Lietuvių radikalios dešinės „Facebook“ grupių susikūrimo aplinkybės ir tapatybės formavimosi ypatumai

• VardasRasa
  • PavardėKasperienė
  • Vadovas doc. dr. Egidija Kiškina, prof. Tomas Krilavičius
  • Data2022-12-28
  • KryptisEtnologija

Anotacija

Disertacijoje siekiama atskleisti ar informacijos sklaida socialiniame tinkle „Facebook“ turi įtakos lietuvių radikalios dešinės grupių mobilizacijai ir tapatybės formavimuisi. Disertacijoje nagrinėjama XXI a. socialiniai procesai, darantys įtaką radikalumo augimui pasaulyje, lietuvių radikalios dešinės grupių įkūrimo socialiniame tinkle „Facebook“ siekiai, datos ir grupės narius telkiantys veiksniai. Darbe siekiama apžvelgti socialinio tinklo „Facebook“ lietuvių radikalios dešinės grupėse narių konstruojamus simbolinius „savo“ ir „svetimo“ riboženklius bei skelbiamos informacijos šaltinius ir jų įtaką grupių narių įsitikinimams bei vertybėms. Virtualių grupių tyrimui pasitelkti skaitmeninės etnografijos lauko tyrimo metodai ir kompiuteriniai kiekybinių duomenų sisteminimo metodai. Disertacijos empirinis tyrimas atskleidžia, kad XXI a. radikalios dešinės pažiūrų populiarumo augimas sietinas su globalizacijos procesais, technine pažanga bei postmaterialistinių idėjų sklaida. Lietuvių radikalios dešinės grupės socialiniame tinkle „Facebook“ kuriamos siekiant kritikuoti vakarietiškas vertybes bei Vakarų ir Lietuvos politiką, reikšti susirūpinimą lietuvių kultūrinio ir etninio vientisumo išlaikymu bei dalintis aktualia informacija. Socialinio tinklo „Facebook“ lietuvių radikalios dešinės grupių narių konstruojamos „savo“ ir „svetimo“ sampratos atsiskleidžia per radikaliųjų deklaruojamas vertybes ir įsitikinimus. „Savu“ laikomas asmuo, puoselėjantis nacionalines vertybes. „Svetimas“ identifikuojamas pagal fizinį ar emocinį ryšį su Vakarų pasauliu. Tiriamiesiems Facebook „grupės“ tampa patikimos informacijos šaltiniais. Alternatyvios informacijos šaltiniai ir tinklalapiai palaikantys Rusijos politiką daro įtaką grupių narių įsitikinimams ir vertybėms.

Išsamiau