Pupų agrocenozės tvarumas, produktyvumas ir energetinis efektyvumas tausojančio žemės dirbimo sąlygomis

  • VardasRasa
  • PavardėKimbirauskienė
  • Vadovasprof. dr. Kęstutis Romaneckas
  • Data2021-12-09
  • KryptisAgronomija

Anotacija

Tyrimo tikslas – nustatyti tausojančio aplinką neariminio žemės dirbimo ir sėjos į neįdirbtas ražienas poveikį dirvožemiui, aplinkai, pupų pasėlio produktyvumo, kokybiniams ir energetiniams rodikliams.
Mokslinio darbo naujumas. Ilgalaikio stacionaraus lauko eksperimento (nuo 1988 m.) sąlygomis pirmą kartą Lietuvoje ir svetur buvo kompleksiškai įvertinti dirvožemio savybių, pupų agrocenozės vystymosi, piktžolėtumo, produktyvumo, kokybinių, energetinių ir aplinkosauginių rodiklių kaitos dėsningumai ir sąsajos.
Darbo praktinė reikšmė. Nustatyta, kad gilusis kasmetinis žemės arimas gali būti pakeistas sekliuoju, neverstuviniais žemės dirbimo būdais ar net sėja į neįdirbtą žemę, nes šios alternatyvos leido išsaugoti ar pagerinti daugelį dirvožemio fizikinių, cheminių ir biologinių savybių. Dėl ilgalaikio žemės dirbimo supaprastinimo neblogėjo pupų vystymosi sąlygos, gautas neartuose pasėliuose panašus biomasės ir grūdų produktyvumas bei baltymingumas, o energetinis ir aplinkosauginis efektas padidėjo. Taikant minimalią cheminę apsaugą nuo piktžolių, neartuose pasėliuose jų pagausėjo nežymiai. Gautų tyrimų rezultatais turės galimybę pasinaudoti žemės ūkio profesionalai savo veiklos efektyvumui didinti ir tvaraus ūkininkavimo plėtrai užtikrinti, taip pat mokslininkai modeliuodami ateities tyrimus šioje srityje.

Išsamiau