Erdvės deiksės raiška ir vartosena lietuvių kalboje lyginant su anglų kalba

• VardasDarija
  • PavardėBartkutė
  • Vadovasprof. habil. dr. Rūta Petrauskaitė
  • Data2022-04-01
  • KryptisFilologija

Anotacija

Disertacijoje tiriami tarpkalbiniai skirtumai, kuriuos lemia erdvės deiktikų semantinių ir pragmatinių ypatybių sąveika dviejose tipologiškai skirtingose kalbose. Siekiama įvertinti erdvės deiktikų vertimo ekvivalentiškumą ir jų pragmatines savybes šiuolaikinės lietuvių grožinės literatūros tekstuose, remiantis anglų-lietuvių kalbų lygiagrečiuoju ir palyginamuoju tekstynais. Tyrime naudojamas aprašomasis analitinis metodas ir kontrastinė tekstynų lingvistikos metodologija. Vadovaujamasi duomenų šaltinių trianguliacijos principu, siekiant patvirtinti vertimo duomenų rezultatus ir papildyti duomenis, atsižvelgus į erdvės deiktikų paplitimą ir jų pragmatinių funkcijų pasiskirstymą originaliuose tekstuose. Semantinių požymių ir pragmatinių funkcijų gretinimas vertimų ir palyginamojo tekstyno pagrindu leido įvertinti erdvės deiktikų ekvivalentiškumo santykį ir apibrėžti tekstinius-pragmatinius skirtumus lemiančius veiksnius. Nustatyta, kad demonstratyvai ‘tas’ / ‘that’ sudaro opoziciją su proksimaliniais ‘šis / šitas’ / ‘this’, o tai apibrėžia demonstratyvų sistemą kaip dvinarę. Analizė atskleidė, kad erdvės deiktikų vartosena atspindi universalias demonstratyvų vartosenos kategorijas ir turėtų būti apibrėžiama remiantis platesnės apimties klasifikacija nei semantinė artumo / tolumo priešprieša. Originalių lietuvių grožinės literatūros tekstų tekstinį-pragmatinį eksplicitiškumą lemia aukštas nežymėto anaforinio ir rekognicinio demonstratyvo ‘tas’ dažnis. Lietuvių grožinės literatūros tekstams būdingas didesnis pragmatinis eksplicitiškumas kaip komunikacinė norma, kurią lemia neprivalomos identifikacijos priemonės ‘tas’ paplitimas.

Išsamiau