbas – 20 %

Literatūra

1. 2000 Brettell C. B., Hollifield J. (eds.). Migration Theory: Talking Across Disciplines Routledge
2. 2012 Rosenblum, Marc, Tichenor, Daniel (eds.) The Oxford Handbook of the Politics of International Migration Oxford University Press
3. 2005 Thapan, M.(ed) Transnational Migration and the Politics of Identity Sage
4. 2010 Anderson, B. and Ruhs, M. (eds.) (2010) Who Needs Migrant Workers? Labour Shortages, Immigration, and Public Policy, Oxford: Oxford University Press
5. 2015 Anderson, B. and Hughes, V. (eds.) Citizenship and its Others Palgrave Macmillan
Papildoma literatūra
1. 2012 Barcevičius, Egidijus, Žvalionytė, Dovilė (eds.) Užburtas ratas? Lietuvos gyventojų grįžtamoji migracija Vaga
2. 2011 T.N. Moloney, K.Korinek (eds.) Migration in the 21th Century. Rights, outcomes, and policy Routledge
3. 2011 A.Razin, E.Sadka. B. Suwankiri. Migration and the Welfare State The MTI Press
4. 2009 St. Castles, M.J.Miller. The Age of Migration: International Population movements in the Modern World Mcmillan Press
5. 2007 M.Alexander.Cities and Labour Migration. Ashgate
6. 2009 Orn O.B. Bodvarsson, H.Van den Berg. The Economics of Immigration. Theory and Policy Springer
7. 2015 Gudelis, D. (moks. red.) Diasporos profesionalai: kaip juos telkti kuriant Lietuvos gerovę Mykolo Romerio universitetas
8. 2009 Kuznecovienė J. Lietuvių imigrantų Norvegijoje, Anglijoje ir Ispanijoje įsitraukimo strategijos: nuo konformizmo iki navigacijos. Filosofija. Sociologija, 2: 96–103. Lietuvos mokslų akademijos leidykla
9. 2010 Caponio, M.Boekert (eds.) The Local Dimension of Migration Policymaking Amsterdam University Press.