Kiauninių (Mustelidae) helmintų faunos ypatumai Lietuvoje

• Data2019-03-15
  • KryptisBiologija

Anotacija

Kiauniniai (Mustelidae) didžiausia ir įvairiausia plėšriųjų žinduolių būrio (Carnivora) šeima.
Lietuvoje akmeninės kiaunės (Martes foina), invazinės rūšies – kanadinės audinės (Neovison vison) ir saugomos rūšies – ūdros (Lutra lutra) helmintų fauna nebuvo tirta, o miškinės kiaunės (Martes martes) ir juodojo šeško (Mustela putorius) helmintologiniai tyrimai atlikti daugiau nei prieš 50 metų. Darbo tikslas buvo įvertinti kiauninių gyvūnų užsikrėtimą helmintais. Helmintologiškai ištyrus 140 kiauninių gyvūnų surinktų 22 skirtingose Lietuvos vietovėse rasti 15 taksonų helmintai. Didžiausia helmintų įvairovė rasta juodajame šeške (M. putorius) (12) ir kanadinėje audinėje (N. vison) (10). Miškinėje kiaunėje (M. martes) rasti 8, akmeninėje kiaunėje (M. foina) 7 ir ūdroje (L. lutra) 4 taksonų helmintai. Visi kanadinėje audinėje (N. vison) rasti helmintai yra vietinės Europinės parazitų rūšys, kurios taip pat dažnai yra randamos kitų rūšių kiauniniuose ir kituose gyvūnuose Europoje. Šio darbo rezultatai rodo, kad invazinės kanadinės audinės (N. vison) epidemiologinis vaidmuo yra palaikyti vietinių parazitų rūšių gyvenimo ciklus. Nustatyta, kad kiauninių gyvūnų užsikrėtimas helmintais priklauso nuo tyrimo metų, buveinės, sezono ir šeimininko lyties. Siurbikių Isthmiophora melis (Schrank, 1788) Lühe, 1909 morfologinis identifikavimas patvirtintas molekuliniais metodais. Nustatyta, kad Isthmiophora hortensis (Asada, 1926) yra artimiausia I. melis rūšiai.

Išsamiau