Bioetika (LT/ENG)
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Bioetikos atsiradimą paskatino intensyvus biomedicinos vystymasis, nes atsirado naujos galimybės leidusios ne tik patobulinti ligų gydymą, bet ir valdyti žmogaus gyvenimą. Tai sukuria konfliktines situacijas tarp naujų biotechnologijų taikymo ir bendrai priimtų moralinių vertybių, tokių kaip žmogaus prigimtinė teisė į gyvybę, pagarba žmogaus orumui. Bioetika bus pristatoma kaip sistemingas etinių aspektų tyrimas gyvybės mokslų ir sveikatos priežiūros srityje, taikant įvairias etines metodologijas tarpdisciplininėje aplinkoje. Siektini rezultatai: studentai gebės analizuoti ir kritiškai vertinti klinikinius atvejus, susijusius su naujų biotechnologijų naudojimu.
Dalyko anotacija užsienio kalba
Bioethics has been stimulated by the intense development of biomedicine, which has opened up new possibilities not only to improve the treatment of diseases but also to manage human life. This creates conflicts between the application of new biotechnologies and generally accepted moral values, such as the inherent right to life and respect for human dignity. Bioethics will be presented as a systematic study of ethical aspects in the life sciences and health care, applying different ethical methodologies in an interdisciplinary setting. Students will be able to analyse and critically evaluate clinical cases related to the use of new biotechnologies.
Dalyko studijų rezultatai
1. Pritaikyti etikos principus bioetinių problemų sprendimui.
2. Apibrėžti žmogaus ir lytiškumo sampratą skirtingų antropologinių teorijų kontekste.
3. Pateikti prokreacijos ir reprodukcijos sampratų bei technologijų skirtumų etinį vertinimą.
4. Apibūdinti intervencijų į žmogaus kūną etinius reikalavimus.
5. Išskirti gyvybės pabaigos etikos principus.
Dalyko turinys
Bioetikos istorinė apžvalga, metodai ir objektas. Veiksmų etinio vertinimo metodologijos. Etinių klausimų bioetikos srityje sprendimas, nagrinėjant klasikinius klinikinius atvejus.
Žmogaus ir lytiškumo samprata. Žmogaus lytiškumo dimensijos. Integralistinės ir separatistinės žmogaus lytiškumo sampratų skirtumai. Žmogaus gyvybės atsiradimas. Žmogaus asmens teorijos.
Vaisingumo pažinimas ir kontrolė. Kontracepcija ir natūralus šeimos planavimas. Dirbtinis apvaisinimas etiniu ir medicininiu aspektu.
Preimplantacinė diagnostika ir jos etinis vertinimas
Naprotechnologija
Prenatalinė diagnostika ir jos etinis vertinimas.
Klonavimo tipai.
Klonavimo medicininiai ir moraliniai aspektai.
Kamieninių ląstelių tipai ir jų gavimo būdų etinis vertinimas.
Aborto problematika.
Žmogaus kūno rekonstrukcinės chirurgijos etika. Lyties vystymosi sutrikimai. Su lyties keitimu susiję klausimai. Organų ir audinių transplantacija. Mirusiųjų ir gyvųjų donorystės principai ir etika. Klinikiniai tyrimai. Gyvūnų gerovė ir ksenotransplantacija.
Savižudybės, savižudybės su gydytojo pagalba ir eutanazijos skirtumai ir etinis vertinimas. Paliatyvaus gydymo principai ir etika.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 30 val.
Konsultacijos 15 val.
Savarankiškas darbas 75 val.
Iš viso 120 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Kolokviumas - 30%. Klinikinių atvejų vertinimas - 20%. Egzaminas - 50%.
Literatūra
1. 2019 Beauchamp T.L., Childress J.F. Principles of Biomedical Ethics. 8 ed.
2. 2019 Beauchamp T.L., Walters L. (). Contemporary Issues in Bioethics.8 ed.
3. 2019 Encyclopedia of Global Bioetchics Nuoroda į el. šaltinį: https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978- 3-319-05544-2_312-1.
Papildoma literatūra
1. 2012 A.Narbekovas, B. Obeleniene ir kt. Medicina etika ir teisė apie žmogų iki iki gimimo
2. 2013 William May. Catholic Bioethics, and the Gift of Human Life. Nuoroda į el. šaltinį: https://books.google.lt/books/about/Catholic_
Bioethics_and_the_Gift_of_Human.html?id=
pGv8CwAAQBAJ&redir_esc=y.
3. 2004 Bioetika Nuoroda į el. šaltinį: http://bioetika.lt/.