Balandžio 4 dieną Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) organizuoja seminarus mokytojams, mokyklų ir gimnazijų darbuotojams bei vadovams. Profesinio tobulėjimo mokymų metu mokyklų atstovai galės pagilinti bei praplėsti žinias pagal savo mokomą dalyką ar pasirinkti bendrojo ugdymo seminarą.
Keturių akademinių valandų trukmės užsiėmimuose VDU dėstytojai dalinsis savo žiniomis, patirtimi bei kvies mokytojus diskutuoti apie tam tikros mokslo srities aspektus, lyderystės svarbą ar tarpusavio santykius darbe. Šie seminarai – tai puiki galimybė pabendrauti, pasidalinti mintimis bei užmegzti ryšius su kolegomis bei savo srities profesionalais. Seminarų metu įgytos žinios, užmegzti ryšiai pravers tiek profesinėje, tiek ir asmeninėje veikloje.
Registruojantis rekomenduojama rinktis savo srities arba bendrojo ugdymo seminarą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad visų sričių seminarai vyks vienu metu ir skirtinguose VDU fakultetuose ir erdvėse, todėl pasirinkti galima tik vieną.
Kiekvienam dalyviui bus išduodami pažymėjimai. Seminarai yra nemokami.
Apie tikslią seminaro vietą ir auditoriją mokytojai bus informuojami kartu su registracijos patvirtinimu, registracijos anketoje nurodytu elektroniniu paštu.
Seminarus mokytojai gali rinktis pagal konkrečią temą.
Bestuburių surinkimas ir mokomosios medžiagos paruošimas
Lektorė: doc. Ingrida Šatkauskienė
Laikas: 10:00 val.
Seminaro metu bus suteikiama informacija kaip ir kur galima surinkti reikiamus bestuburius. Praktinio pažinimo metu bus išryškinami identifikacijai svarbūs požymiai. Pateikiamos bestuburių grupės svarbios aplinkos sąlygų indikacijai.
Šiuolaikinė augalų biologija – kas ji?
Lektorė: prof. Eugenija Kupčinskienė
Laikas: 10:00 val.
Šiame seminare bus aptartos naujausios botanikos kryptys, tradiciniai ir šiuolaikiniai augalų klasifikacijos metodai. Taip pat analizuojama, kaip pajusti šiuolaikinį botanikos ritmą. Seminaro metu taip pat bus paliestos ir tokios temos, kaip biologija auksarankiams ir auksagalviams bei kodėl turėtume būti tikslūs savo kalbomis?
Augalų sėklų cheminis bendravimas
Lektorė: doc. Irena Januškaitienė
Laikas: 10:00 val.
Seminare bus analizuojama augalų sąveika tarpusavyje nuo dygimo iki vėlesnių vystymosi etapų. Mokytojai atliks eksperimenus su skirtingų augalų sėklomis skirtingose dygimo sąlygose.
(VIETŲ NEBĖRA) 1 stiklinė pieno = 1 saldus sūrelis
Lektorės: doc. Lina Ragelienė, dr. Violeta Vaitkevičienė, doc. Simona Sutkuvienė
Laikas: 10:00
Ar žinote, kad pasigaminti saldų sūrelį yra keliolikos minučių darbas? Eksperimentuokime: stiklinė pieno, keli mėgstami ingredientai iš mūsų virtuvės ir gera nuotaika. Koks pienas tinkamiausias? Kodėl? Ar visi ingredientai duos vienodo dydžio sūrelį? Kaip tai susiję su chemija? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime po nuotaikingų bandymų.
(Ne)lygybė (ne)matematikoje (vyresnių klasių mokytojams)
Lektoriė: prof. Roma Kačinskaitė
Praktinius užsiėmimus ves: prof. Ričardas Krikštolaitis, doc. Inga Žutautaitė, doc. Sigita Pečiulytė, asist. Rūta Užupytė
Laikas: 10:00
Paskaitos metu bus aptariama matematika ir lytis, lyčių matematika, lyčių (ne)lygybė matematikoje. Iškalbingos ir aktualios nūdienos temos. Kiek ir kaip tai atsispindi mokykloje ir mokyklinės matematikos uždaviniuose, kokie veiksniai įtakoja skirtingus požiūrius į merginas ir vaikinus bei jų matematinius gebėjimus. Visa tai ir dar daugiau aptarsime paskaitoje-diskusijoje.
Praktinių užsiėmimų metu bus demonstruojami įvairių sričių realaus turinio uždaviniai, kuriuos sprendžiant prireikia nelygybių ar jų sistemų. Aiškinsimės sprendimo niuansus ir praktiškai išbandysime kompiuterinių matematinių įrankių (Desmos, GeoGebra) panaudojimo galimybes jų sprendimui grafiniu metodu.
Seminaro vieta: VDU Informatikos fakultetas (Vileikos g. 8, 101 a.)
Praktinių užsiėmimų vieta: (Vileikos g. 8, 501 a., 412 a.)
Dirbtinis intelektas mokykloje (vyresnių klasių mokytojams)
Lektorius: prof. Tomas Krilavičius
Laikas: 10:00 val.
Dirbtinis intelektas ir jo taikymai yra viena iš aktualių, ir daug aptarinėjamų temų mokslo ir technologijų pasaulyje. Kaip ir pati informatika, tai yra tema liečianti visus, ir kelianti daug ir moralinių, ir technologinių, ir mokslinių klausimų. Todėl atsiranda poreikis moksleiviams parodyti, kas tai yra, kaip tai veikia, ir kaip tai gali pakeisti jų gyvenimą – ir tų, kurie dalyvaus kuriant DI sprendimus, ir tų, kurie norės panaudoti sprendimus, integruoti į savo kūrybą ar verslą. Paskaitoje ir bus gvildenamos šios temos.
Praktiniai užsiėmimai supažindins, kaip apmokyti paprastą dirbtinio intelekto sistemą, naudojant giliojo mokymo metodus, bei Anaconda aplinką (Python, KER).
Seminaro vieta: VDU Informatikos fakultetas (Vileikos g. 8, 601 a.)
Praktinių užsiėmimų vieta: Vileikos g. 8, 117 aud.
Papildytos realybės aplikacijos kūrimas
Laikas: 10:00 val.
Lektoriai: Judita Kasperiūnienė, Egidijus Vaškevičius
Užsiėmimo metu supažindinsime su virtualios ir papildytos realybės teoriniais ir praktiniais sprendimais, išsiaiškinsime papildytos realybės sistemų charakteristikas bei veikimo principus, išnagrinėsime, kaip palaikomas interaktyvumas papildytos realybės aplikacijose. Teoriškai aptarsime ir praktiškai išbandysime papildytą realybę švietime. Praktinėje užsiėmimo dalyje, naudodami papildytos realybės įrankius, sukursime papildytos realybės aplikaciją. Norint dalyvauti užsiėmime nereikalingi programavimo įgūdžiai, todėl kviečiame įvairių dalykų mokytojus.
Lyderystės galia
Lektorė: doc. dr. Rita Bendaravičienė
Laikas: 10:00
Seminaro tikslas – atskleisti žmogaus galimybes, suteikti žinias, kaip panaudoti savo įgimtą potencialą, kaip jį auginti ir realizuoti, kaip naudoti įtaigią kūno kalbą bei tapti sėkmingu žmogumi, vadovu ir lyderiu. Ir žinojimą, kad nuolat mokantis, kantriai dirbant ir atkakliai stengiantis tai pasiekiama kiekvienam.
Mes ginsime savo Laisvę ir savo Žemę
Lektorius: prof. dr. Jonas Vaičenonis
Laikas: 10:00
Seminare bus analizuojamas kariuomenės ir visuomenės vaidmuo, sprendžiant Lietuvos valstybės saugumo problemas.
Mylėk artimą savo... lietuviai ir žydai nuo XIX a. iki šių dienų
Lektorius: dr. Linas Venclauskas, VDU, Sugiharos fondas Diplomatai už gyvybę
Laikas: 10:00
Seminare bus aptariami lietuvių ir žydų santykiai, kaip ir kodėl juos įtakojo modernybės (nacionalizmas, individo įsitvirtinimas, liberalioji demokratija) turinys ir formos. Daug dėmesio bus skiriama lietuvių antisemitizmui jo šaltiniams ir pasireiškimo formoms. Taip pat bus aptartos Lietuvos ir jos visuomenės transformacijos okupacijų laikotarpiu ir jų įtaka šiandienos lietuvių ir žydų santykiams.
Vaižgantas ir jo apysaka „Dėdės ir dėdienės“ mokykloje
Lektorė: prof. Gitana Vanagaitė
Laikas: 10:00
Seminaras bus skiriamas Vaižganto, kaip modernaus žmogaus, sampratai išsiaiškinti. Gimnazijų 11-os klasės literatūros programose, pristatant Vaižganto asmenį ir kūrybą, naudojama sąvoka „modernus“, tačiau ji nėra išskleista arba yra iškleista paviršutiniškai. Lietuvių literatūros moksle yra įtvirtinta Vaižganto, kaip deimančiukų ieškotojo ar Vaižganto-legendos samprata. Šioms idėjoms ypač stipriai yra pasitarnavusi A. Merkelio monografija, rodanti Vaižgantą išskirtinai tik iš išorės: dinamišką, nuolat dirbantį, visur dalyvaujantį, užimantį daug įvairių pareigų. Šiandien tokį žmogų galėtume pavadinti sėkmės žmogumi. A. Nyka-Niliūnas jį yra susiejęs su legendos sąvoka. Tačiau šios legendinės „sėkmės istorijos“ yra užtemdžiusios nuolatinę Vaižganto pastangą kurti savo vidaus pasaulį, gebėjimą daug ko atsisakyti, žodžiu, Vaižganto recepcija lietuvių kultūroje stokoja vidinės istorijos diskurso. Ši atsisakymo, sąmoningo pasirinkimo nuostata yra reikšminga ir svarbi visuose pagrindiniuose Vaižganto kūriniuose. Taip pat ir apysakoje „Dėdės ir dėdienės“, į kurios analizę ir bus koncentruojamasi seminaro metu.
Interneto ištekliai STEM ugdymui „Go-Lab“ platformoje
Lektorė: doc. dr. Romualda Lazauskaitė
Laikas: 10:00
Seminaro metu mokytojai bus supažindinti su projektu „Go-Lab“ ir jo tęsiniu „Next-Lab“. Pristatomos „Go-Lab“ platformoje esanti medžiaga: programėlės, interaktyvios laboratorijos, pamokų scenarijai. Seminaro dalyviai kompiuterių klasėje patys išmėgins „Go-Lab“ platformą ir pradės naudoti jos resursus.
Seminaras skirtas gamtos mokslų ir pradinių klasių mokytojams besidomintiems informacinių technologijų panaudojimu formaliajame ir neformaliajame ugdyme.
Menas, istorija, medijos
Šis seminaras skirtas menų, literatūros, istorijos dalykų mokytojams.
Ar menai padeda mums geriau suprasti istoriją?
Lektorius: doc. dr. Edgaras Klivis
Laikas: 10:00 – 10:45
Istoriją dažniausiai studijuojame skaitydami akademiškai parašytus tekstus. Akademinė istorija kartais panaudoja praeities meną kaip šaltinį – iš jo mes sužinome apie tai kaip praeityje žmonės įsivaizdavo save, kaip keitėsi kostiumai, elegancijos arba herojiškumo supratimas. Tačiau ar šiandien kuriami istorinio žanro menai ir įvairūs kūrybiniai produktai (romanai, operos, kinas, gyvosios archeologijos dienos, vizualizacijos, komiksai ir kompiuteriniai žaidimai) gali padėti mums geriau suprasti istoriją? Ir dar svarbiau: ar menai gali pasiūlyti tokį supratimą, kurio trūksta akademinės istorijos vadovėliams?
Lietuvos istorijos reprezentacijos dailėje
Lektorė: doc. dr. Aušrinė Cemnolonskė
Laikas: 10:45 – 11:30
Seminare bus kalbama apie dailėje paplitusius Lietuvos istorijos siužetus, analizuojama kaip tam tikro laikmečio istorijos savimonę reprezentuoja dailės kūriniai. Šį kartą labiau bus koncentruojamasi į XIX a. Lietuvos dailės palikimą.
Ugdymo(si) sistemos iššūkiai ir transformacijos medijų ekologijos kontekste”
Lektorius: doc. dr. Rimantas Plungė
Laikas: 11:45 – 13:15
Seminare analizuojamos šiuolaikinės visuomenės transformacijos medijų ekologijos kontekste. Apžvelgiama kaip socializaciją, ugdymą veikia skaitmeninės kultūros diskursas, kaip vyksta sociakultūrinės aplinkos suvokimo slinktys.Pateikiamos medijų tyrėjų šiuolaikinės idėjos, aptariama magiškosios vaizdų kultūros pergalė prieš raštiškąją istoriją. Keliamas probleminis klausimas – kaip turi kisti ir kaip realiai kinta reikalavimai visiems ugdymo sistemos dalyviams nuolatiniame socializacijos ir ugdymo(si) transformacijų procese.
Mokytojo lyderystė klasėje: nenuvertinkime savo indėlio moksleivių mokymesi
Lektorė: prof. dr. Vilma Žydžiūnaitė
Laikas: 10:00
Seminaras mokytojams, dirbantiems su ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus moksleiviais, kurio metu bus pristatomos naujausios idėjos apie mokytojo lyderystę, kuri yra ypatingos svarbos komponentas mokytojo veikloje ir profesinio orumo palaikyme. Diskutuosime apie mokytojo lyderystės įgyvendinimo galimybes, metodologinius etapus, nuolatinio savęs įvertinimo metodikas.
Asmens duomenų apsaugos įgyvendinimas mokyklose: ką reikia žinoti
Lektorius: advokato patarėjas Vilius Benušis
Laikas: 10:00
Seminaras mokytojams apie asmens duomenų apsaugos iššūkius sparčiai besivystančioje technologijų srityje ir Europos Sąjungos siekius stiprinti teisę į privatumą. Seminaro metu bus aptarta, kokias pareigas turi kiekviena įmonė, įstaiga, organizacija (jų darbuotojai) įgyvendinant naująjį asmens duomenų apsaugos teisinį reguliavimą, užtikrinant kiekvieno asmens (mokinio, darbuotojo) duomenų apsaugą.
(VIETŲ NEBĖRA) Verslumo kompetencijų ugdymo modelis ir inovatyvios kūrybingumo ugdymo metodikos
Lektoriai: VDU Verslo praktikų centro vadovas dr. Osvaldas Stripeikis, centro mokymų vadovas Liudas Švipas
Laikas: 10:00
VDU Verslo praktikų centras pasidalins gerąja patirtimi, ugdant moksleivių ir studentų verslumo kompetencijas. Verslo praktikų modelis yra pripažintas viena iš 50 geriausių praktikų pasaulyje. Susitikimo su mokytojais metu, centro lektoriai pristatys modelį bei praktiškai pristatys centre naudojamas metodikas
Korėjiečių ir japonų kalbų terapijos / Daugiakalbės pedagogikos ir IDKM principai
1 dalis: Korėjiečių ir japonų kalbų terapijos
Lektorės: Erika Griučkaitytė, Kristina Barancovairė- Skindaravičienė
Laikas: 10:00.
VDU Užsienio kalbų instituto siūlomos užsienio kalbų terapijos (korėjiečių arba japonų), tai ne tik turininga ir intensyvi smegenų mankšta bei visiškas atsipalaidavimas nuo kasdieninės rutinos, bet ir galimybė mokytojams pakeisti įprastą mokytojo rolę mokinio vaidmeniu bei pajusti tiek nemokėjimo neviltį, tiek ir atradimo džiaugsmą.
2 dalis: Daugiakalbės pedagogikos ir IDKM principai
Lektorės: lekt. Daiva Pundziuvienė, doc dr. Vilma Bijeikienė
Laikas: 11:00
„The Basics of Plurilingual Pedagogy and CLIL“/ „Daugiakalbės pedagogikos ir IDKM principai“ – dalyviai susipažins su Graco Moderniųjų kalbų centro parengtais daugiakalbės pedagogikos principais, jos taikymo pavyzdžiais, bei su esminiais IDKM taikymo aspektais ir kalbos IDKM pamokose samprata. Bus pristatytas kalbinės paramos mokiniui rengimas. Dalyviai atliks praktines užduotis.