Svetimkraščio žinduolio ondatros (ondatra zibethicus) paplitimas, genetinė įvairovė ir helmintai (Ekologija ir aplinkotyra 03 B)

• VardasGintarė
  • PavardėSkyrienė
  • Vadovasprof. habil. dr. Algimantas Paulauskas
  • Data2014-11-18
  • KryptisEkologija ir aplinkotyra

Anotacija

Ondatra yra svetimkraštis pusiau-vandens žinduolis, kuris buvo introdukuotas iš Šiaurės Amerikos į įvairius regionus visame pasaulyje. Šio darbo tikslas – ištirti svetimkraščio žinduolio ondatros (Ondatra zibethicus) paplitimą, genetinę įvairovę ir helmintus. Šiame moksliniame darbe įvertintas ondatros paplitimas ir gausumas Lietuvoje parodė, kad jie skirtinguose Lietuvos regionuose yra nevienodi, skirtingais metais svyruoja, įvairiuose vandens telkiniuose ženkliai krenta. Todėl ondatros poveikis vietinėms rūšims ir bendrijai, buveinių ir ekosistemų funkcionavimui yra nežymus ir lokalus. Iki šiol invazinio gyvūno genetinei struktūrai dėmesio buvo skirta labai mažai, todėl panaudojant DNR mikrosatelitinius žymenis ištirta genetinė įvairovė. Pirmą kartą įvertinta Lietuvos ondatrų populiacijų genetinė analizė ir genetinė įvairovė, kuri buvo mažesnė antrinėje (Lietuvos) introdukcijos vietovėje, nei pirminėje (Karelijos (Rusijos)), ar aborigeninėse Kanados populiacijose. Ondatrų helmintų ištirtumas, leido įvertinti, kad veikiant aklimatizacijai ondatra neteko amerikinės kilmės parazitų. O palyginus helmintų fauną ir helmintų užsikrėtimo rodiklius buvo nustatyta, kad jie didesni didžiausio ondatros skaitlingumo metais (1973-1975 m.) negu smarkiai sumažėjusio (2001-2014 m.). Ištirtas ondatrų skaičius leidžia daryti prielaidą, kad jos helmintologinis poveikis žmonėms ir aplinkai yra mažas.

Išsamiau