Integruotų ekspozicijos modelių taikymas nustatant kietųjų dalelių poveikį suaugusiųjų alergijų rizikai (Ekologija ir aplinkotyra 03 B)
Anotacija
Kenksmingų aplinkos veiksnių ekspozicijos poveikis žmonių sveikatai kelia susirūpinimą visame pasaulyje. Neigiami oro kokybės pokyčiai vyksta dėl gausių emisijų iš transporto, pramonės ir energetikos įmonių bei nesubalansuotos miesto erdvių plėtros. Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad oro tarša kietosiomis dalelėmis gali turėti įtakos kvėpavimo takų, tarp jų ir alergijų, rizikai. Šiame epidemiologiniame tyrime, naudojant objektyvius aplinkos veiksnių ekspozicijos nustatymo metodus, nustatytas kietųjų dalelių (KD10) poveikis suaugusiųjų alergijų rizikai individo lygmenyje. Nustatyta, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp suaugusiųjų alergijų rizikos ir kietųjų dalelių ekspozicijos, kurios poveikis sveikatai priklauso nuo gyvenamosios ir darbo aplinkų oro kokybės, individo gyvenimo būdo ir elgsenos, socialinių ir ekonominių veiksnių, lemiančių KD10 ekspozicijos dydį. Naudojant GPS ir akselerometro daviklius, buvo nustatyta, kad 66 % viso paros laiko asmenys praleido namuose, 19 % – darbo aplinkoje, 8 % – kitose vidaus aplinkose ir nuo 2 iki 3 % paros laiko – lauko, ėjimo ir važiavimo aplinkose. Didžiausią dalį (65,4 %) individualios KD10 ekspozicijos sudarė namų aplinkoje gaunama ekspozicija, o vidutiniškai 35 % individualios ekspozicijos sudarė kitose ne namų aplinkose gaunama ekspozicija. Didėjant individualiai KD10 ekspozicijai, statistiškai reikšmingai du kartus padidėja alerginių ligų rizika suaugusiems.
Gauti rezultatai teikia naujų žinių apie kietųjų dalelių ryšį su suaugusiųjų sveikata bei šiuolaikinių technologijų taikymą nustatant aplinkos veiksnių individualią ekspoziciją.