Socialinės globos paslaugų vyresnio amžiaus asmenims paklausos veiksniai ir jų raiška (Vadyba 03 S)

• VardasVida
  • PavardėLukamskienė
  • Vadovasprof. dr. Jonas Čepinskis
  • Data2012-11-23
  • KryptisVadyba

Anotacija

Siekiant atliepti augančius socialinės globos paslaugų vyresnio amžiaus asmenims vartotojų poreikius, ieškoma naujų socialinių paslaugų modelių, sudarančių galimybes teikti šias paslaugas esant ribotiems viešojo sektoriaus ištekliams, kai dalis paslaugų teikimo išlaidų yra perkeliama vartotojams. Kaip vienas iš sprendimo būdų nurodomas rinkos modelis. Rinkos modelio taikymas teikiant socialinės globos vyresnio amžiaus asmenims paslaugas akcentuoja vartotoją kaip centrinę paslaugų teikimo ašį ir aktualizuoja būtinybę paslaugų teikėjams pažinti paslaugų vartotojus, jų poreikius, nustatyti lūkesčius, kurie būtini valdant paklausą.

Disertacijoje analizuojama socialinės globos paslaugų vyresnio amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo pokyčių sąsajos su viešojo sektoriaus valdymo kaita, atskleidžiant rinkos modelio taikymo prielaidas teikiant viešąsias paslaugas; taip pat identifikuojami socialinių paslaugų rinkos mechanizmai ir jų taikymas teikiant socialinės globos paslaugas vyresnio amžiaus asmenims. Išskirti socialinės globos paslaugų vyresnio amžiaus asmenims paklausos veiksniai, kurių raiška tiriama potencialių privačių socialinės globos paslaugų vyresnio amžiaus asmenims vartotojų grupėse. Tyrime nustatyta, jog rinkos modelio taikymas teikiant socialinės globos paslaugas vyresnio amžiaus asmenims išryškina tam tikrus šių paslaugų specifiškumus, kurie siejami su vartotojo elgsena ir individualia gyvenimo strategija. Be to, šio modelio taikymas įgalina potencialių privačių socialinės globos paslaugų vartotojus projektuoti būsimą vyresnio amžiaus laikotarpį, tačiau disertacinio tyrimo rezultatai rodo, jog potencialūs šių paslaugų vartotojai nėra linkę planuoti būsimo vyresnio amžiaus laikotarpio, todėl tikėtina, jog jų elgsena rinkoje yra situatyvinė, priklausanti nuo aplinkos veiksnių konkrečiu laikotarpiu.

Išsamiau