Didžiojo miskanto (Miscanthus x giganteus J. M. Greef, Deuter ex Hodk., Renvoize) morfogenezės proceso in vitro optimizavimas egzogeniniais veiksniais

• VardasInga
  • PavardėJančauskienė
  • Vadovasprof. dr. Aušra Blinstrubienė
  • Data2021-12-16
  • KryptisAgronomija

Anotacija

Didysis miskantas (Miscanthus x giganteus J. M. Greef, Deuter ex Hodk., Renvoize) – tai miglinių (Poaceae) šeimos, miskanto (Miscanthus) genties, ilgaamžis, kaupiantis biomasę daugiametis energetinis augalas, pasižymintis aukštu fotosintezės efektyvumu, dideliu atsparumu nepalankioms aplinkos sąlygoms, ligoms ir kenkėjams bei mažu maistinių medžiagų poreikiu. Didžiojo miskanto (Micanthus x giganteus J. M. Greef, Deuter ex Hodk., Renvoize) svarba tvarios žemės ūkio politikos kontekste yra neabejotina. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad hibridas Miscanthus x giganteus gali būti auginamas Lietuvoje bioenergetikos tikslais. Tačiau, viena iš pagrindinių didžiojo miskanto plantacijų įkūrdinimo problemų, kurios apriboja šių augalų auginimą bioenergijos gavybai – tai jo dauginimo būdai. Dauginimas šakniastiebiais užtrunka ilgai, nes tai laikui imlus ir brangus dauginimo būdas, kuris riboja Miscanthus x giganteus pakankamo sodinamosios medžiagos kiekio gavimą. Vis dažniau vietoj įprastinio vegetatyvinio augalų dauginimo būdo naujiems augalams išauginti naudojami izoliuotų audinių ir ląstelių in vitro metodai. Tačiau, didžiojo miskanto masinio mikrodauginimo in vitro sistemoje apimtys vis dar išlieka ribotos. Tyrimų tikslas – parinkti egzogeninius veiksnius įgalinčius modeliuoti didžiojo miskanto morfogenezę in vitro. Nustatyta, kad didžiojo miskanto somatinių ląstelių dediferenciaciją labiausiai skatina auksino, citokinino ir prolino derinys, o morfogeninio kaliaus ląstelių antrinę diferenciaciją – citokininų ir auksinų derinys maitinamojoje terpėje. Optimizuotas bazinės maitinamosios terpės ir augimo reguliatorių derinys didžiojo miskanto ūglių proliferacijai somatinių audinių kultūroje bei parinktas tinkamiausias auksino tipas rizogenezės indukcijai. Nustatyta, kad identiški donoriniam augalui regenerantai gaunami tik tiesioginės organogenezės būdu. Gauti tyrimų rezultatai gali būti naudojami optimizuojant didžiojo miskanto mikrodauginimo technologiją vertingų genotipų dauginimui komerciniais tikslais bei genetinės įvairovės kūrimo technologiją selekciniais tikslais.

Išsamiau