Motinystės streso ir stresogeninių aplinkybių šeimos gyvenime reikšmė vaiko emocinių ir elgesio sunkumų kitimui vienerių metų laikotarpiu (Psichologija 06 S)

  • VardasEvelina
  • PavardėViduolienė
  • Vadovasdoc. dr. Aidas Perminas
  • Data2013 11 29
  • KryptisPsichologija

Anotacija

Daktaro disertacijoje nagrinėjamos motinystės streso, stresogeninių aplinkybių šeimos gyvenime (stresogeninių įvykių ir ilgalaikių problemų motinos darbe) ir ikimokyklinio amžiaus vaikų emocinių ir elgesio sunkumų sąsajos. Darbe keliama prielaida, kad vaiko sunkumų lygis ir sunkumų kitimai yra susiję su minėtais rizikos veiksniais.

Išanalizavus dvejus metus trukusio tyrimo rezultatus, nustatyta, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų skirtingo pobūdžio emociniai ir elgesio sunkumai vienerių metų laikotarpiu kinta nevienodai: dėmesio sunkumai didėja, o su nepakankama emocijų kontrole siejami sunkumai linkę sumažėti. Intensyvesnis prieš metus vertintas motinystės stresas prognozuoja vaikų emocinių ir elgesio sunkumų padidėjimą, o mažesnis motinystės stresas – sunkumų sumažėjimą. Intensyvesnis dėl vaiko charakteristikų atsirandantis motinystės stresas prognozuoja didesnius vaikų sunkumus nepriklausomai nuo sunkumų pobūdžio, o intensyvesnis dėl motinos charakteristikų kylantis motinystės stresas prognozuoja didesnius dėmesio sunkumus ir su emocijų slopinimu susijusius sunkumus po vienerių metų. Egzistuoja tik netiesioginis ryšys tarp stresogeninių aplinkybių šeimos gyvenime ir vaiko sunkumų ateityje: nuo motinos charakteristikų priklausantis motinystės stresas medijuoja ryšį tarp stresogeninių aplinkybių šeimos gyvenime ir vaikų dėmesio sunkumų bei su emocijų slopinimu susijusių sunkumų. Skirtingo pobūdžio emocinius ir elgesio sunkumus ateityje prognozuoja ne tie patys rizikos veiksniai.

Raktiniai žodžiai: Ikimokyklinio amžiaus vaikai; emociniai, elgesio sunkumai; motinystės stresas, stresogeniniai įvykiai, longitudinis tyrimas.

Išsamiau