Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubas

Trumpa istorija

2013 m. kovo  13 dieną VDU Rektorato posėdžio metu buvo patvirtintas Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubo įkūrimas. Klubo atidarymo šventė įvyko tų pačių metų balandžio 22 d. Joje dalyvavo vieno pagrindinių VDU Užsienio kalbų instituto partnerių, Lenkijos instituto Vilniuje direktorė dr. Małgorzata Kasner. Direktorė pabrėžė organizacijos įkūrimo reikšmę ir kalbos puoselėjimo svarbą šiuolaikinėje visuomenėje.

„Klubo tikslas – populiarinti lenkų kalbą ir kultūrą, vienyti tuo besidominčius asmenis, skleisti informaciją, susijusią su lenkų kalba, literatūra, menu, kinu, tradicijomis, moksliniais tyrimais ir studijų galimybėmis“, – teigia klubo vadovas Mindaugas Norkevičius.

Adomo Mickevičiaus klubo vykdomos veiklos

  • VDU Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubo nariai vasaros metu siekia neprarasti užsienio kalbos įgūdžių, pažinti Lenkijos kultūrą, tai skatina atrasti vasaros kursų galimybes Lenkijoje, vykdyti intensyvų akademinį bendradarbiavimą. Klubo nariai kasmet turi galimybę vasaros metu lenkų kalbos ir kultūros pažinimą tobulinti geriausiuose Lenkijos universitetuose: Varšuvos, Kardinolo Stefano Višinskio, Krokuvos, Liublino.
  • Klubo nariams reguliariai organizuojamos ekskursijos Vilniuje, kurias veda doc. dr. Irena Miklaševič: po Vilniaus Rasų kapines, sostinės senamiestį, Lietuvos istorijos archyvą. Klubo nariai taip pat  turi galimybę apsilankyti Lenkijos institute, susitikti ir savo tikslus bei siekius aptarti su instituto direktore dr. Małgorzata Kasner.
  • Lenkų kalbos ir kultūros vasaros kursai skirti užsieniečiams, laimėjusiems stipendijas pagal Lenkijos Respublikos pasirašytas tarptautines bendradarbiavimo studijas ir dvišalius susitarimus. Kursų metu vyksta interaktyvūs seminarai, kuriuose dėstytojai ir studentai iš įvairiausių pasaulio valstybių aptaria populiariausias kultūros, istorijos, politikos, literatūros, daugiakalbystės ir meno temas. Kursuose skirtingomis kalbomis šnekantys studentai, augę kitokioje aplinkoje, turi nepaprastai gerą galimybę iš arčiau pažinti Lenkiją.
  • Klubo vadovas Mindaugas Norkevičius atliko mokslinę stažuotę Varšuvos universiteto, Rytų Europos tyrimų centre, LR ambasadoje Varšuvoje, dalyvavo tarptautinėse konferencijose Lenkijoje. Pasak M. Norkevičiaus, tokios stažuotės prisideda prie profesinio tobulėjimo, leidžia geriau praturtinti užsienio kalbų žinias ir suteikia tarptautinės patirties. Klubo narių, tyrinėjančių Lenkijos istorinę ir užsienio politikos tematiką, gretos auga. Lenkų kalbos žinios šiame kontekste yra privalomos. M. Norkevičiaus nuomone, Kkubas siekia vykdyti aktyvią akademinio gyvenimo sklaidą dvišaliame lygmenyje.
  • Vykdomas bendradarbiavimas su Lenkijos institutu Vilniuje. Jau įgyvendinta bendra idėja ir įkurtas Lenkų kino klubas, pradėjęs savo veiklą Vytauto Didžiojo universitete. Abipusio bendradarbiavimo dėka organizuojami edukaciniai savaitgaliai Lenkijoje,kurių metu studentai turi galimybę susipažinti su įvairiais miestais, muziejais, teatrais, praturtinti kalbos žinias.
  • Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje kartu su VDU Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubu organizuoja pramoginio tipo turnyrą „Intelektų mūšis – žinios apie Lenkiją“, kurio dalyviai gali sužinoti daug įdomių faktų apie kaimyninę šalį, ir tuo pačiu laimėti prizų.
  • Klubas vykdo bendradarbiavimą su žurnalo „Goniec litewski“ redakcija Lenkijoje. Vieno iš žurnalo redaktorių Maciej Trojnar nuomone, yra svarbu vystyti bendradarbiavimą su klubo nariais ir Kaunu. Studentai yra kviečiami rašyti straipsnius, recenzijas ir kitokio tipo skiltis istorijos, kultūros, religijos, politikos, tarptautinių santykių, ekonomikos temomis. Žurnalas leidžiamas lenkų kalba. Straipsnius galima pateikti lietuvių, lenkų, anglų ir rusų kalbomis. Leidinyje tekstus rašo autoriai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Latvijos.
  • Klubas bendradarbiauja su Lenkijos institutu Vilniuje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, VDU Užsienio kalbų institutu, VDU Česlovo Milošo slavistikos centru, Varšuvos universiteto Rytų Europos tyrimų centru, VDU Politologijos katedra, VDU Istorijos katedra.

Klubo veikla 2013/2014 metais

Klubas pirmą kartą Kaune organizavo pramoginio tipo turnyrą „Intelektų mūšis – žinios apie Lenkiją“, kuris suteikė galimybę ne tik sužinoti daug įdomių faktų ir pasitikrinti savo žinias apie kaimyninę šalį, bet ir laimėti prizų. Pagrindinis prizas šįkart buvo bilietai į Malylos Rodowicz koncertą. „Intelektų mūšio“ klausimai buvo susiję su Lenkijos istorijos, kinematografijos, politikos, kultūros ir sporto temomis. „Koks Lenkijos ministras vertinamas geriausiai pagal gyventojų apklausas?“, „Kokia mėgstamiausia Adomo Mickevičiaus vieta Kaune?“, „Kaip vadinasi naujausia Lenkijos užsienio reikalų ministro R. Sikorskio žmonos A. Applebaum knyga?“, „Kuris iš lenkų politikų buvo Alberto Einšteino bendradarbis?“ – tai tik keletas iš daugelio klausimų, kurie buvo užduoti turnyre. Turnyras, kuris turi savo gerbėjų Vilniuje, Kaune buvo surengtas pirmą kartą – jame dalyvavo aštuonios komandos. „Intelektų mūšio“ tikslas – praplėsti dalyvių žinias apie Lenkiją. Dalyvių nuomone, klausimų įvairovė ir renginio idėja suteikė puikią progą pagilinti bendras žinias apie Lenkijos ir Lietuvos istoriją, sužinoti naujų faktų, susijusių su mūsų pietvakarių kaimyne.

Adomo Mickevičiaus klubas pries didžiąsias metų šventes kartu kvietė dalintis tarpusavio šiluma ir žiemos švenčių laukimu akademinės bendruomenės būryje. „Kalėdų laukimo laikotarpis – ypatingas metas, kuomet norisi apmąstyti, prisiminti viską, kas įvyko per šiuos metus, įvertinti tai, kas yra šalia mūsų“, – švenčių nuotaikomis dalinosi VDU Užsienio kalbų instituto lenkų kalbos dėstytoja docentė dr. Irena Miklaševič. Gražiausias metų šventes – Kūčias ir Kalėdas – Lietuvoje ir Lenkijoje lydi tam tikri papročiai ir tradicijos. Kalėdų laukimo šventės metu bus aptariami šioms šventėms būdingi lietuviški ir lenkiški papročiai, vaišių ypatumai bei tradicijų savitumas.

2014 metais klubas organizuos projektą Č. Milošo mirties 10-osioms metinėms paminėti. Projekto tematika – Lietuvos ir Lenkijos santykių dinamika nuo istorinės patirties iki šiuolaikinės situacijos. Projektą sudaro: mokslinė konferencija Lietuvoje, kuri pritrauks tiek Lietuvos tiek ir Lenkijos tyrėjus; klubo dalyviai taip pat dalyvaus konferencijoje Lenkijoje, Varšuvos universitete; kartu bus organizuojama ir tiriamoji studentų išvyka, skirta praplėsti turimas žinias, atlikti mokslinių tyrimų pristatymus, reprezentuoti VDU užsienyje.

Norite gauti daugiau informacijos? Prisijunkite prie mūsų!

Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubas skatina VDU studentus rinktis studijas ir atlikti praktiką Lenkijos universitetuose, mokslo tyrimų centruose, politinėse institucijose bei nevyriausybinėse organizacijose. Daugiau informacijos apie studijų ir praktikos galimybes Lenkijoje, klubo vykdomus projektus ir bendradarbiavimą akademiniame lygmenyje galite gauti el. paštu a.mickeviciausklubas@gmail.com, taip pat „Facebook“ puslapyje.

Fotogalerija