M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ peržiūra ir diskusija

VDU Didžioji salė (S. Daukanto g. 28, Kaunas)

Birželio 16 d., 17:45 val. VDU Didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas) vyks Manto Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ peržiūra. Filmo peržiūra ir diskusija – tai tarptautinės konferencijos „Posūkio taškai: vertybės ir konfliktuojančios ateitys Baltijos šalyse“,  vyksiančios birželio 15–17 dienomis Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) programos dalis.

M. Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2“ (2022) – tai žiaurus ir tikras karo Ukrainoje liudijimas. Pirmasis dokumentinis filmas „Mariupolis“ buvo sukurtas 2016 m. „Mariupolis 2“ daugiausia dėmesio skiria kasdieniam gyvenimui mieste, kuris, mums stebint, yra naikinamas.

M. Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2“ pelnė Europos kino apdovanojimą kaip geriausias 2022 m. dokumentinis filmas, Kanų kino festivalyje apdovanotas specialiuoju žiuri prizu. Filmas neseniai įvertintas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimu kaip geriausias ilgametražis dokumentinis filmas Lietuvoje.

„Žinote, kas Mariupolyje buvo visiškai neįtikėtina? Niekas nebijojo mirties, nors ir manė, kad bijo. Mirtis jau buvo čia ir kiekvienas norėjo mirti prasmingai. Žmonės padėjo vienas kitam net rizikuodami gyvybe. Jie rūkė lauke ir šnekučiavosi net krintant bomboms. Pinigai nebeegzistavo, nes gyvenimas tapo per trumpas, kad apie juos galvotum. Visi buvo patenkinti tuo, ką turėjo, tapdami geresne savo pačių versija; nebuvo nei praeities, nei ateities, smerkimo, dviprasmybių! Tai buvo rojus pragare. Susiliečiantys trapūs drugelio sparnai. Mirties tikrosios vertės kvapas. Toks ten buvo gyvenimas“, – rašoma filmo pristatyme.

M. Kvedaravičius (1976-2022) – lietuvių kino režisierius, Kembridžo universitete baigęs socialinės antropologijos studijas. Jo filmai „Mariupolis“ ir „Partenonas“ (2019) buvo pristatyti Berlinalėje ir Venecijos tarptautinėje kritikų savaitėje.

M. Kvedaravičius buvo suimtas ir nužudytas Rusijos pajėgų 2022 m. kovo pabaigoje Mariupolyje, kai dokumentavo Rusijos invaziją į Ukrainos teritoriją.

Penktas, paskutinis, M. Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2“ pratęsia režisieriaus filmografiją dar vienu kūriniu, derinančiu antropologo smalsumą ir ypatingą žmogišką jautrumą, poeziją ir atvirą tikrovei žvilgsnį. Filmo montažo režisierė – Dounia Sichov, dirbusi su M. Kvedaravičiumi kuriant filmus „Mariupolis“, „Partenonas“, o filmo režisieriaus asistentė, bendraautorė – Hanna Bilobrova.

Pagrindiniai „Mariupolio 2“ prodiuseriai – Lietuvos kino gamybos kompanijos „Extimacy Films“ ir „Studio Uljana Kim“. Kuriant filmą dalyvavo ir prie ankstesnio M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis“ prisidėję prodiuseriai Nadia Turincev („Easy Riders Films“, Prancūzija) ir Thanassis Karathanos („Twenty Twenty Vision“, Vokietija).

Po filmo peržiūros vyks diskusija, kurioje dalyvaus Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai prof. dr. Gintautas Mažeikis, doc. dr. Edgaras Klivis ir Mariupolio valstybinio universiteto/ VDU mokslininkė Kateryna Horiunova. Diskusiją moderuos prof. dr. Jurgita Staniškytė.

Parengta pagal Lietuvos kino centro informaciją.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *