Lietuviškų vystymosi NVO įtaka Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikai – kreipiant dvišalės vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimą

  • VardasMarta
  • PavardėGadeikienė
  • Vadovasprof. dr. Egdūnas Račius, mokslinis konsultantas dr. Simon Lightfoot
  • Data2023-03-13
  • KryptisPolitikos mokslai

Anotacija

Mokslinėje literatūroje vis dažniau minima, kaip nevyriausybinės organizacijos (NVO) įsitraukia į užsienio politiką ir auga jų įtaka. Rytų ir Vidurio Europos (RVE) vystomojo bendradarbiavimo NVO (NVBO) laikomos gerokai silpnesnėmis už tokias organizacijas Vakaruose. Manoma, kad RVE NVBO politikai nedaro jokios įtakos. Naujausi tyrimai tam jau prieštarauja, todėl ši sritis verta tyrimų. Remiantis socialiniuose moksluose populiarėjančia mechanistine kryptimi, disertacijoje ir analizuojama, kaip ir kokiu mastu lietuviškos NVBO gali paveikti šią politiką.
Analizuojant Lietuvos NVBO, disertacijoje buvo taikyta ir išplėsta ganėtinai statiška išteklių priklausomybės teorija, patvirtintas priežastinis NVBO įtakos kūrimo mechanizmas. NVBO įtaka politikai buvo paveikesnė tada, kai NVBO turėjo išteklių ir, elgdamosi strategiškai, galėjo padėti sprendimų priėmėjams įgyvendinti politiką. Tai stiprino sprendimus priimančios valstybės įstaigos ir NVBO tarpusavio priklausomybę, todėl priimant užsienio politikos sprendimus į NVBO prioritetus buvo atsižvelgiama. Disertacijoje daroma išvada: nors lietuviškoms NVBO trūksta institucinių galių ir išteklių, kad paveiktų dvišalės Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikos tikslus ir strategijas, vis dėlto įtaką sprendimų priėmėjams, kuriems reikia pagalbos įgyvendinant vystomojo bendradarbiavimo politiką, NVBO gali daryti siūlydamos politikos įgyvendinimo metodus.

Išsamiau