Aplinkos veiksnių įtaka maumedynų tvarumui ir produktyvumui

• VardasKšištof
  • PavardėGodvod
  • Vadovasprof. dr. Gediminas Brazaitis
  • Data2020-06-25
  • KryptisMiškotyra

Anotacija

Darbo tikslas – nustatyti svarbesnių aplinkos veiksnių ir rūšinės sudėties įtaką maumedynų produktyvumui bei tvarumui. Dėl klimato kaitos, įvairių medžių rūšių arealai keičiasi, todėl maumedis puikiai galėtų pakeisti eglę pagrindinėse jos augavietėse. Tyrimai atskleidė, kad Lietuvos miškuose našiausius medynus sudaro europinio, japoninio, hibridinio ir pusantrahidridžio maumedžio medynai. Atlikus maumedynų fitocenotinę analizę nustyta, kad maumedynuose aptiktos 55 žolinių augalų rūšys, iš kurių 3 yra invazinės. Mišriuose maumedynuose aptikta 9 % mažiau rūšių. Dirvožemio derlingumas ir trako tankumas turėjo didesnę įtaką žolinių augalų padengimui ir rūšių kiekiui nei medyno tankumas. Europinio maumedžio bei jo hibridų atsikūrimas tirtuose medynuose nevyko. Tik 17,5 % tyrimo aikštelių aptiktas tikslinių medžių rūšių pomiškis, iš jų 6,8 % aikštelių jis buvo perspektyvus. Paprastosios eglės pomiškis sudarė apie pusę viso jo kiekio. Didesnę įtaką pomiškio atsiradimui turi medyno tankumas ir augavietė (derlingumas) nei medyno amžius. Vertinant maumedynų sanitarinę būklę nustatyta, kad geros ir vidutinės būklės europiniai maumedžiai sudaro daugiau nei 85 %. Europinių ir hibridinių maumedžių būklė buvo panaši. Europinių maumedžių su kreivais liemenimis dalis yra 27,8 %, o tokių hibridinių buvo 40 % daugiau. Vertinant maumedynų produktyvumą nustatyta, kad tinkamiausiose augavietėse (Nc) trečios-šeštos amžiaus klasės gryni maumedžio medynai buvo vidutiniškai 15,2–23,9 % produktyvesni nei mišrūs, o hibridinio maumedžio gryni medynai vidutiniškai yra 10,8 % produktyvesni už europinio maumedžio medynus. Mišrūs europinio maumedžio su beržu medynai yra mažiau skalsūs lyginant su kitų rūšių mišriais medynais. Didesnė nei 20 % beržų dalis formuoja mažesnį maumedžio stiebo tūrį. Mišriuose maumedynuose su liepa medyno tūris vidutiniškai yra 7,9 %, o maumedžių stiebo tūris yra iki 25 % didesnis nei grynuose. Eglės priemaiša mišriuose želdiniuose mažina vidutinį maumedžio stiebo tūrį iki 6,1 %. Tyrimo metu nustatyta, kad europinių maumedžių radialiniam prieaugiui didesnę įtaką turi krituliai nei temperatūra.

Išsamiau