Laisvės problema Isaiah Berlin filosofijoje: vertybių pliuralizmas ir priimtina visuomenė (Filosofija 01 H)

• VardasAnatolij
  • PavardėPankovskij
  • Vadovasprof. dr. Vladimir Dounaev
  • Data2010-10-05
  • KryptisFilosofija

Anotacija

Disertacijos tyrime mėginama sistemingai interpretuoti politikos filosofo ir intelektualios istorijos tyrinėtojo Isaiah Berlin idėjas liberalizmo filosofijos kontekste. Pagrindinis tyrinėjimo tikslas – pagrįsti tai, kad žmogaus natūralių teisių ir laisvių nesuderinamumo ir nebendramatiškumo principas Berlin koncepcijoje atlieka visuomenės liberalios organizacijos apibrėžiančio normatyvinio principo vaidmenį. Tyrime demonstruojama, kad I. Berlin agonalaus liberalizmo doktrina yra alternatyva ne tik visuomeninių santykių tyrinėjimo scientistiniams modeliams ir su jais susijusiems procesiniams-manipuliaciniams požiūriams socialinėje ir politinėje praktikoje, bet taip pat teorijoms, įskaitant ir liberalias programas, kurios remiasi universaliais ir, vadinasi, visur priimtinais principais. Berlin idėjų visuma šiuo atveju pasireiškia ne kaip teorija, atsakanti į klausimą kas yra visuomenė? arba kaip galima visuomenė? ne kaip teorija, sprendžianti šiuolaikinės visuomenės būsenos adekvačios diagnostikos uždavinį, bet kaip teorija apie priimtiną visuomenę. Kertiniu čia esti klausimas, kas socialinę prievartą ir politines sankcijas daro moraliai priimtinomis individui. Korektiškas klausimo kėlimas politinėje-filosofinėje perspektyvoje yra socialinių idealų problema – jų tarpusavio sąlygotumo ir suderinamumo.

Tyrimo teoriniu-metodologiniu pamatu esti agonali dekonstrukcija, interpretuojanti strategija, sukurta remiantis I. Berlin ir J.Gray koncepciniais požiūriais. Agonali dekonstrukcija suprantama kaip teksto tyrinėjimo strategija, savo tikslu turinti iešką prasmės sukūrimo versmių, kurios nagrinėjamos kaip socialinės būties konstitutyvūs momentai

Išsamiau