Slėgio objekto skaitmeninis adaptyvusis valdymas (Informatika 09 P)

• VardasGediminas
  • Pavardė Liaučius
  • Vadovasprof. habil. dr. Vytautas Kaminskas
  • Data2014-09-26
  • KryptisInformatika

Anotacija

Dauguma įvairios fizikinės prigimties objektų yra tolydžiosios sistemos, kurių valdymui taikomi skaitmeninio adaptyviojo valdymo principai. Šiame darbe tiriama tolydžiojo dvimačio oro slėgio objekto – praktikoje sutinkamo oro kondicionavime ir aušinime – skaitmeninio adaptyviojo valdymo sistema su 2-ų tipų reguliatoriais: proporciniais-integruojančiaisiais-diferencijuojančiais (PID) bei prognozuojančiais.

Darbo mokslinis naujumas: a) pasiūlytas naujas uždarojo kontūro parametrų ir laiko diskretizavimo periodo parinkimo skaitmeninio adaptyviojo valdymo sistemos su PID reguliatoriumi metodas, leidžiantis surasti optimalias šių parametrų reikšmes valdymo kokybės kriterijaus prasme. Parodoma, kad optimalios uždarojo kontūro parametrų ir diskretizavimo periodo reikšmės skiriasi nuo parinktų pagal žinomus metodus ir leidžia pasiekti geresnę objekto valdymo kokybę; b) pasiūlyta nauja skaitmeninio adaptyviojo prognozuojančiojo valdymo su apribojimais dėsnio modifikacija skirta minimalios ir neminimalios fazės 2-os eilės objektų modeliams. Parodoma, kad taikant polinomų faktorizavimą, pasikeičia valdymo sistemos uždarojo kontūro charakteringasis polinomas, kurio šaknys apsprendžia sistemos stabilumą bei turi įtakos modelio parametrų identifikavimo procesui.
Parodoma, kad slėgio objekto skaitmeninio adaptyviojo PID valdymo sistemos uždarojo kontūro parametrus ir diskretizavimo periodą optimizavus pasiūlytu metodu, pasiekiama 15-20% geresnė valdymo kokybė. Pademonstruojama, kad slėgio objektui skaitmeninis adaptyvusis PID valdymas yra efektyvesnis už skaitmeninį adaptyvųjį prognozuojantįjį valdymą.

Išsamiau