Vytas E. Gruodis

Garbės daktaras / Honorary Doctor (Suteiktas vardas 2009-03-25)

Vytas E. Gruodis buvo žinomas tarptautinio verslo ekspertas, kuris 1993 m. grįžęs į gimtinę, savo per 30 metų sukauptos vadovaujamojo darbo tarptautinėse įmonėse patirties dėka, daug prisidėjo prie įvairių Lietuvos institucijų kūrimo, taip pat kai kurioms iš jų ėmęsis vadovauti. Tarp jų paminėtinas Atviros Lietuvos fondas, Lietuvos investicijų agentūra, Lietuvos ekonominės plėtros agentūra (LEPA) ir Baltic Management Institute (BMI). Įvairiu metu jis taip pat buvo Vytauto Didžiojo universiteto ir LCC tarptautinio universiteto patariamųjų tarybų narys. Jo įgyta patirtis padėjo Lietuvai integruotis ir konkuruoti globalėjančiame verslo pasaulyje. 2002 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino medaliu už nuopelnus Lietuvai. VDU garbės daktaro regalijos jam įteiktos 2009 m.

Vytas E. Gruodis gimė 1930 m. lapkričio 3 d. Lietuvoje. Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukęs iš gimtinės, daugiausia gyveno Kanadoje, taip pat Austrijoje, Argentinoje, Šveicarijoje ir Italijoje. Kanadoje V. Gruodis studijavo Otavos Carletono universitete, taip pat baigė įvairių institucijų, pavyzdžiui, Harvard Business School ir American Management Association teikiamas kvalifikacijos tobulinimo programas.

Prieš grįždamas į Lietuvą, V. Gruodis daugiau nei 30 metų dirbo aukščiausio lygio vadovu įvairiose plataus vartojimo prekių ir pramonei skirtų produktų gamybos sektoriaus įmonėse:

  • 1961–1966 m. Bendrovės FERRANIA CANADA LTD. (įeinančios į FIAT Group) prezidentas
  • 1966–1967 m. 3M CANADA LTD (Torontas, Kanada) Fotografijos produktų padalinio vadovas
  • 1968–1971 m. V.E.GRUODIS & ASSOCIATES LTD. (Torontas, Kanada) vadybos konsultantas
  • 1972–1978 m. DESMARAIS & FRERE LTD. (Monrealis, Kanada) viceprezidentas rinkodarai
  • 1979–1980 m. MONTEDISION TRADING CO. (Ženeva, Šveicarija) direktorius
  • 1981–1982 m. EXOTECH INC. (Monrealis, Kanada) vykdomasis viceprezidentas, įmonės vadovas
  • 1983–1985 m. VICARDA TRADING INTERNATIONAL INC. (Monrealis, Kanada) prezidentas
  • 1985–1990 m. COLUMBIA FRAME INC. (Monrealis, Kanada) viceprezidentas
  • 1991–1992 m. DESMARAIS & FRERE LTD. (Monrealis, Kanada) viceprezidentas

Grįžęs į Lietuvą, nuo 1993 iki 1997 m. V. Gruodis ėjo Atviros Lietuvos fondo vykdomojo direktoriaus pareigas. Buvo Lietuvos investicijų agentūros, kuri vėliau tapo Lietuvos ekonominės plėtros agentūra (LEPA), įkūrėjas ir jos pirmininkas. Nuo 1997 iki 2002 m. ėjo LEPA generalinio direktoriaus pareigas. 1998 metais LEPA, vyriausybės įstaiga, siekianti skatinti bei pritraukti tiesiogines užsienio investicijas į Lietuvą ir didinti Lietuvos prekių ir paslaugų eksportą, buvo viena iš organizacijų, įkūrusių Baltic Management Institute (BMI). V. Gruodis tapo BMI valdybos pirmininku, o 2002 m. paskirtas instituto generaliniu direktoriumi. Šias pareigas jis derino su darbu VDU Taryboje 2001–2005 m. laikotarpiu. 2006 metais pasibaigus kadencijai, toliau liko BMI valdybos nariu.

Vytas E. Gruodis buvo svarbi varomoji jėga kuriant ir plėtojant BMI, kurio vienu iš steigėjų ir akademinių partnerių yra Vytauto Didžiojo universitetas. BMI prisidėjo plėtojant VDU ryšius su svarbiais Europos universitetais ir stiprinant šio universiteto statusą pačioje Lietuvoje.

Ryšiai, kuriuos V. Gruodis išplėtojo dirbdamas Atviros Lietuvos fonde ir LEPA, leido sukurti BMI tarptautinį konsorciumą, kurį sudarė Prancūzijoje veikianti HEC School of Management, Copenhagen Business School (CBS) iš Danijos, Louvain School of Management (IAG-LSM) iš Belgijos, NHH School of Economics and Business Administration iš Norvegijos ir Vytauto Didžiojo universitetas iš Lietuvos. Nuo 1999 metų bendradarbiaudamos akademinės partnerystės pagrindais, šios 5 institucijos bendrai parengė ir vykdo BMI EMBA programą. Šią programą baigusiems studentams suteikiamas VDU verslo vadybos magistro laipsnis ir EMBA sertifikatas, kurį pasirašo visų 5 partnerių verslo mokyklų rektoriai. BMI EMBA absolventų ir studentų sąraše, kuriame šiuo metu jau daugiau nei 400 asmenų, galima aptikti daugybę sėkmingiausiai veikiančių ir labiausiai žinomų šalies ir joje veikiančių tarptautinių įmonių vadovų. Tūkstančiai kitų verslo lyderių yra dalyvavę trumpalaikiuose BMI rengtuose mokymo seminaruose.

BMI sukūrimas ir jo sėkminga veikla Vytauto Didžiojo universitetui davė daug naudos. Pirmiausia, glaudžiais akademinio bendradarbiavimo saitais ji sujungė VDU su keletu geriausių Vakarų Europos universitetų. Pagal Financial Times reitingus, Paryžiaus HEC verslo mokykla yra geriausia šios kategorijos institucija Europoje. CBS, IAG-LSM ir NHH taip pat turi aukštus reitingus ir nepriekaištingą reputaciją. VDU atstovai dirba kartu su šių universitetų atstovais BMI valdyboje ir BMI tarptautinėje akademinėje taryboje. Susikūrus konsorciumui, 10 VDU fakultetų atstovų buvo pasiųsti į kitas konsorciumo aukštąsias mokyklas pagilinti savo specializaciją ir sukurti tarptautinį mokymo kontaktų tinklą. BMI prisidėjo ne tik prie to, kad VDU taptų geriau žinomas užsienyje, bet ir pagerino jo statusą šalies viduje. Ypač tai pasakytina apie VDU Ekonomikos ir vadybos fakultetą. Dėl BMI vykdomos EMBA programos šimtai aukščiausios grandies įmonių vadovų Lietuvoje dabar turi VDU verslo vadybos magistro laipsnius. Visa tai nebūtų buvę įmanoma be didžiulių V. Gruodžio pastangų.

Parengta pagal Baltic Management Institute informaciją.