Kamieninių ląstelių tyrimai ir taikymas triušio širdies raumeniui regeneruoti (Biochemija 04 P)

  • VardasIeva
  • PavardėAntanavičiūtė
  • Vadovasprof. dr. Arvydas Skeberdis
  • Data2012-03-23
  • KryptisBiochemija

Anotacija

Siekiant sukurti ląstelių terapija pagrįstą biotechnologiją pažeisto miokardo funkcijoms gerinti, atlikome išsamius kamieninių ląstelių, išskirtų iš triušio griaučių raumens, tyrimus. Nustatėme, kad iš triušių raumens išskirtos mioblastų linijos pasižymėjo miogeninėms kamieninėms ląstelėms būdingomis savybėmis. Savo tyrimuose pirmą kartą parodėme, kad NAD(P)H fluorescencijos pokyčiai gali būti mioblastų diferenciacijos žymeniu, o taip pat gali būti vertingu rodikliu nustatant kamieninių ląstelių gyvybingumo kitimus.

Naudojant imunoblotingo metodą ir naujus fluorescencinius metodus ištyrėme, kaip su infarktu bei transplantavimo procedūromis susijęs karščiavimas veikia Cx43 ekspresiją ir pralaidumo savybes mioblastuose ir modelinėje HeLa ląstelių sistemoje.

Ląstelių terapijos efektas buvo įvertintas in vivo echokardiografiniais tyrimais, o taip pat ex vivo optinio mepingo ir histologiniais metodais. Miogeninės ląstelės, injekuotos į triušio infarkto zoną, sumažino širdies kairiojo skilvelio išmetimo frakcijos blogėjimą ir gerino infarkto srities elektrinį aktyvumą; didesnį teigiamą poveikį turėjo Cx43-EGFP ekspresuojantys skeleto mioblastai.

Naudojant audinių inžinerijos metodus ištyrėme skirtingų kamieninių ląstelių ir kolageninių karkasų suderinamumą, įvertinome dirbtinio audinio fragmento sąveika su širdies audiniu. Kolageno karkasai tinka skirtingų tipų kamieninių ląstelių auginimui. Implantuoti į širdį kolageniniai karkasai atlieka ląstelių imobilizavimo funkciją ir suyra per du mėnesius po implantacijos.

Mūsų gauti duomenys gali būti vertingi tobulinant ląstelių terapija pagrįstą miokardo infarkto gydymą.

Išsamiau