„Erasmus+“ dėstymo vizitui – į nepažintąjį Salvadorą

724

„Noras dalyvauti „Erasmus+“ dėstymo ar mokymosi vizituose turėtų atsirasti galvojant apie tai, kaip kiekvienas galėtume savo darbinę patirtį pakelti į kitą lygį – pasijausti profesionalu savo srityje, praturtinti savo žinias. Turime unikalią galimybę ne tik keliauti, bet ir pažinti tos šalies kultūrą, išmokti naujų dalykų ir, svarbiausia, užmegzti daug naujų ryšių. Manau, visi šie dalykai turėtų gundyti ir tuos, kurie dar nesiryžta išvykti“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Užsienio kalbų instituto ispanų kalbos lektorė Vigilija Žiūraitė.

Spalio 23-27 dienomis ji su „Erasmus+“ dėstymo vizitu viešėjo Don Bosco universitete (UDB), Salvadore, kur vedė paskaitas apie inovatyvius užsienio kalbų dėstymo metodus ir informacinių komunikacinių technologijų panaudojimą mokymo(si) procese, taip pat surengė lietuvių kalbos ir kultūros dirbtuves vietos studentams bei dėstytojams.

V. Žiūraitė su studentais (asmeninio archyvo nuotr.)

Salvadoras – tarsi paslėptas deimantas

V. Žiūraitės teigimu, Lotynų Amerika yra dar pakankamai neįvertinta pasaulio dalis. „Dažnai net nesusimąstome, jog galėtume ten ieškoti strateginių partnerių. Mane, kaip ispanų kalbos dėstytoją ir kaip politologę, šis regionas domina jau seniai. Kai šių metų pavasarį VDU vykusios „Erasmus savaitės“ metu pas mus svečiavosi atstovai iš Don Bosco universiteto, Salvadore, su kuriais teko pabendrauti, pagalvojau: „Jeigu jie čia galėjo atvažiuoti, vadinasi, galime ir mes pas juos nuvykti“. Be to, ryšius su šiuo universitetu esame užmezgę jau anksčiau, turime pasirašę ir bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią VDU studentai, kartu su studentais iš Salvadoro dalyvauja kalbų tandeme – bendraudami porose nuotoliniu būdu mokosi anglų ir ispanų kalbų“, – pasakoja VDU lektorė ir priduria su studentais vis padiskutuodavusi, kaip būtų puiku, jei pavyktų su kalbų partneriais susitikti gyvai.

V. Žiūraitė sako, jog būtent partnerių iš Salvadoro vizitas ir padrąsino ją pačią keliauti į šią, mažiausią Lotynų Amerikos valstybę. „Esu buvusi Kuboje, tačiau ten žmonės vis dar gyvena socializmo-komunizmo režimu. Tuo metu Salvadoras vos per kelerius metus iš nesaugiausios šio regiono valstybės, garsėjusios dideliu nusikalstamumu, tapo viena saugiausių. Rengiantis vizitui iš vietinių kolegų sulaukiau nemažai informacijos, kaip elgtis atvykus, pavyzdžiui, nepatartina vienai vaikščioti gatvėse, visur mane vežios universiteto skirtas vairuotojas ir pan. Tačiau visos baimės išsisklaidė vos atvykus – dar niekur nesijaučiau taip laukiama, kaip Salvadore“, – pirmuosius įspūdžius prisimena lektorė.

V. Žiūraitės „Erasmus+“ dėstymo vizitas Salvadore (asmeninio archyvo nuotr.)

Kalbėdama apie šią Lotynų Amerikos valstybę, V. Žiūraitė ją apibūdina kaip „paslėptą deimantą“. „Vos tik nusileidus oro uoste pasitinka užrašas, jog Salvadoras yra ugnikalnių ir paplūdimių šalis. Kadangi lankiausi lietaus sezonu, gamtos spalvos čia dar ryškesnės nei įprastai. Pilna jaukių ir tvarkingų miestelių, o žmonės  čia labai malonūs, paprasti ir šilti, visur pasitinkantys su šypsena. Anksčiau ilgą laiką vyravusi prasta politinė situacija ir didelis nusikalstamumas neleido Salvadorui būti pastebėtam tarptautiniu lygmeniu. Manau, jog dabar yra pats geriausias laikas keliauti ir geriau pažinti šią šalį. Studentai iš Salvadoro pas mus jau atvyksta, tad dabar atėjo eilė keliauti ir mūsų universiteto studentams bei dėstytojams“, – tikina ispanų kalbos lektorė.

Salvadoras (asmeninio archyvo nuotr.)

Salvadoras (asmeninio archyvo nuotr.)

Gali tapti puikiu strateginiu partneriu

Pasak VDU dėstytojos, didžiulį įspūdį jai palikę ne tik vietiniai, kurie skirtingai nei kitose ispaniškai kalbančiose šalyse, nepasižymi garsiu kalbėjimu ar perdėtais gestais, bet ir itin pagarbus jų bendravimas. „Tik atvykusi čia supratau, kad kalbine prasme esu visiškai „ispaniškas produktas“. Pavyzdžiui, Ispanijoje kreipinio forma „Jūs“ yra nebevartojama, tačiau Salvadore ji vis dar egzistuoja. Į mane vietiniai taip pat nuolat kreipdavosi „Jūs“ arba vadino „dėstytoja iš Europos“ (isp. profesora de Europa) , kadangi daugumai studentų buvau pirmas sutiktas žmogus iš užsienio – iš tos tolimosios Europos“, – kultūrinius skirtumus apibūdina V. Žiūraitė, vizito Salvadore metu ne tik vedusi paskaitas apie inovatyvius užsienio kalbų dėstymo metodus, bet ir pristačiusi lietuvių kalbos ir kultūros pradžiamokslį.

Don Bosco universiteto studentai (asmeninio archyvo nuotr.)

„Don Bosco universitetas, į kurį vykau yra privatus ir katalikiškas, o studijų programų gausa tikrai nenusileidžia VDU. Paskaitas vedžiau kalbų studentams, kurie rengiasi tapti mokytojais. Dalis jų anksčiau dalyvavo tandeminiuose kalbų mokymuose su mūsų universiteto studentais, tad jų susidomėjimas Lietuva buvo tikrai didelis“, – sako V. Žiūraitė ir teigia bendraudama su studentais atkreipusi dėmesį į didelę jų motyvaciją ir nuolatinį domėjimąsi dėstomu dalyku.

V. Žiūraitės „Erasmus+“ dėstymo vizitas Salvadore (asmeninio archyvo nuotr.)

Pašnekovei teigiamą įspūdį taip pat paliko aukštas studentų anglų kalbos lygis bei šilti santykiai su dėstytojais. „Vietiniai studentai į kalbų mokymąsi tikrai žiūri drąsiau nei mes, lietuviai. Į užsiėmimus jie visuomet ateidavo pasiruošę, nuolat prieidavo kažko paklausti ar pasikonsultuoti. Įdomu tai, kad universitete yra ruošiami tiek anglų, tiek prancūzų kalbų specialistai. Baigę studijas studentai gali tapti mokytojais arba turizmo sferos atstovais. Taip yra tikimasi pritraukti daugiau turistų ar verslo partnerių iš prancūzakalbių šalių“, – laiku, praleistu su studentais džiaugiasi lektorė.

V. Žiūraitė Salvadore (asmeninio archyvo nuotr.)

VDU dėstytoja pasakoja, jog partneriai iš Don Bosco universiteto labai laukia atvykstant ir daugiau studentų bei dėstytojų iš Lietuvos. „Manau, jog šiuo vizitu tikrai pravyko pralaužti ledus tolimesniam bendradarbiavimui. Ten esantiems kolegoms pasiūliau, jog daugiau studentų pritraukti padėtų ispanų kalbos kursų užsieniečiams atsiradimas“, – sako V. Žiūraitė bei tikina iš Salvadoro grįžusi su platesniu suvokimu, jog Lotynų Amerikos šalys gali tapti puikiomis strateginėmis partnerėmis, su kuriomis verta ateityje vystyti įvairius projektus.

Praturtinanti patirtis

Vizitas Salvadore – ne pirma VDU ispanų kalbos lektorės patirtis naudojantis mainų programos „Erasmus+“ teikiamomis mobilumo galimybėmis. „Džiaugiuosi, kad prieš kelis metus išdrįsau išvykti į savo pirmąjį dėstymo vizitą Latvijos kultūros akademijoje. Po jo sekė dėstymo vizitai Alikantės ir Baskų krašto universitetuose Ispanijoje“, – pasiryžimu išvykti dėstyti į užsienio aukštąsias mokyklas džiaugiasi V. Žiūraitė bei užsimena, jog vos grįžusi iš Salvadoro jau spėjo su dėstymo vizitu išvykti į Madridą bei pabuvoti mokymuose Italijoje.

V. Žiūraitė su studentais (asmeninio archyvo nuotr.)

„Mokymosi vizitai yra puiki galimybė išmokti kažko naujo ir pasisemti žinių. Nors Salvadore vedžiau lietuvių kalbos pradžiamokslį, tačiau pagrindinis mano vizito tikslas buvo paskaitos apie užsienio kalbos dėstymo metodologiją – technologijų panaudojimą, kas Salvadore dar yra pakankamai mažai išplėtota, taip pat apie tarpkultūrinę komunikaciją. Manau, pagrindinė mano įgyta patirtis yra tai, jog dalyvaudamas tokiuose mainuose keitiesi pats kaip dėstytojas bei pamatai dalykus iš kitos perspektyvos – tai iš tiesų labai praturtina“, – universiteto kolegas pasinaudoti „Erasmus+“ mobilumo galimybėmis skatina V. Žiūraitė.

Daugiau informacijos apie „Erasmus+“ dėstymo ir mokymosi vizitus