Judėjimo negalią turinčių asmenų lyties tapatybės konstravimas (Sociologija 05 S)

• VardasDeimantė
  • PavardėŠėporaitytė
  • Vadovasprof. dr. Artūras Tereškinas
  • Data2011-12-19
  • KryptisSociologija

Anotacija

Disertacijos tikslas yra atskleisti, kaip lyties tapatumą konstruoja judėjimo negalią turinčios moterys ir vyrai. Darbe analizuojama, kaip lyties tapatumo konstravimą veikia fiziškai neįgalus kūnas ir kokie judėjimo negalią turinčių moterų ir vyrų lyties tapatumo konstravimą įgalinantys ir apsunkinantys veiksniai išryškėja gyvenimo istorijų pasakojimuose. Negalią turinčių vyrų ir moterų lyties tapatumo konstravimas analizuojamas pasitelkiant biografinį metodą, leidžiantį atskleisti subjektyvią neįgalių asmenų perspektyvą. Tyrimas parodė, kad lyties sąveikoje su kitomis socialinėmis kategorijomis ir sociokultūrinėmis sąlygomis formuojasi savitos neįgalaus asmens patirtys ir tapatumas, įtraukiantis tiek tradicines, tiek alternatyvias moteriškumo ir vyriškumo suvoktis. Moteriškumo ir vyriškumo suvokimui bei praktikoms itin reikšmingas amžius, negalios įgijimo laikas, socializacija prigimtinėje šeimoje ir patirtys skirtingose gyvenimo sferose. Tyrimas taip pat atskleidė, kad konstruodami lyties tapatumą negalią turintis vyras ir moteris siekia savarankiškai apsispręsti visose gyvenimo srityse ir užsitikrinti savarankiškumą. Tai leidžia paneigti negalią turinčio asmens, kaip negalinčio pasirinkti, pasyvaus ir belyčio, stereotipą. Belytiškumo įsivaizdavimus griauna informantų dalyvavimas moteriškomis ar vyriškomis laikomose praktikose. Tyrime išryškėjusios skirtingos moterų ir vyrų gyvenimo patirtys ir pasitelkiamos strategijos, formuojant vyriškumą ir moteriškumą, parodo lyties tapatumo konstravimo kompleksiškumą ir sudėtingumą.

Išsamiau