Neutralus ir probleminis paauglių savęs atskleidimas nuotraukomis socialiniuose tinkluose: psichosocialinių veiksnių svarba bei prototipo-pasirengimo modelio pritaikymas

• VardasUgnė
  • PavardėPaluckaitė
  • Vadovasprof. dr. Kristina Žardeckaitė-Matulaitienė
  • Data2021-10-29
  • KryptisPsichologija

Anotacija

Daktaro disertacijoje analizuojami paauglių neutralaus (NSAN) ir probleminio (PSAN) savęs atskleidimo nuotraukomis (SAN) socialiniuose tinkluose (ST) ypatumai, atsižvelgiant į psichosocialinius veiksnius, bei siekiama tokio elgesio paaiškinimo, remiantis prototipo-pasirengimo modeliu (PPM). Disertacijos teorinėje dalyje pristatoma savęs atskleidimo samprata, SAN diferencijavimo problematika, atskleidžiami psichosocialiniai veiksniai, susiję su paauglių atsiskleidimu internete bei atsiskleidimą galinčios paaiškinti teorijos. Disertacijoje taip pat pristatomas PPM ir jo galimybės paaiškinti paauglių SAN bei pateikiamas psichosocialiniais veiksniais papildytas PPM. Empirinėje darbo dalyje pristatomi atlikto skerspjūvinio tyrimo, vykdyto 2018 m. lapkričio – 2019 m. gruodžio mėnesiais, rezultatai. Tyrime dalyvavo 531 mokinys nuo 12 iki 17 metų (M = 14,75, SD = 1,40). Didžioji dalis jų (60,9 %) buvo merginos. Tyrimo rezultatai parodė, kad vyresni, labiau išreikštą narcisizmo bruožą turintys, daugiau laiko ST praleidžiantys bei dažniausiai „Snapchat“ besinaudojantys paaugliai yra dažniau linkę įsitraukti tiek į NSAN, tiek į PSAN. Be to, merginos, dažniau nei vaikinai, bei paaugliai, savo tėvus suvokiantys kaip dažniau naudojančius aktyvios mediacijos strategijas, dažniau atsiskleidė per NSAN. Tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad psichosocialiniais veiksniais papildytas PPM paaiškina paauglių ketinimą ir pasirengimą įsitraukti į NSAN ir PSAN, kai PPM paauglių ketinimą įsitraukti į NSAN ir PSAN paaiškina panašiai, o paauglių pasirengimą įsitraukti į PSAN geriau nei į NSAN.
Raktažodžiai: savęs atskleidimas nuotraukomis, paaugliai, socialiniai tinklai, prototipo-pasirengimo modelis

Išsamiau