Hakatono metu 100 dalyvių ieškojo sprendimų klimato kaitos iššūkiams

Gruodžio 2 d. įvyko pirmasis didžiausias hakatonas Vytauto Didžiojo universitete. Net 100 dalyvių iš trijų aukštųjų mokyklų – Vytauto Didžiojo universiteto, Kauno kolegijos ir Kauno technologijų universiteto subūrė 15 komandų ir „KTPC INNOHACK‘22“ hakatono metu ieškojo sprendimų klimato kaitos iššūkiams spręsti.
Pirmajam ir gana sudėtingos tematikos hakatono organizavimui pasiryžo VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro komanda. Hakatonas startavo ankstų gruodžio 2 d. rytą VDU KTPC vadovo Edvino Samio pranešimu apie kūrybiškumo svarbą inovatyvių sprendimų kūrimo procese. „Kiekviename žmoguje gyvena kūrybingas genijus, kuris turi gebėjimą viską matyti kitaip, ne tik rasti problemas ir jas analizuoti, bet ir ieškoti įdomesnių, kitokių, netikėtų sprendimų. O mūsų komandos tikslas ir yra pažadinti kūrybiškumą ir padėti jį išnaudoti maksimaliai“, – teigia E. Samys.
Hakatonas yra gana struktūruotas, į gylį vedantis renginys. Tad ir šis VDU KTPC parengtas hakatonas buvo sudarytas iš ekspertų įkvepiančių pranešimų bei parengtų praktinių užduočių. Klimato kaitos pokyčius ir mūsų kiekvieno dalyvavimą stabdant kylančius iššūkius pirmojo pranešimo metu akcentavo VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto, Vandens inžinerijos katedros vedėja doc. dr. Inga Adamonytė. Ji supažindino dalyvius su klimato kaitos problemomis bei sprendimais ir jų poveikiu, siekiant suvaldyti šį sudėtingą globalų procesą. Taip pat renginio metu buvo skaitomi pranešimai nuo idėjų generavimo iki patirties, kaip jauniems startuoliams pritraukti finansavimą. Inovatyvių sprendimų pavyzdžius pristatė VDU KTPC mokslo paslaugų vadybininkė doc. dr. Judita Žukauskienė. Jos nuomone, ieškant inovacijų būtina stebėti aplinką ir apsižvalgyti kas jau yra sukurta.
Hakatono užduočių dalį rengė VDU Profesinių kompetencijų vystymo centro vadovė dr. Aistė Ragauskaitė ir mokymų organizatorė Raimonda Zinkevičienė. „Hakatonas yra metodiškai sudėtingas renginys. Norint iš tiesų per gana trumpą laiką išvystyti inovatyvius sprendimus, turi būti tiek proporcingai pateikta įkvepiančios informacijos, kūrybinių, analitinių bei į rezultatą vedančių užduočių,“ – teigia A. Ragauskaitė.
Veiklos prasidėjo nuo probleminio lauko analizės. Komandos ieškojo iššūkių, kurie jiems atrodė patys svarbiausi. Išanalizavusios probleminį lauką, komandos buvo pakviestos aptarti savo įžvalgas su mentoriais ir kitomis komandomis bei pasidalinti patarimais, o išgirdę nuomonę iš kolegų pasirinko iššūkį, kurį bandė įveikti ieškodami sprendimų kitų užduočių metu. Naudojant prioritetų techniką kiekviena komanda pasirinko, kam ir kodėl kurs inovatyvius sprendimus. Naudojant verslo drobę kiekviena idėja buvo išanalizuota iki smulkiausių detalių, tuo pačiu, naudodamos programą „Canva“ ir besivadovaujančios mentorių patarimais komandos parengė įtraukiančius pristatymus vertinimo komisijai.
Komisiją sudarė savo sričių mokslo, verslo ir kitų organizacijų ekspertai: komisijos pirmininkas VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro vadovas E. Samys, nariai: VDU Gamtos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. S. Mickevičius, VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto profesorė dr. E. Jotautienė, „Pienas LT“ verslo vystymo vadovas Nerijus Jakubauskas, „KaunasIn“ verslo skyriaus investicinės aplinkos projektų vadovas Gytautas Kulakauskas, UAB „Omica“ direktorius Lukas Žemaitis. Kiekviena komanda turėjo galimybę per 7 minutes pristatyti savo sukurtą sprendimą bei atsakyti į komisijos klausimus. Vis tik po visų pristatymų komisija susidūrė su nemenku iššūkiu, kuomet reikėjo išrinkti laimėtojus ir padalinti pagrindinį 3000 eurų prizinį fondą.
Surinkę daugiausia komisijos balų, „KTPC InnoHack’22“ pirmosios vietos nugalėtojais tapo komanda „Naturaleza“ (Vytauto Didžiojo universitetas). Komandos nariai: Neringa Barauskaitė, Augustinas Šarkinas, Ugnė Borinskytė, Saulė Liūdžiūtė, Rafael Gedutis. Visi nariai atstovavo VDU AJMD „Modusas“ organizaciją. Komanda pristatė inovatyvų sprendimą, kaip gali būtų skaidomas mikroplastikas fermentais iš bakterijų. Jiems atiteko 1500 eurų prizas.
Antroji vieta atiteko komandai „Hakatoniukai“ (Vytauto Didžiojo universitetas). Komandos nariai: Austėja Mikoliūnaitė, Domantė Jakučionytė, Karina Najmovič, Aurėja Pocevičiūtė, Martynas Leskauskas, Paulina Miliauskaitė, Tautvydas Dambauskas. Komanda pristatė edukacinį, pabėgimo kambario principu grįstą, klimato kaitos padarinių muziejų. Komandos prizas 1000 eurų.
Trečiosios vietos komandos nugalėtojais tapo „Believers“ (Vytauto Didžiojo universitetas). Komandos nariai: dr. Dalytė Mardosaitė-Busaitienė, Emilija Jankaitytė, Ignas Galminas, Raminta Ruseckaitė, Gytis Ežerinskas. Komanda pristatė duomenų saugojimo sprendimą, paremtą DNR. Jiems atiteko 500 eurų prizas.
Atsižvelgiant į šaunias idėjas ir tai, kad renginyje dalyvavo toks didelis komandų skaičius, buvo įsteigti du papildomi prizai – 10 val. konsultacijų nuo verslo pradžios iki paleidimo į rinką laimėjo „NANOfields“ komanda, o galimybė pasinaudoti inkubavimo paslaugomis atiteko komandai „Širšių lizdas“.
VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras dėkoja visiems 100 dalyvių, kurie pasiryžo ieškoti sprendimų klimato kaitos keliamiems iššūkiams. Organizuojant tokio dydžio renginius labai svarbus bendradarbiavimas, tad nuoširdžiausi padėkos žodžiai keliauja VšĮ „VDU Verslo praktikų centro“ vadovui doc. dr. Osvaldui Stripeikiui, taip pat VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto dėstytojai doc. dr. Evelinai Bendoraitienei, komisijos nariams ir kitiems dirbusiems kartu. Visų, kas nespėjote sudalyvauti šiame hakatone, kviečiame generuoti idėjas ir dalyvauti „KTPC INNOHACK‘23“, kuris vyks 2023 m. gegužės mėnesį.