Molekulinių žymenų panaudojimas Tischeriidae (Lepidoptera: Tischerioidea) ir Elachistidae (Lepidoptera: Gelechioidea) drugių biocheminėje sistematikoje (Biochemija 04 P)

• VardasBrigita
  • PavardėPaulavičiūtė
  • Vadovasprof. dr. Algimantas Paulauskas
  • Data2010-09-28
  • KryptisBiochemija

Anotacija

Molekuliniai žymenys yra polimorfinės DNR sekos lokalizuotos tam tikrose genomo vietose ir nustatomos naudojant įvairius molekulinės biologijos metodus. Jais nustatomi dviejų ar daugiau idividų ląstelėse esančios genetinės informacijos skirtumai. Morfologiniai žymenys naudojami ir šiandien, bet dėl įvairių trūkumų jų panaudojimas labai ribotas. Įvairūs molekuliniai tyrimo metodai vis dažniau naudojami entomologijoje (Loxdale, Lushai, 1998). Tiriant vabzdžių filogenezę ir sistematiką molekuliniai tyrimo metodai vis populiarėja, tačiau iki šiol jie nebuvo taikomi Tischeriidae ir Elachistidae šeimų drugių tokio pobūdžio tyrimuose. Šių šeimų drugiai filogenetiškai vieni primityviausių drugių būrio atstovai, jungiantys giminiškas šeimas. Tischeriidae ir Elachistidae drugiai plačiai paplitę tiek Baltijos regione, tiek visame pasaulyje, joms priklauso vieni mažiausių Žemėje mikro drugiai, kurie išsiskiria ne tik archaiška sandara, bet ir labai didele specializacija. Daugelio jų išskleistų sparnų ilgis tesiekia vos 6-13 mm. Daugelis Tischeriidae ir Elachistidae rūšių išoriškai yra panašios ir sunkiai atskiriamos, todėl pagrindinis dėmesys apibūdinant rūšį skiriamas patinų genitalijų struktūrai. Minuojantis gyvenimo būdas – svarbi primityvių Microlepidoptera biologinė adaptacija, suteikusi šiems vabzdžiams daug privalumų. Iki šiol molekulinių tyrimų su šiais drugiais atlikta ypač mažai, todėl visi publikuoti apžvalginiai darbai (tiek Lietuvos autorių, tiek užsienio mokslininkų), iki šiol buvo nepatvirtinti molekuliniais tyrimais. Šio darbo tikslas buvo ištirti ir pritaikyti molekulinius DNR žymenis Tischeriidae (Lepidoptera: Tischerioidea) ir Elachistidae (Lepidoptera: Gelechioidea) drugių biocheminėje sistematikoje.

Išsamiau