Pastaruoju metu švietimo sistemoje susiduriama su labai sudėtinga, precedento neturinčia situacija, susijusia su COVID-19 valdymu. Vytauto Didžiojo universitete, kaip ir visose Lietuvos aukštosiose mokyklose, studijas pradėta vykdyti kontaktiniu būdu, tačiau sudėtinga pandeminė situacija studijų dalyviams kelia nemažai klausimų.
„Mums yra be galo svarbu, kaip jaučiasi ir dėl ko nerimauja bendruomenė. Nuolat ieškome subalansuotų sprendimų, kad kuo didesnė jos dalis jaustųsi saugiai ir užtikrintai. Tačiau ne viskas priklauso vien tik nuo mūsų norų. Turime visi suremti pečius ir priimti kylančius iššūkius“, – teigia VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė.
Vyriausybė taip pat pritarė, kad nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose mokymo užsiėmimuose, galėtų testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d.
Vytauto Didžiojo universiteto administracijai gaunant studentų užklausas apie studijų procesus, žemiau pateikiama informacija apie dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su Vyriausybės sprendimais dėl studijų vykdymo tvarkos ir eigos:
Kokia forma organizuojamos studijos universitete 2021/2022 akademiniais metais?
Visus praėjusius metus girdėjome studentų ir dėstytojų prašymus kuo greičiau grįžti į kontaktiniu būdu vykdomą studijų procesą. Tačiau tuo metu buvusi epidemiologinė situacija ir galiojantys teisės aktai mums to neleido. Todėl dar prieš vasaros atostogas, kartu su visais fakultetais pasitarėme, ir priėmėme sprendimą, kad jei tik epidemiologinė situacija leis jau nuo šio rudens grįšime į normalų studijų organizavimo režimą. Rugpjūčio 11 d. Vyriausybės priimti sprendimai leido mums šį siekį realizuoti.
Laikantis visų saugumo reikalavimų rudens semestro metu Vytauto Didžiojo universitete visi studijų dalykai (išskyrus bendrauniversitetinių dalykų paskaitas, dalį užsienio kalbų studijų dalykų bei nuotoliniu būdu vykdyti parengtus studijų dalykus) vyksta kontaktiniu būdu. Tačiau privalome laikytis Vyriausybės nutarime nurodytų reikalavimų, todėl kontaktiniu būdu vykdomose studijų veiklose gali dalyvauti asmenys, atitinkantys nurodytus reikalavimus.
Kokie teisės aktuose numatyti reikalavimai studentams, kontaktiniu būdu dalyvaujantiems studijų procese?
Remiantis Vyriausybės nutarimu, kontaktiniame studijų procese gali dalyvauti asmenys, atitinkantis vieną iš šių reikalavimų:
- yra pasiskiepijęs viena iš šių COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcinų:
- praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;
- praėjus 2 savaitėms nuo „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;
- praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo;
- po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;
- praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu;
- praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Vaxzevria“ vakcinos antrosios dozės suleidimo, jei pirmajai skiepo dozei buvo naudojama „Vaxzevria“ vakcina, o antrajai – „Comirnaty“ vakcina arba atvirkščiai;
- persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir:
- diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų (bet ne anksčiau, nei asmeniui baigėsi paskirtos izoliacijos terminas) arba
- asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina (įsigalioja nuo š.m. rugpjūčio 16 d.).
- asmuo, kuriam atlikus mokamą COVID-19 tyrimą gautas neigiamas rezultatas, – ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus SARS-CoV-2 PGR tyrimą arba antigeno testą;
Nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose mokymo užsiėmimuose, galės nemokamai testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d.
Kokie yra atitikimo šiems reikalavimams įrodymai, ir kokiu būdu jie gali būti pateikti universitetui?
Pagal šiuo metu galiojančias Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, asmenys vietoje Galimybių paso gali naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš E.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį Covid sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, ar neigiamo testo rezultato išrašą. Negalintiems prisijungti prie E.sveikatos sistemos, šiuos dokumentus, gali išduoti sveikatos priežiūros įstaiga. Juos galima turėti telefone arba atspausdintus.
Tačiau rekomenduojama naudoti Galimybių pasą arba ES skaitmeninį COVID sertifikatą, kaip paprastesnę ir patogesnę priemonę.
Ar studentas, nepasiskiepijęs ar nebaigęs vakcinavimo proceso, gali dalyvauti kontaktiniame studijų procese?
Remiantis rugsėjo 8 d. Vyriausybės nutarimu, nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniame studijų procese, gali nemokamai testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d.
Registruotis nemokamiems testams galima telefonu 1808.
Ar dėstytojai taip pat turi atitikti šiuos reikalavimus?
Dėstytojai taip pat turi atitikti Vyriausybės nustatytus reikalavimus arba nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę privalo testuotis kas 7–10 dienų. Testai apmokami valstybės lėšomis.
Kokios studijų veiklos šiais akademiniais metais planuojamos nuotoliniu būdu?
Nuotoliniu būdu vyksta visi bendrauniversitetiniai (A grupės) dalykai, taip pat dalis užsienio kalbų srautų bei studijų dalykai, kurie buvo parengti ir atestuoti vykdyti nuotoliniu būdu, esant ir įprastomis sąlygomis.
Studentams, kurie negali dalyvauti kontaktiniu būdu vykdomuose užsiėmimuose, jei neatitinka Vyriausybės nustatytų reikalavimų arba yra saviozoliacijoje sudaromos galimybės stebėti paskaitą jungiantis per „MS Teams“ platformą. Tačiau laboratoriniai ir praktiniai darbai dėl studijų programose ir dalykuose numatytų studijų rezultatų pasiekimui reikalingos universiteto infrastruktūros ar specifikos yra vykdomi tik kontaktiniu būdu.
Visa studijų dalyko medžiaga bei kita aktuali informacija yra talpinama nuotolinėje studijų aplinkoje Moodle. Pilnos nuotolinės studijos vykdomos tuomet, jei studentas yra priimtas į nuotoliniu būdu vykdomą programą, ir tai atsispindi studijų sutartyje.
Kaip mokytis neturint galimybių paso?
Neturintys galimybių paso ar kito dokumento, įrodančio atitikimą Vyriausybės reikalavimams, paskaitose kontaktiniu būdu gali dalyvauti kas 7–10 dienų atlikdami profilaktinius tyrimus antigeno ar PGR testais, kurie iki spalio 15-osios yra nemokami.
Studentams, kurie negali dalyvauti kontaktiniu būdu vykdomuose užsiėmimuose, jei neatitinka Vyriausybės nustatytų reikalavimų arba yra saviozoliacijoje, sudaroma galimybė stebėti paskaitą jungiantis per „MS Teams“ platformą. Tačiau laboratoriniai ir praktiniai darbai dėl studijų programose ir dalykuose numatytų studijų rezultatų pasiekimui reikalingos universiteto infrastruktūros ar specifikos yra vykdomi tik kontaktiniu būdu.
Visa studijų dalyko medžiaga bei kita aktuali informacija yra talpinama nuotolinėje studijų aplinkoje Moodle.
Ką daryti, jei nerekomenduojama skiepytis dėl medicininių priežasčių?
Asmenys, kuriems nerekomenduojama skiepytis, kviečiami kreiptis į šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas, įtardamas, kad pacientui nerekomenduojama skiepytis dėl alergijos vakcinos sudedamosioms dalims ar kitų priežasčių, išrašo siuntimą pacientui pas alergologą-imunologą arba infektologą, kuris (jei nustato) kontraindikaciją, pažymi specialiu ligos kodu paciento e.sveikata.lt paskyroje. Tokiems asmenims norint gauti Galimybių pasą testuotis yra būtina, bet PGR ar kitas tyrimas bus nemokamas ir atliekamas mobiliuose punktuose. Tyrimui reikia registruotis per www.1808.lt arba telefonu 1808.
Kur reikia pateikti įrodantį dokumentą, jog turiu galimybių pasą ar jį atitinkantį medicininį dokumentą?
Siekiant kuo sklandžiau vykdyti studijų procesą ir išvengti ilgai trunkančio galimybių paso patikrinimo procedūrų, prašome galimybių pasą ar kitą dokumentą, įrodantį atitikimą nustatytiems Vyriausybės reikalavimams dalyvauti kontaktiniu būdu vykdomose studijų veiklose, įkelti į studentų portalą studentas.vdu.lt. Užsienio studentų prašome pateikti ES skaitmeninį COVID sertifikatą, savo šalies vakcinacijos ar persirgimo dokumentą̨, Lietuvoje atliktą serologinį antikūnų tyrimą.
Pateikti duomenys bus naudojami tik patikrai dėl reikalavimų atitikimo, jie nebus kaupiami, saugojami ar perduodami tretiesiems asmenims.
Prisijungus prie studentų portalo studentas.vdu.lt pagrindiniame lange matoma skiltis „studento informacija“, kurioje ir reikia pateikti dokumentą.
Kokiu būdu ir ką reikia informuoti apie atnaujintą galimybių pasą?
Studentai, kurie įkėlė netinkamą dokumentą ar įkelto dokumento galiojimas pasibaigė, studentų portale senąjį dokumentą gali ištrinti ir jo vietoje įkelti naują.
Kur galima skiepytis užsienio studentams be išankstinės registracijos?
Užsienio studentai be išankstinės registracijos skiepytis gali Ledo rūmuose, adresu Kovo 11-osios g. 26, Kaunas, darbo dienomis 15:00–19:30 val.
Kaip užsienio studentui registruotis nemokamam PGR testui po gautos 1 vakcinos Lietuvoje?
Užsienio studentai iki 2021 m. spalio 15 d. gali skambinti tel. 1808 ir registruotis nemokam testui. Atkreipiame dėmesį, kad testui registruotis reikia skambinti iš lietuviško numerio, kuriuo bus siunčiama SMS su tyrimo rezultatu. Tyrimo rezultatas gaunamas per 24 val. nuo ėminio. Neigiamo testo rezultato išrašą ar kitą dokumentą reikia įkelti į studentų portalą studentas.vdu.lt.
Ar galiu skiepytis, jei esu jaunesnis nei 18 metų? Jei taip, ar reikia papildomų dokumentų, tėvų patvirtinimo?
Pagal dabar galiojančią tvarką galima skiepytis nuo 12 m. Skiepui registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai. Nepilnamečiai vakcinacijai registruojami taip pat kaip ir suaugusieji – internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808. Užregistravus nepilnametį vakcinacijai, bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų turi kartu atvykti į vakcinacijos centrą. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis. Galimybių pasas išduodamas asmenims nuo 16 metų. Vaikams iki 16 metų nereikia testuotis ir turėti Galimybių paso. Jiems reikalingas tik asmens dokumentas.
Ką daryti, jei neturiu galimybių paso, o tik į anglų kalbą išverstą savo šalies dokumentą, patvirtinantį, jog esu persirgęs COVID-19, turiu antikūnų ar esu vakcinuotas ne ES pripažįstama vakcina?
Turimą dokumentą reikia įkelti į studentų portalą studentas.vdu.lt ir jei jis atitiks Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus reikalavimus, galėsite dalyvauti paskaitose ir kituose užsiėmimuose kontaktiniu būdu. Galimybių pasą gali gauti visi žmonės, kurie turi Lietuvoje suteiktą asmens kodą, ir kurių duomenys (apie vakcinaciją, testavimą ir persirgimą) yra įkelti į Lietuvos sveikatos elektroninę sistemą. Užsieniečiai, turintys leidimą gyventi Lietuvoje, užsiregistravę Migracijos tarnyboje, gauna lietuvišką asmens kodą. Ar iš užsienio atvykę asmenys turi tinkamus dokumentus, kad galėtų pasinaudoti Galimybių paso lengvatomis ir atitinka Galimybių paso gavimo taisykles, tikrina paslaugas teikiantys asmenys, t. y. vakcinacijos centrai arba kitos sveikatos priežiūros įstaigos. Šių duomenų pagrindu bus generuojamas ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuris yra lygiavertis Galimybių pasui. Tikrinant gali būti prašoma kartu pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Kaip galima lankyti paskaitas užsienio studentui po pirmo skiepo (ES patvirtinta vakcina), pasidarius PGR nemokamą testą, jei 1808 neišduoda testo rezultatų pažymos (atsiunčia tik testo atsakymą sms arba el. paštu?
Lankyti paskaitas galima įkėlus dokumentą į studentų portalą studentas.vdu.lt ir kai jis patikrintas ar atitinka nurodytus reikalavimus.
Galimybių pasas ar ES COVID skaitmeninis sertifikatas gaunamas, po pirmo skiepo viena iš šių COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcinų praėjus:
2 savaitėms nuo „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;
4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo,
2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo.
Taip pat atlikus SARSCoV-2 PGR tyrimą. Galimybių pasą gali gauti visi žmonės, kurie turi Lietuvoje suteiktą asmens kodą ir kurių duomenys (apie vakcinaciją, testavimą ir persirgimą) yra įkelti į Lietuvos sveikatos elektroninę sistemą. Užsieniečiai, turintys leidimą gyventi Lietuvoje, užsiregistravę Migracijos tarnyboje, gauna lietuvišką asmens kodą. Ar iš užsienio atvykę asmenys turi tinkamus dokumentus, kad galėtų pasinaudoti Galimybių paso lengvatomis ir atitinka Galimybių paso gavimo taisykles, tikrina paslaugas teikiantys asmenys, t. y. vakcinacijos centrai arba kitos sveikatos priežiūros įstaigos.