Rekordiniai 2024-ieji: išaugusios VDU mokslo paslaugos ir trys nauji patentai

58

VDU vėliava

2024-ieji universitetui įgyvendinant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas bei suteikiant kitas paslaugas buvo produktyviausi per pastaruosius šešerius metus, skelbia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras (KTPC).

Palyginus su 2023-aisiais, praėjusiais metais MTEP projektų ir kitų paslaugų sutarčių bendra vertė vėl ūgtelėjo – nuo 4,7 mln. Eur iki 4,8 mln. Eur. Augančius rezultatus antrus metus paeiliui nulėmė aktyvus ir sėkmingas VDU dalyvavimas viešųjų pirkimų konkursuose.

Paslaugų sutarčių iš ūkio subjektų ir valstybės institucijų vertė išaugo 89 proc. Jei 2023 m. paslaugų sutarčių suma universitete siekė 0,9 mln. Eur, tai 2024 m. ji pakilo iki 1,7 mln. Eur.

„Praėjusiais metais VDU laimėjo du didelius viešuosius konkursus. Vienas iš jų yra susijęs su lietuvių kalbos tekstynu ir vektorizuotais modeliais, o kitas – su CO2 surinkimu ir saugojimu, vandenilio ir kitų inovatyvių technologijų panaudojimu Lietuvos pramonės įmonėse“, – 2024-uosius apžvelgė VDU KTPC mokslo paslaugų vadybininkė Dr. Aušra Rudinskienė.

A. Rudinskienės teigimu, tuo pat metu, toliau buvo vykdomas kitų paslaugų tęstinumas: mokslininkų ekspertiniai vertinimai, mokymai, laboratoriniai tyrimai bei aplinkos, miškininkystės ir vilkų monitoringas.

Praėjusiais metais universiteto MTEP tiesioginių užsakymų iš ūkio subjektų ir valstybės institucijų vertė siekia 1,6 mln. Eur. Tuo metu MTEP užsakymai iš ūkio subjektų pasinaudojus ES struktūrinių fondų priemonėmis – 1,4 mln. Eur. Šis rezultatas irgi yra geriausias per pastaruosius ketverius metus.

„Didžioji dalis viešųjų pirkimų ir komercinių pasiūlymų buvo sėkmingi – pasirašytos 62 sutartys, – teigė KTPC vadovas Edvinas Samys. – Dalies projektų ir viešųjų pirkimų vertinimo rezultatų vis dar laukiame.“

„Džiaugiamės ir dėl to, kad praėjusiais metais buvo patvirtintos trys patentų paraiškos, iš kurių dvi iš VDU Švietimo akademijos bei viena iš VDU Žemės ūkio akademijos. Šie patentai suteiks mokslininkams galimybę apsaugoti inovacijas ir sukurtus produktus bei technologijas komercializuoti ateityje“, – sakė E. Samys.

Praėjusiais metais VDU mokslininkai įregistravo šiuos patentus: „Trichoderma harzianum biologinio preparato vartojimo būdas žolynuose“, „Didelės galios pjezoelektrinė sukamoji pavara“ ir „Pjezoelektrinis keitiklis didelės galios slenkamojo judesio pavaroms“.

VDU mokslininkai produktų kūrimui kartu su Lietuvos įmonėmis laimėjo aštuonis „Inobrandos“ ir „Inopažangos“ priemonių kvietimus už 8,9 mln. Eur. Projektai yra vykdomi įvairiuose srityse – nuo biotechnologijų iki tvaraus žemės ūkio.

Taip pat 2024 m. buvo pateiktos devynios atžalinių įmonių steigimo paraiškos siekiant komercializuoti universitete sukurtus technologijas. Į antrą konkurso etapą buvo pakviestos septynios komandos, besiruošiančios toliau vystyti produktus rinkai.

Aktyviai buvo dalyvauta ir „Inostarto 2“ finansavimo priemonėje, kurioje pateikti septyni komerciniai pasiūlymai MTEP paslaugoms vykyti už 0,5 mln. Eur.

Turint klausimų apie MTEP ar kitas universiteto paslaugas, kreipkitės į KTPC el. paštu: mokslo.paslaugos@vdu.lt