Lietuva bendradarbiaus su inovacijų srities lydere MIT
Lietuva ir pasaulyje lyderiaujanti JAV mokslo ir studijų institucija – Masačusetso technologijos institutas (angl. „Massachusetts Institute of Technology“, MIT) – oficialiai pasirašė ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo ir MISTI programos įgyvendinimo Lietuvoje. Ši programa sustiprins Lietuvos, kaip vieno iš inovacijų ir technologijų centrų, įvaizdį ir žinomumą ir paskatins šalies mokslo ir verslo atstovų bendradarbiavimą su MIT.
Rugsėjo 9 d. Lietuvos mokslo taryboje (LMT) ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis, LMT ir susitarime dalyvaujančios šalies įmonės ir organizacijos, tarp kurių – Vilniaus dailės akademija, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos energetikos institutas, „Lietuvos geležinkeliai“, Kauno mokslo ir technologijų parkas, asociacija „INFOBALT“, pasirašė ketinimų protokolą (angl. „Memorandum of Understanding“) dėl bendradarbiavimo su MIT. Sutartį planuojama pasirašyti lapkritį.
Prieiga prie pasaulinio lygio mokslo išteklių
Masačusetso technologijos institutas – tai mokslo ir inovacijų epicentras, nuolat lyderiaujantis geriausių pasaulio universitetų reitinguose. Šio universiteto absolventai yra įkūrę daugiau nei 30 tūkst. aktyvių įmonių, kurios generuoja 4,6 trilijono JAV dolerių metinių pajamų ir suteikia daugiau nei 3,3 mln. darbo vietų visame pasaulyje. Tai prilygsta septintai pagal dydį pasaulio ekonomikai.
Ketinimų protokolu susitariama dalyvauti MIT Tarptautinių mokslo ir technologijų iniciatyvų (MISTI) programoje Lietuvoje. Galimybė Lietuvai tapti pilnaverte MIT MISTI programos nare suteiktų prieigą prie pasaulinio lygio mokslo, technologijų ir inovacijų išteklių, sustiprintų mūsų šalies pozicijas transatlantinėje erdvėje, ypač saugumo srityje.
Sutarties pasirašymas
Viena iš MISTI programos dalių – „Global Seed Funds“ skatintų bendrus projektus, tyrimus ir inovacijų plėtrą tarp MIT, Lietuvos aukštųjų mokyklų ir verslo. Lietuva kartu su MIT galėtų steigti ir įvairias MIT MISTI paprogrames, pritaikytas konkretiems šalies poreikiams, pavyzdžiui, biotechnologijų, lazerinių technologijų, miškininkystės ar kitose srityse.
Iniciatorius – VDU vizituojantis profesorius
Šiuo metu MISTI programa veikia tik daugiau nei 25 pasaulio šalyse, tarp jų – Japonija, Singapūras, Danija, Italija, Norvegija, Portugalija, Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Australija ir kitos.
Lietuva ir jos verslo bei mokslo sektoriai buvo pastebėti ir gavo šią išskirtinę galimybę dėka menininko Gedimino Urbono, kuris jau penkiolika metų yra MIT profesorius, ir padeda tiesti tiltus tarp Lietuvos ir vieno prestižiškiausių pasaulio universitetų. Gediminas ir Nomeda Urbonai yra VDU vizituojantys profesoriai.
Nomeda ir Gediminas Urbonai
MIT yra žinomas ne tik dėl savo akademinių pasiekimų, bet ir reikšmingų inovacijų, kurios keičia pasaulį. Universiteto sąraše – beveik 700 išradimų ir virš 300 patentų. Neatsiejama MIT tapatybės dalis yra ir tarpdiscipliniškumas, meno-mokslo tyrimai, eksperimentavimas: čia veikia MIT Mokslo muziejus, Vizualiųjų menų centras, 12 muziejų bei galerijų ir daugiau nei 3 500 meno kūrinių nuolatinė kolekcija.
Šis tyrimų universitetas bendradarbiauja su daugiau kaip 800 kompanijų visame pasaulyje ir turi daugiau nei 65 tyrimų centrus, laboratorijas bei programas. Jo sienos yra namai daugiau nei šimtui Nobelio premijos laureatų, taip pat Pulitzerio, Grammy, Guggenheimo ir MacArthur apdovanojimų, Venecijos bienalės laureatų.
MIT studentai savanoriavo Ukrainos centre
Pagal „Global Teaching Labs“ programą atvykę MIT studentai galėtų vesti STEAM ir verslumo pamokas Lietuvos mokyklose, dalydamiesi naujausiomis žiniomis pagal inovatyvias MIT mokymo metodikas. Taip pat MIT studentai galėtų atlikti praktiką inovatyviose Lietuvos įmonėse ir organizacijose – ši iniciatyva jau vykdoma porą metų, o MIT finansuoja savo studentų stažuotes Lietuvoje.
Planuojama įgyvendinti stažuočių ir tyrimų programa suteiks platesnes galimybes MIT studentams atlikti praktiką Lietuvoje. MIT studentai galės įgyti praktinės patirties tiek stažuodamiesi didžiosiose įmonėse, tiek augančiuose ir didelį potencialą turinčiuose startuoliuose. Ši programa ne tik leis Lietuvos įmonėms bendradarbiauti su augančiais talentais iš JAV, bet ir, naudojantis MIT bendradarbiavimo priemonėmis ir projektais, ugdyti savo įmonių talentus.
VDU šią vasarą jau sulaukė dviejų savanorių MIT studentų – jie prisidėjo prie VDU Ukrainos centro vasaros mokyklos, skirtos ukrainiečių vaikams, veiklų. Pavyzdžiui, mokė juos gaminti ledus, pasigaminti saulės orkaitę ir programuoti. Studentai vaikams padėjo susipažinti su programavimo kalba „Scratch“ – nesudėtinga, specialiai vaikams pritaikyta, MIT mokslininkų sukurta kalba, kuri skatina kūrybiškumą, leidžia vaikams ugdyti kritinio mąstymo ir problemų sprendimo įgūdžius.
Kviečiamos jungtis įmonės
Siekiant užtikrinti šią partnerystę ir maksimaliai išnaudoti jos teikiamas galimybes, Lietuva turėtų mokėti metinį 300 tūkst. JAV dolerių narystės programoje mokestį. Šios lėšos būtų skirtos būtent Lietuvos reikmėms: studentų ir mokslininkų mainams, pradiniam mokslinių tyrimų ir inovacijų projektų finansavimui bei kitoms iniciatyvoms, tiesiogiai prisidedančioms prie Lietuvos mokslo ir technologijų ekosistemos stiprinimo.
Visos suinteresuotosios pusės yra kviečiamos pasinaudoti šia unikalia galimybe bei prisidėti prie MIT MISTI Lithuania programos įgyvendinimo ir registruotis LMT anketoje iki rugsėjo 16 d.