Šaknų vystymosi hormoninio reguliavimo tyrimai Populus tremula L. ir jos hibridų bei Betula pendula Roth in vitro kultūrose

• VardasMiglė
  • PavardėVaičiukynė
  • Vadovasdr. Sigutė Kuusienė
  • Data2019-04-12
  • KryptisMiškotyra

Anotacija

Didėjant atsinaujinančios energijos šaltinių poreikiui tampa aktualu naujos galimybės, trumpos apyvartos medžių savybėms gerinti ir plantacinės miškininkystės efektyvumui didinti. Tokias galimybes atveria medžių biotechnologija. Vykdant medžių mikrovegetatyvinį dauginimą audinių kultūroje, medžio šaknijimasis sąlygoja darbo sėkmę. Populus ir Betula genčių in vitro kultūros pasižymi radikaliais šaknijimosi skirtumais. Kol kas nėra duomenų, kurie leistų šiuos skirtumus sieti su atitinkamais hormoninės sistemos veiklos ar kitų biocheminių veiksnių skirtumais.
Tyrimo tikslas yra nustatyti biocheminius veiksnius, lemiančius pridėtinių šaknų formavimosi bei jų įtakos ūglių vystymuisi skirtumus tarp Populus ir Betula genčių atstovų in vitro sistemoje.
Darbe atliktas augalinės medžiagos paruošimo sodinimui į in vitro sistemą metodikos patikslinimas leidžia efektyviau kurti gyvybingas Betula pendula Roth mikroūglių kultūras. Nustatyti nuo genotipo priklausomi pirmų subkultūrų bruožai leidžia vykdyti ankstyvą karpotojo beržo genotipų atranką. Nustatyti Populus bei Betula mikrovegetatyviškai dauginamų genotipų vidinių fitohormonų koncentracijų savitumai bei morfologinio atsako į augimo reguliatorių kiekio reguliaciją skirtumai leidžia parengti optimalų augimo reguliatorių panaudojimo planą produktyviam ūglių ir šaknų vystymuisi in vitro kultūroje. Tai yra svarbu siekiant efektyviau taikyti mikrovegetatyvinį dauginimą perspektyvių trumpos apyvartos miško želdinių veisimui.

Išsamiau