Geomorfologija ir geologijos pagrindai
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Geomorfologijos paskaitų metu išdėstomi geomorfologijos teoriniai pagrindai, aptariami svarbiausi šiuolaikiniai metodai. Akcentuojamos geomorfologijos kryptys, aptariama mokslo raida. Perteikiamos bendros žinios apie Žemės plutą ir jos sąrangos bruožus, reljefo formų klasifikaciją. Nagrinėjamas endogeninių ir egzogeninių procesų poveikis Žemės paviršiaus reljefui. Geologija - daugiadisciplinis mokslas, kuris tyrinėja Žemę, fiziniu ir cheminiu aspektu, jos paviršiaus procesus, sudėtį, struktūrą ir susidarymą. Vienas svarbiausių uždavinių yra mineralų ir uolienų formavimasis ir sklaida. Kursas nagrinėja geologinę aplinką, sandarą ir sudėtį, endogeninius ir egzogeninius procesus, natūralius ir technogeninius pavojus, geologinį paveldą.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The course of Geomorphology focuses on the theoretical basics of geomorphology and discusses the most important contemporary methods. It emphasizes the directions and development of geomorphology. General knowledge about the Earth’s crust, the peculiarities of its structure and classification of terrain forms is delivered. The impact of endogenous and exogenous processes on the Earth’s surface terrain is examined. Geology is a multi-disciplinary science, which studies the physical, chemical and chronology aspects of the Earth, its processes, composition, structure and origin. Central to this is the study of the formation and distribution of minerals and rocks. The course deal geological environment, its structure, composition and evoliution, endogenous and exogenous processes, natural and technogenic dangers and geological heritage.
Dalyko studijų rezultatai
1.Įgys žinių apie geologinės aplinkos raidą, sandarą ir sudėtį, endogeninius ir egzogeninius procesus, kylančius natūralius ir technogeninius pavojus, geologinį paveldą, įvairaus rango ir skirtingų reljefo tipų pasiskirstymą Žemės paviršiuje, supras ir galės įvertinti reljefo įtaką sausumos ir vandenynų gamtinių ekosistemų egzistavimui, endogeninių ir egzogeninių procesų įtaką reljefo kilmei.
2.Lavins gebėjimus suvokti ir savo veikloje taikyti geomokslų metodologinius principus (sisteminį, aktualizmo, evoliucionizmo ir kt.), naudotis praktikoje taikomais specialiais lauko ir laboratoriniais tyrimais, esamomis geologinės informacijos bazėmis, pažinti uolienas, mineralus ir naudingąsias iškasenas, panaudoti geologines žinias teritorijų planavimui, moksleivių ugdymo procese, kraštotyriniame darbe, kitoje profesinėje ir visuomeninėje veikloje.
3. Studentai gebės efektyviai bendrauti ir bendradarbiauti su kolegomis, dėstytojais; konstruktyviai dirbti komandoje, įgyvendinant integruotus geografinio ugdymo projektus, juose taikyti geomokslų metodologinius principus, naudotis praktikoje taikomais specialiais lauko ir laboratoriniais tyrimais.
4. Išsiugdys sinergetinį ir ekosisteminį požiūrį į aplinką, poreikį jos kompleksiniam tyrimui ir pažinimui, taupiam aplinkos išteklių naudojimui ir jo tolesnei raidai.
Dalyko turinys
1. Geologija, geologijos mokslo šakos, ryšys su kitomis mokslo kryptimis. Geologijos mokslo objektas. Geologija kaip mokslas apie senąją biosferą.. Aktualizmo principas geologijoje.
2. Geomorfologijos sprendžiamos problemos, skirstymas, ryšys su kitais mokslais, kryptys. Geomorfologijos istorija.
3. Geologinių tyrimų apžvalga. Geologinių tyrimų reikšmė (mokslinė, praktinė, kultūrinė). Trumpa geologinių tyrimų apžvalga pasaulyje ir Lietuvoje. Evoliucionizmas ir kreacionizmas geologijoje.
4. Saulės sistemos ir Žemės kilmė, Žemės forma, dydis, vidinė sandara, tankis, temperatūra, cheminė sudėtis.
5. Žemės pluta, jos sandara ir sudėtis. Kontinentų dreifas.
6. Geodinaminiai procesai: endodinaminiai ir egzodinaminiai procesai.
7. Žemės vidinės energijos šaltiniai. Magmatizmas. Tektonika. Raukšlės ir lūžiai, kalnodaros etapai. Meteoritų reikšmė.
8. Fizinis dūlėjimas ir cheminis dūlėjimas.
9. Denudacija, šlaitų procesai.
10. Geomorfologinė upių veikla.
11. Karstiniai ir sufoziniai reiškiniai.
12. Daugiamečio įšalo geomorfologiniai procesai.
13. Ledynai, jų kilmė, tipai. Transportinė, erozinė ir akumuliacinė ledynų veikla. Ledynų sukurtos reljefo formos. Akvaglacialinių procesų klasifikacija. Fliuvioglacialinės ir limnoglacialinės reljefo formos.
14. Vėjo geomorfologinė veikla. Dykumų tipai.
15. Akvaliniai procesai vandens baseinų pakrantėse. Morfogenetinė jūrų pakrančių klasifikacija. Dugninės reljefo formos.
16. Organizmų veikla dūlėjimo procese. Zoogeninės ir fitogeninės reljefo formos.
17. Geologiniai ištekliai, jų klasifikacija ir tipai.
18. Mineralogija
19. Petrologija
20. Žemės sluoksnių amžius ir stratigrafija. Santykinis ir absoliutus amžius geologijoje. Amžiaus nustatymo metodai. Bendroji Žemės stratigrafijos skalė. Archėjus, proterozojaus eonai Lietuvoje ir pasaulyje, jų pagrindiniai bruožai: paleogeografija, uolienos, fosilijos. Paleozojaus, mezozojaus, kainozojaus eros Lietuvoje ir pasaulyje, pagrindiniai bruožai: periodai, paleogeografija, uolienos, fosilijos.
21. Kvartero periodas: trukmė, pagrindinės ypatybės, ledynmečiai ir tarpledynmečiai.
22. Pasaulio ir Lietuvos tektoninis žemėlapis.
23. Reljefo morfometriniai tyrimai.
24. Lietuvos naudingosios iškasenos ir jų naudojimas.
25. Geologinės aplinkos tyrimo būdai: geofizinių metodų naudojimas, gręžinių gręžimas, geologinis kartografavimas, distanciniai metodai, naudingųjų iškasenų paieškos ir žvalgyba.
26. Erozinės ir akumuliacinės antropogeninės reljefo formos. Antropogeninis paviršiaus perdirbimas. Antropogeninė įtaka natūraliems geomorfologiniams procesams.
27. Lietuvos reljefo geomorfologiniai bruožai.
28. Geologinis paveldas ir jo paskirtis. Lietuvos geologiniai paminklai ir draustiniai. Geomorfologiniai paminklai
29. Ekogeologiniai tyrimai, jų paskirtis ir tipai. Geologinė informacija ir teritorijų planavimas.
30. Geoaplinka ir jos atspindys tautosakoje. Kraštotyriniai tyrimai mokykloje. Lietuvos geologijos muziejai.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 18 val.
Seminarai 18 val.
Konsultacijos 5 val.
Savarankiškas darbas 65 val.
Iš viso 106 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Laboratoriniai darbai, praktinės užduotys - 50%, egzaminas - 50%
Literatūra
1. 2013 Motuza G. Kaip veikia Žemė. Geologijos pagrindai. Vilnius: VU leidykla
2010 Česnulevičius A. Geomorfologija. Vilnius: VPU leidykla
2. 2002 Trimonis E. Jūrų ir vandenynų geologija. Vilnius: VU leidykla
3. 2011 Bičkauskas G., Brazauskas A., Kleišmantas A., Mouza G. Bendrosios geologijos pratybos. Vilnius: VU leidykla http://web.vu.lt/gf/
http://web.vu.lt/gf/d.kaminskas/files/2013/09/
BendrosiosGeologijosPratybos.pdf
4. 2007 Švedas K., Česnulevičius A. Geomorfologijos pratybos. Vilnius: VPU leidykla
Papildoma literatūra
1. 2004 Lietuvos Žemės gelmių raida ir ištekliai. Vilnius:
2. 2002 Waugh D. Geografija. I dalis Vilnius: Alma Littera
3. 2015 Pustelnikovas O. Geologijos pagrindai :studijų knyga. Klaipėda: KU leidykla
4. 1994 Lietuvos geologija Vilnius: Mokslas
5. 1998 Česnulevičius A. Geomorfologija. Vilnius: Jandrija