Dokt. P. T. Sibanda: VDU įdėjo pagirtinas pastangas į studentų su įvairiais poreikiais palaikymą

825

„Lietuva pasižymi unikalia istorijos, kultūros ir modernumo samplaika. Pažintis su šios šalies kultūra buvo nepaprastai įdomi patirtis.  Žmonės, su kuriais susipažinau, buvo draugiški ir priėmė mane šiltai, nors bendravimas kartais ir atrodė labiau suvaržytas, nei tas, prie kurio esu pripratusi Pietų Afrikoje“, – pasakoja Pretorijos universiteto (Pietų Afrika) doktorantė Princess Thembisile Sibanda, kuri dar būdama magistrantė pagal „Erasmus“ mainų programą studijavo Vytauto Didžiojo universitete (VDU).

Fizinę negalią turinti doktorantė pasižymi dideliu veiklumu – ne tik rengia disertaciją psichologijos srityje, tačiau ir dirba radijo laidų vedėja bei dalyvauja įvairiose socialinėse iniciatyvose, skirtose įvairovės ir įtraukties palaikymui. Pasak P. T. Sibandos, mainų programos vizitui ji pasirinko Lietuvą ir VDU dėl stiprios akademinės kultūros, tarptautiškumo ir galimybės patirti kitokią mokslinių tyrimų aplinką. Tuo pačiu jai buvo smalsu susipažinti su Lietuva, jos kultūra ir maistu.

„Apsilankiau Vilniuje, Trakuose ir Kaune. Ryškiausią įspūdį paliko Trakų sala – ji atėmė žadą! Man pirmą kartą teko plaukti valtimi – tai buvo neįtikėtina. Nuo Gedimino pilies Vilniuje atsiveria nuostabūs vaizdai, atskleidžiantys miesto istorinį grožį. Nekantravau paragauti ir lietuviškų patiekalų, ypač – garsiosios rožinės sriubos, šaltibarščių. Tai buvo unikali patirtis. Lietuviškas maistas labai skiriasi nuo to, prie kurio esu pripratusi“, – atvirauja studentė.

Universitetas – įtraukus ir tarptautiškas

Kaip studentė su negalia, P. T. Sibanda įvertino VDU kaip įtraukaus universiteto pastangas užtikrinti studijų ir mokslo prieinamumą visiems studentams. VDU – pirmoji Lietuvos aukštoji mokykla, pradėjusi rūpintis asmenų su negalia įtrauktimi į visuomenę per aukštąjį mokslą. Šiandien VDU skiria ypatingą dėmesį studijų pritaikymui prie individualių poreikių – ne tik prie fizinės negalios, bet ir prie psichologinės, emocinės gerovės, padeda jiems planuoti studijas, spręsti asmeninio efektyvumo, motyvacijos ir kitus klausimus. Studentams ypatingą pagalbą įvairiose srityse teikia mentoriai ir Studentų gerovės koordinatorė. 2025-uosius VDU paskelbė Studentų gerovės metais, startavo nauja mentorystės programa „Studentai – studentams“.

„VDU įdėjo pagirtinas pastangas į studentų su įvairiais poreikiais palaikymą, universiteto darbuotojai buvo paslaugūs ir dėmesingi, vertinau jų geranoriškumą pagelbėti man. Manau, kad tolesnis investavimas į prieinamumo infrastruktūrą pagerintų įtrauktį dar labiau“, – sako P. T. Sibanda.

Princess Thembisile Sibanda

Doktorantės teigimu, VDU ją priėmė šiltai ir suteikė palankią aplinką savarankiškiems moksliniams tyrimams. Labiausiai jai čia patiko suteiktas didelis savarankiškumas ir autonomija, tačiau tuo pačiu ji gavo ir daug vertingų patarimų. P. T. Sibanda ypač dėkinga VDU Socialinių mokslų fakulteto Psichologijos katedros vedėjai, docentei Gabijai Jarašiūnaitei-Fedosejevai.

„Lyginant su Pietų Afrikos universitetais, mokslinių tyrimų aplinka VDU man pasirodė lankstesnė. Be to, šis universitetas yra labai tarptautiškas, skatina studentų iš įvairių šalių bendravimą“, – pažymi ji, atkreipdama dėmesį, kad nors Pietų Afrikos universitetai irgi palaiko tarptautinius ryšius, tačiau jai itin patiko unikaliai įtraukianti VDU atmosfera mažesnėje akademinėje bendruomenėje.

Gilų įspūdį paliko diskusijos apie artes liberales

Lankydamasi Lietuvoje 2024-aisiais, P. T. Sibanda rengė savo baigiamąjį psichologijos magistrantūros studijų tiriamąjį darbą Pretorijos universitete (PAR). Šiame darbe ji tyrinėjo Pietų Afrikoje gyvenančių juodaodžių, įvairių seksualinių orientacijų asmenų su negalia patirtis. Pasak jos, šią temą ji pasirinko todėl, kad ji skirta visuomenėje nepakankamai atstovaujamai, atskirtyje esančiai grupei.

„Nors Pietų Afrikoje veikia progresyvūs įstatymai, palaikantys LGBTQ+ asmenų teises ir asmenų su negalia įtrauktį, žmonės, esantys šių tapatybių sankirtos taškuose – ypač juodaodžiai pietų afrikiečiai – ir toliau susiduria su daugialype diskriminacija, socialiniu nematomumu ir struktūrine atskirtimi. Tyrinėdama jų patirtis iš kokybinės perspektyvos, siekiau išryškinti jų kasdienybės iššūkius ir prisidėti prie augančių šios srities tyrimų, taip pat – palaikyti įtraukesnes, empatiškesnes socialines ir politines priemones“, – paaiškina Princess Thembisile Sibanda.

Šiemet, tapusi doktorante, ji rengia disertaciją, kurios temą įkvėpė jos vizitas Vytauto Didžiojo universitete, ypač – pernai surengtas tarptautinis akademinis forumas „Universiteto idėja“, skirtas VDU atkūrimo 35-mečiui. Jame įvairūs ekspertai iš viso pasaulio aptarė universiteto idėjos kaitą bei artes liberales (laisvųjų menų) principų, kuriais paremta VDU studijų sistema, svarbą.

„Diskusijos apie mokymo programų transformaciją, tarpdiscipliniškumą ir liberalaus lavinimo ateitį sparčiai besikeičiančiame pasaulyje giliai rezonavo su mano akademiniais ir asmeniniais siekiais“, – atskleidžia P. T. Sibanda.

Savo disertacijoje doktorantė tyrinėja, kaip psichologijos studijų mokymo turinys Pietų Afrikos universitetuose integruoja psichologijos žinias ir artes liberales išsilavinimo principus, siekiant paruošti absolventus „Visuomenei 5.0“. Pastaroji koncepcija, kurią 2016-aisiais sukūrė Japonijos vyriausybė, apibūdina tokią visuomenę, kurios įvairiuose sektoriuose ir kasdienybėje integruojamos pažangios technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas.

Princess Thembisile Sibanda

Darbas radijuje – įkvepiantis ir prasmingas

Doktorantė taip pat dirba laidų vedėja radijo stotyje „Skills Village Radio“, kuri skiria ypatingą dėmesį žmonių su negalia teisėms, įtraukčiai ir sąmoningumo jų atžvilgiu ugdymui. Savo laidoje ji ne tik tyrinėja įvairius šių sričių klausimus, bet ir kalbina žmonių su negalia teisių gynėjus, psichinės sveikatos profesionalus arba unikalias patirtis turinčius žmones. Pasak jos, tai prasmingas, pilnatvės jausmą teikiantis darbas, kuriame prireikia kūrybiškumo, pavyzdžiui, rengiant scenarijus, kuruojant muzikinius intarpus, reklamuojant laidą socialiniuose tinkluose.

„Šis darbas ypač džiugina tuo, kad leidžia pasisakyti mažiau atstovaujamoms bendruomenėms, įkvepia svarbius dialogus ir šviečia visuomenę. Tai įgalina – žinoti, kad šios laidos dėka kažkas gali pasijausti matomas, girdimas ir informuotas“, – sako ji, pripažinusi, jog derinti šį darbą su disertacijos rengimu nėra lengva, tačiau šios veiklos papildo viena kitą – radijuje galima pailsėti nuo akademinio intensyvumo, o savo ruožtu disertacija suteikia gilesnių įžvalgų laidoje nagrinėjamomis temomis.

Princess Thembisile Sibanda džiaugiasi galimybėmis, kurias suteikia mainų programa „Erasmus“, leidžianti studentams keliauti ir susipažinti su užsienio šalių universitetais bei įvairiomis kultūromis. Tris su puse mėnesio Lietuvoje pagal „Erasmus“ programą viešėjusi afrikietė neslepia, kad Lietuva jai atrodo kaip patraukli šalis, kurioje ji galėtų gyventi ir dirbti, ypač akademinėje srityje – jai ypač patiko mokslinių tyrimų aplinka, tarptautinis bendradarbiavimas ir tobulėjimo galimybės aukštajame moksle.

Dalindamasi patarimais studentams, svarstantiems apie dalyvavimą „Erasmus“ programoje, P. T. Sibanda pirmiausia pataria viską planuoti kuo anksčiau, išsiaiškinti reikalavimus ir kreiptis į priimančio universiteto darbuotojus visais rūpimais klausimais. Taip pat – nebijoti išbandyti naujų dalykų, pasinerti į kitokią kultūrą, pažinti vietos tradicijas.

„Būkite atviri savarankiškumui – mainų programos, ypač jei jos paremtos moksliniais tyrimais, reikalauja savidisciplinos ir iniciatyvumo. Kita vertus, megzkite ryšius su studentais ir akademikais – tai gali atverti duris ateities bendradarbiavimui ir karjeros galimybėms“, – sako ji, studentams su negalia primindama, kad apie turimus prieinamumo poreikius universitetui reikėtų pranešti kuo anksčiau.