Bekontakčių kapiliarinio formato detektorių kūrimas ir panaudojimas cheminei ir aplinkos analizei (Ekologija ir aplinkotyra 03 B)
Anotacija
Miniatiūrizacija ir integravimas yra pagrindinės tendencijos naujausių aplinkotyros, cheminės ir bioanalizės instrumentų kūrime. Tokios technologijos pasižymi geresnėmis charakteristikomis, našumu ir patikimumu. Dauguma realių bandinių, ypač aplinkoje, arba gautų iš biologinės kilmės objektų yra sudėtingi cheminių medžiagų mišiniai ir prieš kokybinę bei kiekybinę analizes, cheminiai junginiai turi būti atskirti vienas nuo kito. Kapiliarinė elektroforezė ir kiti mikro-skirstymo metodai yra dažnai naudojami aplinkos, biologinių ir kitų bandinių analizei. Kapiliarinės elektroforezės metodus įmanoma miniatiūrizuoti ir automatizuoti. Sujungus mikro-skirstymo technologiją su miniatiūrizuota detekcijos sistema įmanoma gauti perspektyvų aplinkos analizės prietaisą. Viena iš daug žadančių detekcijos technologijų, sugebančių aptikti įvairius junginius aplinkoje, yra bekontaktė laidumo (impedanso) detekcija.
Šio darbo tikslas buvo sukurti miniatiūrinį, nešiojamą detektorių, kuris pagrįstas kompleksinio impedanso matavimu, tinkantį kapiliarinio formato skirstymo metodams aplinkos ir kitų objektų analizei.
Sukurti prietaisai yra nešiojami, mažų dimensijų, turi bevielio duomenų perdavimas galimybę ir pasižymo aukšto lygio detekcijos parametrais. Sistemą galima pritaikyti analizei lauko sąlygomis, arba ant savaeigės robotizuotos sistemos. Ši technologija leidžia atlikti aplinkos tyrimus per atstumą, neišėjus iš laboratorijos. Be to, eksperimentai gali būti atlikti skirtingo tipo aplinkos vietose, įskaitant ir sunkiai pasiekiamas vietas. Taip pat, sukurti detektoriai ir surinkti duomenys gali būti naudojami kaip gairės, kuriant panašią ar tobulesnę aplinkos analizės įrangą.