VDU mokslo tyrimų institutai
Mokslo institutai yra Universiteto mokslinių tyrimų akademiniai padaliniai, vykdantys tarpdisciplininius mokslinius tyrimus, suteikiantys mokslinę bazę ir mokslinių tyrimų infrastruktūrą Universiteto studentų studijoms, mokslininkams rengti ir moksliniams tyrimams vykdyti. Kuriant naujus institutus, mokslo organizavimo sistema yra papildoma. Tai daroma siekiant geriausių mokslininkų / mokslo grupių / mokslo mokyklų pripažinimo, matomumo ir didesnio finansavimo galimybių, taip pat siekiant sudaryti geresnes ir socialiai labiau užtikrintas sąlygas mokslininkams, turintiems potencialo ir norintiems kurti aukščiausio lygio mokslą, koordinuoti ir vykdyti tarptautinio lygio projektus, dalyvauti tarptautiniuose tinkluose ir infrastruktūrose.
Vytauto Didžiojo universitete veikia 6 mokslinių tyrimų institutai:
- Bioekonomikos tyrimų institutas
- Gamtos ir technologijos mokslų tyrimų institutas
- Edukologijos tyrimų institutas
- Lietuvių išeivijos institutas
- Skaitmeninių išteklių tyrimų institutas
- Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas
Bioekonomikos tyrimų institutas
Bioekonomikos tyrimų instituto misija – sudaryti sąlygas tarpdisciplininiams bei prioritetiniams moksliniams tyrimams bei eksperimentinei, socialinei ir kultūrinei plėtrai, skirtai tvariam bioekonomikos (žemės, miškų ir vandens ūkio) ir kaimiškų vietovių vystymuisi, siekiant šių tyrimų lyderystės šalyje ir tarptautinėje erdvėje.
BTI mokslinės veiklos kryptys:
- Klimatui palankus skaitmeninis žemės, miško ir vandens ūkis;
- Atsinaujinantys energijos ištekliai;
- Verslo inovacijų vystymas ir diegimas bioekonomikoje;
- Tvarios maisto sistemos.
Kontaktai:
Gamtos ir technologijos mokslų tyrimų institutas
Gamtos ir technologijos mokslų tyrimų institutas (GTMTI) yra Universiteto mokslinių tyrimų akademinis padalinys, vykdantis tarpdisciplininius tvariosios energetikos, klimato kaitos ir antropogeninio poveikio bioįvairovei ir žmogaus sveikatai, duomenų analitikos, sistemų ir procesų modeliavimo ir prognozavimo, ląstelių ir audinių biotechnologijos, genų inžinerijos, funkcinių biomedžiagų, aplinkos/biologinės įvairovės apsaugos ir taikomosios biologijos mokslinius tyrimus, suteikiantis mokslinę bazę ir mokslinių tyrimų infrastruktūrą Universiteto studentų studijoms, mokslininkams rengti ir moksliniams tyrimams atlikti.
GTMTI misija – inicijuoti ir vykdyti nacionalinius bei tarptautinius fundamentinius ir taikomuosius gamtos ir technologijos mokslų, tarpdisciplininius tyrimus, kurie atliepia mokslo, Lietuvos visuomenės bei valstybės poreikius; stiprinti gamtos ir technologijos mokslų vaidmenį visuomenėje, kurti atvirą akademinę kultūrą.
GTMTI vykdomi ir plėtojami mokslo tyrimai apima šias kompleksines tarpdisciplininių tyrimų sritis (jomis neapsiribojant):
- tarpdisciplininis technologijos mokslų, mikroorganizmų, biotechnologijų, nanotechnologijų bei gamtos mokslų žinių ir metodų taikymas augalų biologijos ir žemės ūkio srityje;
- augalų ir gyvūnų genomo ir populiacijų genetinės struktūros pokyčiai;
- biologinės įvairovės pokyčių klimato kaitos ir antropogeninio veikimo sąlygomis pasekmių vertinimas;
- aplinkos veiksnių poveikio gyviesiems organizmams, ekosistemoms ir žmonių sveikatai tyrimai aplinkos apsaugos ir darnaus vystymosi kontekste, siekiant mažinti neigiamą poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, efektyviai ir tvariai naudoti gamtos išteklius ir tvarkyti susidarančias atliekas bei švelninti klimato kaitos padarinius;
- kompleksiniai kenksmingų (agrocheminių) medžiagų, patogeninių (mikro) organizmų ir ne-palankių veiksnių sklaidos aplinkoje tyrimai, siekiant naujų fundamentinių žinių aplinkos kokybės išsaugojimo pagrindimui globalios kaitos ir antropogeninio poveikio sąlygomis;
- ekosistemų išsaugojimo, formavimo ir tvaraus naudojimo tyrimai klimato kaitos fone;
- įvairių sistemų (biologinių, ekologinių, techninių, ir pan.) ir procesų patikimumo ir rizikos analizė, modeliavimas ir prognozavimas
- dirbtinio intelekto ir statistikos žinių ir metodų taikymas biologijoje, genetikoje, medicinoje, žemės ūkyje ir pan.
Kontaktai:
Edukologijos tyrimų institutas
Edukologijos tyrimų institutas (ETI) yra institucija, vykdanti edukologijos mokslo tyrimus bei mokslo tyrimų įrodymais grįstą edukaciją ir konsultavimą švietimo sektoriuje, apimančiame visus mokymosi lygmenis bei mokymąsi visą gyvenimą. ETI vykdo pažangiausiomis metodologijomis grįstus multidisciplininius švietimo tyrimus, jų pagrindu rengia mokslinių kompetencijų plėtros edukacines programas ir seminarus, teikia novatoriškas konsultavimo paslaugas mokslo tyrimų klausimais švietimo srityje.
Doktorantūra yra ETI puoselėjama vertybė, kuri vystoma, plėtojama ir palaikoma ŠA mokslininkų atliekamų tyrimų bei ekspertizės. ŠA mokslininkai yra doktorantų mokslo vadovai ir / ar formalieji mokslo konsultantai. Doktorantai yra ETI visaverčiai tyrėjai, inicijuojantys mokslo projektus ir juose dirbantys visaverčiais mokslo komandos nariais. Doktorantų vykdomų disertacinių tyrimų temos dera su viena iš ETI veikiančių mokslo grupių temų, todėl doktorantai turi galimybes dalyvauti ETI įvairialypėse veiklose, veikdami kaip tyrėjai ir konkrečiose mokslo temų grupėse.
Tyrimai institute organizuojami aplink tyrimų temų mokslininkų grupes. Šios grupės suburia instituto mokslo darbuotojus ir mokslininkų, turinčių panašių interesų, dėmesį iš ŠA, kitų VDU padalinių ir kitų institucijų, organizacijų, įmonių už VDU ribų, sutelkiant dėmesį į tam tikras švietimo tyrimų sritis, rengiant projektus, vykdant bendrą veiklą ir dalijantis patirtimi.
VI mokslo temų tyrimų grupės ir jų vadovai
I. Neuromokslais grįstas mokymasis ir sveikatos ugdymas / Neuroscience-based learning and health education (Tyrimų grupės vadovė doc. dr. Agnė Brandišauskienė).
Šios mokslo temos tyrimų kryptys yra: mokymuisi palankios aplinkos, grįstos neuromokslais, kūrimas; ankstyvojo amžiaus vaiko raidą skatinantis ugdymas ir mokymas(is); sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas ir sportas.
II. Švietimo pagalba, įtrauktis ir gerovė / Educational support, inclusion and wellbeing (Tyrimų grupės vadovė prof. dr. Stefanija Ališauskienė).
Šios mokslo temos tyrimų kryptys yra: negalios tyrimai; logopedinės ir specialiosios pedagoginės pagalbos transformacijos; specialistų rengimas įtraukčiai švietime.
III. Švietimo sistemos, vadyba ir politika / Educational systems, management and politics (Tyrimų grupės vadovas prof. dr. Vidmantas Tūtlys).
Šios mokslo temos tyrimų kryptys yra: švietimo sistemų institucinė raida ir valdymas; lyginamieji tarptautiniai švietimo politikos tyrimai; gebėjimų formavimo ir kvalifikacijų sistemos; mokymosi visą gyvenimą plėtra.
IV. Modernios švietimo tyrimų ir praktikos metodologijos / Modern methodologies of educational research and practice (Tyrimų grupės vadovai prof. dr. Rūtenis Paulauskas ir prof. hab.dr. Vilma Žydžiūnaitė).
Šios mokslo temos tyrimų kryptys yra: kokybinių socialinių mokslų tyrimų metodologijų pritaikomumas edukologiniuose tyrimuose; integralios fenomenologijos konceptas ir metodologinis plėtojimas; žmogaus fizinių galių pažinimas; ugdymo metodologijų dermė; fizinis ir sveikatos ugdymas; tyrimų metodologijų integravimas.
V. Tyrimų įrodymais grįsta edukacija ir aukštojo mokslo tyrimai / Research-based education and higher education (Tyrimų grupės vadovės doc. dr. Vaida Jurgilė ir prof. hab. dr. Vilma Žydžiūnaitė).
Šios mokslo temos tyrimų kryptys yra:
Tyrimų įrodymais grįsta edukacija ir konsultavimas / Research-based education and counseling
– Švietimo lyderystė ir vadyba: skirtingų tipų švietimo įstaigose.
– Mokytojų ekspertiškumas ir kompetencijų ugdymas aukštosiose mokyklose.
– Mokymo ir mokymosi procesų atskleidimas taikant akių judesio sekimo metodikas.
Aukštojo mokslo tyrimai / Higher education
-Profesinis mokytojų rengimas ir ugdymas aukštajame moksle.
-Profesinio tapatumo vytymasis visų studijų lygmenyse.
-Švietimo lyderystė aukštajame moksle.
VI. Ugdymo inovacijos ir kaita / Educational innovation and change (Tyrimų grupės vadovė doc. dr. Judita Kasperiūnienė).
Šios mokslo temos tyrimų kryptys yra: švietimo transformacijos pokyčių visuomenėje; gamtamokslinio ugdymo inovacijos; kultūra ir kūrybiškumas švietime.
Edukologijos tyrimų instituto nuostatai.
Kontaktai:
Lietuvių išeivijos institutas
Lietuvių išeivijos institutas (LII) yra Universiteto mokslinių tyrimų akademinis padalinys, atliekantis išeivijos organizacijų ir atskirų asmenų kultūrinio, politinio ir mokslinio archyvinio paveldo kaupimo, saugojimo, tyrimų bei eksponavimo funkcijas; vykdantis fundamentinius ir taikomuosius tarpdisciplininius lietuvių diasporos kultūros istorijos bei šiuolaikinės migracijos procesų tyrimus.
Lietuvių išeivijos institutas veikia nuo 1994 m. (Universitete 1994 m. lapkričio 23 d. sukurto Išeivijos studijų centro pagrindu) ir yra įkurtas specialiai lietuvių diasporos pasaulyje atsiradimo, išeivijos kultūrinės ir politinės – visuomeninės veiklos problemoms tirti; kaupti, saugoti bei tyrinėti diasporos dokumentinį paveldą.
LII misija – kaupti, saugoti, tirti bei eksponuoti lietuvių diasporos kultūrinį paveldą; inicijuoti ir vykdyti nacionalinius bei tarptautinius fundamentinius ir taikomuosius tarpdisciplininius diasporos kultūros istorijos ir šiuolaikinių migracijos procesų tyrimus, kurie atliepia Lietuvos mokslo, visuomenės ir valstybės poreikius.
LII veikla apima šias pagrindines kryptis:
- archyvinė – išeivijos organizacijų ir atskirų asmenų archyvinio dokumentinio paveldo kaupimas, įvairialypis tvarkymas, saugojimas ir eksponavimas;
- mokslinė tiriamoji – fundamentinių ir taikomųjų tyrimų vykdymas;
- leidybinė – mokslinių tyrimų rezultatų sklaida Lietuvoje bei užsienyje; šaltinių publikavimas;
- šviečiamoji visuomeninė – visuomenės švietimas, informavimas ir komunikacija; mokslinių ir kultūrinių renginių organizavimas; bendradarbiavimas su socialiniais (nacionaliniais, regiono bei tarptautiniais) partneriais.
LII vykdomi tarpdisciplininiai mokslo tyrimai apima šias tyrimų sritis (jomis neapsiribojant):
- Tautinio identiteto išsaugojimo problemos emigracijoje;
- Akademinė, politinė ir kultūrinė lietuvių veikla emigracijoje;
- Lietuvių išeivija tarptautiniame antikomunistiniame judėjime;
- Tarptautinės migracijos procesų istorinė raida;
- Posovietinių diasporų lyginamoji raida;
- Diasporos ryšiai su Lietuva.
Kontaktai:
Skaitmeninių išteklių ir tarpdisciplininių tyrimų institutas
SITTI misija – puoselėti duomenų, kaip šiuolaikinio mokslo varomosios jėgos vaidmenį Lietuvoje, duomenimis grįstų mokslinių tyrimų kultūrą, propaguoti ir demonstruoti dalijimosi skaitmeniniais duomenimis, jų atvėrimo ir pakartotinio panaudojimo svarbą, ypač tiriant aktualius visuomenei klausimus, bendradarbiaujant skirtingų mokslo sričių ir krypčių atstovams.
SITTI siekis yra ištobulinti ir susieti tris sudedamąsias mokslinių tyrimų dalis:
- Mokslinių tyrimų infrastruktūrą – SITTI duomenų empirinę bazę, sudarytą iš VDU sukauptų ir atveriamų ir į tarptautinę CLARIN ERIC kalbos išteklių mokslinių tyrimų infrastruktūrą integruotų duomenų
- Jos pagrindu rengiamus tyrimus, apimančius kiekvienos iš trijų pagrindinių tyrimų krypčių temas ir problemas bei bendrus tarpdisciplininius tyrimus tarp krypčių SITTI viduje ir už jo ribų su partneriais Lietuvoje ir užsienyje
- Skleisti tyrimų rezultatus socialinėse medijose ir žiniasklaidoje, per CLARIN LT žinių centrą konsultuoti tyrėjus, įtraukti duomenų rengimo ir tvarkymo pagrindus į studijų programas, populiarinti duomenimis grįstus tyrimus visuomenėje puoselėjant piliečių mokslą, siūlyti ekspertines paslaugas valstybės institucijoms.
Kontaktai:
Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas
Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas yra institucija, vykdanti fundamentinius ir taikomuosius humanitarinių ir socialinių mokslų ir kitų susijusių sričių tyrimus. Instituto veikla remiasi transdisciplininių tyrimų idėja, siekiant praplėsti mokslo krypčių ribas ir plėtoti horizontalias ir vertikalias tyrimų kryptis bei tematikas, galinčias jungti kelis tyrimų laukus.
Institute vykdomais tyrimais siekiama:
- Įtraukti įvairių mokslo sričių atstovus į bendrus mokslinių tyrimų projektus, sujungiant įvairias mokslines perspektyvas, kuriant holistinį požiūrį į analizuojamą reiškinį ar problemą ir siūlant jos įveikos būdus.
- Mokslinius tyrimus vykdyti kartu su visuomene, pasitelkiant ir įtraukiant socialinius partnerius į mokslinių žinių gavybos procesą.
- Institute dirba kelių mokslų sričių tyrėjai, atstovaujantys skirtingas socialinių, humanitarinių ir kitas mokslo kryptis (psichologija, sociologija, teisė, vadyba, politikos mokslai, ekonomika, komunikacija ir informacija, filosofija, menotyra, etnologija, istorija, filologija ir kitos).
- Instituto vardas siejamas su Vytauto Martyno Kavolio (1930-1999), žymaus išeivijos mokslininko, sociologo, publicisto, visuomenės veikėjo idėjomis ir darbais, kurie paliko įspaudą ir atkurtame Vytauto Didžiojo universitete.
Instituto misija – inicijuoti ir vykdyti nacionalinius bei tarptautinius fundamentinius ir taikomuosius humanitarinių ir socialinių mokslų bei transdisciplininius tyrimus, kurie atliepia mokslo, Lietuvos visuomenės bei valstybės poreikius; stiprinti humanitarinių ir socialinių mokslų vaidmenį visuomenėje, kurti atvirą akademinę kultūrą, aktyviai dalyvauti mokslu ir tyrimais pagrįstų žinių sklaidos procesuose.
Tematinės kryptys. Institute vykdomi ir plėtojami mokslo tyrimai apima kelias kompleksines transdisciplininių tyrimų sritis, kurių pagrindas yra šie strateginiai mokslinių interesų raktažodžiai:
- SOCIOKŪLTŪRINĖS TRANSFORMACIJOS IR TAPATYBĖS
- Demografiniai procesai ir populiacijos tyrimai
- Kultūrų ir religijų tyrimai
- Etniškumas ir tapatybės politika
- Tarpdisciplininiai filosofiniai ir sociokultūriniai tyrimai ir kritika
- VISUOMENĖS ATSPARUMAS IR ĮTRAUKTIES POLITIKA
- Visuomenės gerovės ir atsparumo tyrimai
- Valdysena, komunikacijos procesai ir politika
- Organizacijų kaita
- URBANISTINĖS IR REGIONINĖS TRANSFORMACIJOS
- Miestai ir regionai: istorija, savivalda, vietos politika
- Bendruomenės ir kritinis paveldas
- Miestų ekologija ir tvarumas
- METODOLOGIJA, DUOMENYS IR METODAI
-
- Skaitmenizacija
- Duomenys ir tyrimų metodai
- Skaitmeninis atsparumas
Institute plėtojamos šios veiklos kryptys:
- MOKSLAS, TYRIMAI IR DUOMENYS (vykdomi fundamentiniai ir taikomieji moksliniai tyrimai tematinėse socialinių ir humanitarinių mokslų kryptyse ir gilinamos duomenų įrankių ir duomenų analizės kompetencijos).
- KOMPETENCIJŲ VYSTYMAS (jaunųjų ir patyrusių tyrėjų kompetencijų tobulinimo, jaunųjų mokslininkų rengimo veiklos, podoktorantūros stažuočių, vizituojančių tyrėjų veiklos organizavimas).
- TINKLAVEIKA IR VISUOMENĖ (ekspertinės veiklos plėtra, visuomenės švietimas, informavimas ir komunikacija; bendradarbiavimas su socialiniais (vietos, nacionaliniais, regiono ir tarptautiniais) partneriais, mokslo renginių organizavimas).
V. Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas vykdo programos „Universitetų ekscelencijos iniciatyva“ (Lietuvos mokslo tarybos įsakymo Nr. V‑665) projektą „Vytauto Kavolio transdisciplininių socialinių ir humanitarinių mokslų instituto MTEP veiklų stiprinimas (SOCMTEP) 2023-2027 m.“. Projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, sutarties Nr. S-A-UEI-23-13 (2023 12 27).
Kontaktai: