Knygos pristatyme – apie Didįjį karą visuomenėje ir kultūroje
Lapkričio 9 d., penktadienį, 16 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks diskusija, skirta knygos „Didysis karas visuomenėje ir kultūroje: Lietuva ir Rytų Prūsija“ sutikimui ir Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmečiui.
Diskusijoje dalyvaus knygos autorius, istorikas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius, profesorius Vasilijus Safronovas, VDU Politologijos katedros vedėjas, docentas Andrzej Pukszto, Lietuvos Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos vyr. metodininkas-tyrėjas Kęstutis Raškauskas, VDU Istorijos katedros lektorius dr. Tomasz Blaszczak ir VDU Lietuvių išeivijos instituto direktorius, prof. Egidijus Aleksandravičius.
Lapkričio 11-ąją sukanka šimtas metų nuo simbolinio Pirmojo pasaulinio karo pabaigos įvykio – Kompjeno paliaubų. Ką pakeitė šis karas? Kokį poveikį turėjo visuomenei? Ar tikrai karas Lietuvoje buvo pamirštas, o jo patirtys užgožtos vėlesnių kovų dėl nepriklausomybės?
Šie klausimai keliami 2018 m. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institute parengtoje knygoje „Didysis karas visuomenėje ir kultūroje: Lietuva ir Rytų Prūsija“. Lietuvos istoriografijoje tai pirmas tokio masto tyrimas apie Pirmojo pasaulinio karo socialinį ir kultūrinį poveikį. Perkeldama skaitytoją į laikotarpį prieš 1939–1940 metus, knyga atskleidžia, kaip Pirmasis pasaulinis karas buvo patirtas ir kaip vėliau sureikšmintas dviejose kaimyninėse visuomenėse: Lietuvoje ir Rytų Prūsijoje. Pasirinkus tyrinėti šiuos du regionus, bandyta spręsti platesnį klausimą: kiek pagrįstas Europos žemyno dalijimas į tą dalį, kurioje Pirmasis pasaulinis karas tarpukariu buvo atmenamas, ir tą, kurioje jis esą buvo pamirštas.
Nuotrauka: Prie paminklo žuvusiesiems Didžiajame kare prie Dubysos (Lietuvos centrinis valstybės archyvas, P-34343).