„Erasmus+“ patirtis Italijoje – koncertas Vasario 16-osios proga
„Iš esmės psichologija yra pritaikoma visose srityse, kuriose reikia dirbti su žmonėmis. Tuo metu meno vadyba, kitaip tariant, yra dalis organizacinės psichologijos, tik meno srityje“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) psichologijos antrakursis Tadas Petrulis, rudens studijų semestrą praleidęs Turino universitete (Italija), kur ne tik gilino psichologijos mokslų žinias, bet ir spėjo sėkmingai įsitraukti į vietinį kultūrinį gyvenimą – kartu su kitu „Erasmus+“ mainų programos praktikantu, pianistu iš Ispanijos, vasario 6 d. surengė koncertą Turino lietuvių bendruomenei, skirtą paminėti Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną.
Studijos ir muzika viena kitą papildo
T. Petrulis VDU ne tik studijuoja psichologiją, papildomai mokosi meno vadybos gretutinėje studijų programoje „Academia cum laude“, bet yra ir klasikinės muzikos atlikėjas – groja violončele. Šis instrumentas vaikiną lydi nuo vaikystės.
„Esu kilęs iš muzikalios šeimos, kurioje yra smuikininkų, tad natūraliai susiklostė, kad būdamas maždaug 6-7 m. amžiaus ir pats gavau savo instrumentą – violončelę. Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, Vilniuje, įgijau violončelės, pianino ir kompozicijos specialybes“, – muzikinio kelio pradžią prisimena vaikinas, vėlesnėse mokyklose klasėse rimtai susidomėjęs psichologijos mokslu – ne tik skaitęs literatūrą šia tematika, bet ir pradėjęs lankyti atviras universitetų paskaitas, kas nulėmė psichologijos studijų pasirinkimą VDU.
Vis dėlto, dar paskutinėje mokyklos klasėje įgyta patirtis organizuojant kasmet gausybę susidomėjimo ir žiūrovų sutraukiančią „Čiurlioniukų“ operą paskatino T. Petrulį šalia pagrindinių psichologijos studijų papildomai gilinti meno vadybos žinias VDU „Academia cum laude“ – unikalioje individualių studijų sistemoje, kurioje dera Harvardo ir Kembridžo universitetų geriausioji studijų patirtis, studentų ir profesūros individualus bendravimas, artes liberales principu organizuojama akademinė veikla.
„Statant operą pagrindinės man tekusios atsakomybės buvo finansų pritraukimas ir rekvizitų suradimas. Renginys buvo labai sėkmingas, jį išvydo daugiau nei 1,5 tūkst. žiūrovų, iš viso įvyko 4 premjeros. Būtent per šią veiklą supratau, kad Lietuvoje trūksta meno vadybos. VDU „Academia cum laude“ tuo ir sužavėjo, jog čia ne tik pats gali susidėlioti savo individualų studijų planą, bet gauni asmeninį kuratorių, kuris padeda ir prižiūri visų studijų metu, kas Lietuvos universitetuose yra pakankamai retas reiškinys. Atėjau čia jau tiksliai žinodamas, kokių žinių noriu įgyti“, – prisipažįsta T. Petrulis. Plačiau apie VDU „Academia cum laude“ studijas.
Pasak vaikino, suderinti dvi skirtingas studijų sritis nėra taip sudėtinga. „Iš esmės psichologija yra pritaikoma visose srityse, kuriose reikia dirbti su žmonėmis. Meno vadyba, kitaip tariant, yra dalis organizacinės psichologijos, tik meno srityje. Pavyzdžiui, man labai padėjo pirmaisiais studijų metais turėtas „Bendravimo psichologijos“ dalykas, kurio metu išmokau atidžiau klausytis kito žmogaus, lengviau užmegzti kontaktą su kitais asmenimis. Šios savybės tikrai praverčia organizuojant įvairias veiklas“, – pastebi studentas.
Skandinaviškas mentalitetas ir itališkas atsipalaidavimas
Kaip ir dauguma studentų, T. Petrulis nepraleido progos pasinaudoti mainų programos „Erasmus+“ teikiamomis galimybėmis ir studijų semestrą praleisti svetur. Tam vaikinas pasirinko šiaurės Italijos miestą Turiną, kurio atmosfera, pasak studento, labiau primena Šiaurės Europos šalis nei pačią Italiją. „Šiaurės italams tikrai šiek tiek būdingas skandinaviškas mentalitetas – jie yra gana uždaro būdo, tačiau labai mandagūs, niekuomet neatsisakantys padėti. Paskaitų metu, jei reikėdavo ką išversti, visada sulaukdavau pagalbos iš kursiokų, tačiau jei pats pasiūlydavau papildomai pasimokyti prieš egzaminą, daugelis jų nelabai norėdavo eiti į artimesnį kontaktą. Tiesa, pirmaisiais studijų mėnesiais, norėdamas pralavinti savo italų kalbos žinias, beveik neleidau sau bendrauti su kitais „Erasmus+“ programos mainų studentais, išskyrus vietinius italus“, – pradžią svetimoje šalyje prisimena VDU antrakursis.
Tiesa, nepaisant labiau šiaurės šalims būdingų vietinių manierų, vaikinui teko susidurti ir su italams priskiriamu atsipalaidavimu. „Universitete egzistuoja toks dalykas kaip academia unfacto dora, kas reiškia, jog jei tavo paskaita prasideda 12 val., iš tiesų ji prasideda 12.15 val., o baigiasi 15 min. anksčiau. Niekas neapsisunkina parašyti tikslaus laiko. Vėlavimas čia yra tiesiog įteisintas“, – kultūrinius skirtumus vardija T. Petrulis.
Dar vienas dalykas, nustebinęs studentą – atsiskaitymų sistema universitete. „Turino universitete pasigedau komandinių, praktinių veiklų, individualių rašto darbų – viskas yra sutelkta į ruošimąsi egzaminui. Tuo tarpu VDU jau nuo pat pirmo semestro turėjome seminarus, kurių metu galėjome praktiškai įgyvendinti dalį įsisavintos teorinės medžiagos. Nors studentams suteikiama daug laisvės, tačiau egzistuoja tam tikri kriterijai, kuriais vadovaudamasis turi tas užduotis įgyvendinti. Būtent tokio tipo darbai suteikia daugiausia motyvacijos, jų dėka sužinai kažką naujo“, – studijas VDU apibūdina psichologijos antrakursis.
Iš naujo atrastas kelias į muziką
Apibūdindamas Turino kultūrinį gyvenimą, vaikinas sako, jog miestas išsiskiria savo kultūrinio paveldo gausa, tačiau pabrėžia pasigedęs renginių, skirtų jaunimui, nors jaunų žmonių mieste gausybė, mat čia įsikūrę net keli pagrindiniai universitetai. „Pavyzdžiui, Lietuvoje turime poezijos slam‘ą (poezijos varžytuvės, kurių metu poetai atlieka savo parašytus kūrinius prieš gyvą auditoriją ir teisėjus – aut. past.) ar nemažai populiariosios muzikos koncertų, o Turine jaunimas daugiausia žaidžia futbolą – stadioną čia galima rasti ant kiekvieno kampo. Kadangi mano sritis – klasikinė muzika, atkreipiau dėmesį, jog italai neturi didelio poreikio sumoderninti klasikinius kūrinius, lyginant su šio muzikos žanro scenografiniais pastatymais Lietuvoje“, – įspūdžiais apie Turino kultūrinę sceną dalinasi vaikinas, į Italiją kartu savimi atsigabenęs violončelę.
Pasak T. Petrulio, sprendimą su savimi pasiimti instrumentą lėmė noras būnant toli nuo savo įprastinės aplinkos išsiaiškinti, ką iš tiesų jam reiškia muzika. Gyvendamas katalikiškame bendrabutyje vaikinas turėjo keletą progų pagroti mišių metu. Būtent taip ir gimė idėja surengti koncertą vietinei lietuvių bendruomenei. Tiesa, suorganizuoti koncertą Turine nebuvo taip paprasta – teko nemažai pavargti ieškant tam tinkamos vietos. „Kartu su Giuseppe Verdi konservatorijoje „Erasmus+“ praktiką atliekančiu pianistu iš Ispanijos Luis Lopez net keletą mėnesių ieškojome salės, kurioje būtų ir fortepijonas, kadangi būtent šis instrumentas geriausiai dera su violončele. Nors koncerto vietos paieškos atėmė daug laiko ir jėgų, tačiau visai netikėtai pagalbos ranką ištiesė Italijos Pjemonto regiono lietuvių bendruomenės pirmininkė Aurelija Orlova, kurios dėka pavyko surengti koncertą Oratorio di San Filippo Neri bažnyčios auditorijoje“, – organizacinius iššūkius prisimena studentas.
T. Petrulis išlieka atviras – prieš koncertą labai jaudinosi, tačiau jaudulį atpirko susirinkusiųjų klausytojų palaikymas. „Tai buvo pirmas rimtas pasirodymas po daugiau nei metų pertraukos. Dirbti kartu su pianistu iš Ispanijos buvo išties smagu – atrodo, jog iš naujo atradau kelią į muziką, jos atlikimą ir apskritai koncertavimą. Koncerto metu atlikome I. Albenizo, E. Granados (Ispanija), C. Debussy (Prancūzija) kompozitorių kūrinius. Koncerto pabaigai pasilikome atlikti mano paties kūrinį pavadinimu „Skrydis tarp kalnų“, kuris įamžino mano visą praleistą laiką Turine ir tai, kaip jaučiausi gyvendamas tarp italų bei kitų „Erasmus+“ studentų, su kuriais nemažai laiko praleidau keliaudamas, mokydamasis, grodamas ar tiesiog leisdamas laisvalaikį. Taip pat šis kūrinys atspindi ir sunkesnius momentus, kada jausdavausi labiau vienišas ar atsiskyręs, nes pradžioje buvo labai sunku integruotis į naują sociumą, kadangi stengiausi bendrauti vien tik su italais. Išties buvo smagu po koncerto sulaukti daug sveikinimų tiek iš ten buvusių lietuvių, tiek iš „Erasmus+“ studentų ar italų, kurie susirinko mūsų paklausyti“, – koncerto įspūdžiais dalinasi studentas ir klasikinės muzikos atlikėjas T. Petrulis.
Nors šiuo metu pagrindinį dėmesį T. Petrulis ketina toliau skirti psichologijos studijoms, tačiau neslepia, jog artimiausiuose planuose – noras kartu su pianistu Luis Lopez, su kuriuo jau spėjo užmegzti tvirtą draugystę, surengti koncertą Lietuvoje, o vėliau ir Ispanijoje. „Grįžus į Lietuvą šį pavasarį dar laukia praktika su keliais spektakliais Nacionaliniame Kauno dramos teatre, su draugais taip pat turime įvairių minčių surengti keletą renginių. Tad naujų projektų tikrai bus“, – ateities planus apibūdina studentas.
Violončelininko Tado Petrulio ir pianisto iš Ispanijos Luis Lopez koncertą Turine, skirtą Vasario 16-ajai, galite peržiūrėti čia.