Kmynai (Carum carvi L.) daugiafunkciniuose pasėliuose ir jų poveikis agroekosistemai

• VardasAušra
  • PavardėRudinskienė
  • Vadovasprof. dr. A. Marcinkevičienė
  • Data2022-12-09
  • KryptisAgronomija

Anotacija

Pasaulyje daugiafunkcinių pasėlių tyrimų atlikta nemažai, tačiau trūksta duomenų apie kmynų auginimą tokio tipo pasėliuose. Rodikliai, lemiantys daugiafunkcinių pasėlių su kmynais poveikį agroekosistemai, dažnai yra nagrinėjami atskirai, jų nesujungiant į kompleksinę vertinimo sistemą. Tyrimų tikslas – nustatyti vienanarių, daugiafunkcinių dvinarių ir trinarių pasėlių poveikį dirvožemio savybėms, piktžolių plitimui, augalų produktyvumui. Pirmą kartą Lietuvos ir užsienio mastu buvo atliktas daugiafunkcinių pasėlių su kmynais kompleksinis vertinimas ir nustatyti daugiafunkcinių pasėlių auginimo procesų dėsningumai. Gauti tyrimų duomenys suteiks galimybę patobulinti kmynų auginimo technologijas daugiafunkciniuose pasėliuose. Nustatyti optimalūs dvinariai ir trinariai deriniai su kmynais leis efektyviau pritaikyti piktžolių kontrolės priemones, padidinti ekosistemai tvarių pasėlių plotus, gauti didesnį ir kokybiškesnį kmynų sėklų derlingumą. Apskaičiuoti kompleksinio vertinimo rodikliai ir vertinimo balų apriboti plotai parodė, kad dvinario vasarinių miežių ir kmynų bei trinario vasarinių miežių, kmynų ir baltųjų dobilų pasėlių teigiamas poveikis agroekosistemai yra didesnis negu kitų lyginamųjų pasėlių. Esmingai didžiausias kmynų sėklų derlingumas 2018 ir 2020 m. nustatytas juos auginant po žirnių (0,94 ir 0,59 t ha-1), o 2019 m. – po vasarinių miežių (0,90 t ha-1). Trečiaisiais metais esmingai didžiausias kmynų sėklų derlingumas (vidutiniškai 0,83 t ha-1) susiformavo juos auginant po vasarinių miežių kartu su baltaisiais dobilais.

Išsamiau