Barokas atgijo Vytauto Didžiojo universitete

559

Lietuvos Respublikos Seimas 2024 m. kviečia prisiminti LDK didikus Pacus – šiemet minimos LDK didžiojo etmono Mykolo Kazimiero Paco 400-osios gimimo metinės. 2025-uosius LR Seimas skelbia Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metais. Todėl balandžio mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Humanitarinių mokslų fakultetas ir studentų kūrybinė grupė „Declamationes“ skyrė Baroko epochai atminti: organizuotas renginių ciklas „Mėnuo, skirtas Lietuvos Barokui“, kurio metu siekta aktualizuoti istorines, kultūrines ir literatūrines šios turtingos epochos tradicijas. Universiteto bendruomenė buvo kviečiama į keturis renginius: pokalbį „Visas pasaulis vaidina“, retorinę akciją „Baroko kūrėjų pašnekesiai“, VDU poetų Triumfo arką ir literatūrinį banketą „Baroko ir Romantizmo kokteilis“.

Renginių ciklą atidarė pirmasis Baroko mėnesiui paminėti skirtas vyksmas – pokalbis „Visas pasaulis vaidina“, taip pradedant kelionę po savitą Baroko laikotarpį. Renginyje dalyvavęs prof. Gintautas Mažeikis pristatė pranešimą tema „Baroko klostės: rūmų teatras“ bei papasakojo apie teatro atsiradimą, žinomiausius kūrėjus, istorinius įvykius, paslaptingus tos epochos ritualus ir apeigas. Po profesoriaus pasakojimo VDU bendruomenė buvo kviečiama studentų kūrybinės grupės „Declamationes“ videofilmo „Kai mes žaidėme Baroką“ peržiūrai – videominiatiūros, skirtos LDK didikų Pacų atminimui. Renginio dalyviai taip pat turėjo galimybę išvysti kūrybinės grupės „Declamationes“ vaidinimą „Veteranas“.

Antrasis Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje vykęs renginys – retorinė akcija „Baroko kūrėjų pašnekesiai“, kurioje dalyvavo prof. Egidijus Aleksandravičius, dr. Moreno Bonda, prof. Irena Buckley, prof. Vaida Kamuntavičienė, vertėjas Sigitas Lūžys bei VDU studentų kūrybinė grupė „Declamationes“. Renginio metu jo dalyviai ir žiūrovai galėjo išsamiau susipažinti su Baroko epochos autoriais bei leistis į diskusijas apie tuo laikmečiu gyvenusius žmones.

Trečiasis renginių ciklo vyksmas – VDU poetų Triumfo arka, sukvietusi universiteto bendruomenės narius pasiklausyti ir pasidalinti savo kuriama poezija. Kaip teigė renginyje dalyvavusi ir savo įspūdžiais sutikusi pasidalinti Viešosios komunikacijos studijų pirmakursė Emilija Vaitkutė, didelį įspūdį jai paliko VDU fotografas Jonas Petronis, kuris ne tik įamžino renginio akimirkas, bet ir pasidalino savo kurtomis eilėmis. Kalbintas studentės, J. Petronis atviravo, jog  kurti pradėjo ieškodamas saviraiškos priemonių, o poeziją atrado ne iš karto. „Galvojau, kaip susitvarkyti su perfekcionizmu ir greitai pasiekti rezultatą. Iš pradžių bandydavau rašyti mėnesines apžvalgas, kas buvo neblogai, bet pamačiau, kad tai  užima daug laiko ir  tada prisiminiau mokyklos laikus, kai vis kažką parimuodavau per pertraukas“, – mintimis dalinosi fotografas.

Renginių ciklą vainikavo paskutinis vyksmas – literatūrinis banketas „Baroko ir Romantizmo kokteilis“, kurį stebėti žiūrovai susirinko į VDU Didžiąją aulą. Renginys prasidėjo prof. Irenos Buckley sveikinimo žodžiu, po kurio dr. Marius Daraškevičius apžvelgė užsitęsusį Baroką Lietuvos dvarų kultūroje, o temai atskleisti pasitelkė Adomo Mickevičiaus poemą „Ponas Tadas“.  Šią temą papildė VDU studentų kūrybinė grupė „Declamationes“, parodžiusi scenos vaizdelį „Prašom prie stalo“,  taip pat sukurtą pagal garsiąją A. Mickevičiaus poemą.

Pasak renginiuose dalyvavusios pirmakursės E. Vaitkutės, šis renginių ciklas puikiai atskleidė Baroko žavesį ir ypatumus, o jos kurso draugės Daridos Čepukaitės įsitikinimu, tokio pobūdžio renginiai yra svarbūs tiek akademine, tiek vertybine prasme. „Vienas geriausių būdų studijuoti – tai bandymas jungti edukacinį turinį su kūrybinėmis formomis. Tada bus smagu ne tik pažiūrėti,  bet ir sudalyvauti pačiam“, – kalbėjo studentė.